Dobry Rok 2017
To był dobry rok dla kobiecego futbolu na świecie. Patrząc z perspektywy postepujacej profesjonalizacji tej dyscypliny sportu wsród pań, znacznej poprawy jej „widoczności” oraz gwałtownie rosnących nań środków i uwagi poświęcanej przez działaczy oraz organizacje można nawet pokusić się o wniosek, iż był to rok przełomowy. Po długich bataliach piłkarki i działacze np. w krajach Danii, Norwegii, Irlandii czy Holandii doszli do porozumienia w sprawie poprawy warunków i podwyżek płac. Powstały nowe zawodowe ligi kobiecej piłki nożnej w Ameryce Płd i Centralnej oraz w Azji i Afryce. Wiele federacji na całym świecie zainwestowało w tym roku poważne środki w rozwój kobiecej piłki nożnej już na poziomie „grassroots”.
Niestety przykre incydenty – jak np. bierność angielskiej federacji w sprawie doniesień o dyskryminację rasową w jednym z jej klubów i późniejsza związana z tym dymisja menadżera Anglii Marka Sampsona za domniemane rasistowskie wypowiedzi; oraz okoliczności w jakich związek piłkarski Brazylii „załatwił” protest swoich piłkarek i sprawę zwolnienienia trener Emily Limy; czy niedawno obublikowany raport FIFPro (światowy związek zawodowy piłkarzy/ek) głoszący m.in , iż 90% ogółu zapytanych w ankiecie zawodniczek zmagało bądź zmaga się z myślą o wcześniejszym zakończeniu kariery ze względu na brak perspektyw w zawodzie; – wciąż pokazują realia i jak wiele pozostaje jeszcze do zrobienia.
Warto tu jednak zacytować byłą amerykańską piłkarkę, a obecnie dyrektor jednej ze sportowych akademii w USA:
What started as a slow, steady howl has grown into a guttural growl. It was the year of the awoken dragon, and women are breathing fire. On a global scale, national women’s soccer teams and players came together to say enough. To say, we deserve better. To say, we too deserve to be supported, we too deserve to be paid more, we too deserve better facilities, we too deserve respect.
Call it courageous or call it long overdue, but the movement is on. Women’s soccer is bringing in record numbers in attendance: for the Africa Cup of Nations, for Mexico’s women’s pro league, for the FA Cup final, for the European Championship this past summer. Record numbers are watching women’s soccer on TV as well. The women’s game is growing, continent by continent. And the players have found their voice.
– Julie Foudy
Styczeń
- Wypożyczenie najbardziej rozpoznawalnej piłkarki na świecie – Alex Morgan z Orlando Pride do czołowego kobiecego klubu w Europie – Olimpique Lyon oraz idąca za tym globalna reklama dla kobiecego futbolu w postaci reportaży, wywiadów i artykułów, które pojawiły się przy tym w popularnych mass mediach na świecie.
- XVI edycja przyzwoicie obsadzonego Turnieju Czterech Narodów w Chinach z udziałem gospodyń, Ukrainy, Tajlandii i Mjanmy. Znamienny był fakt, iż Ukraina zajęła tam dopiero 3 pozycję za Chinami i Tajlandią, potwierdzając tym samym powolny regres tego zespołu. Turniej: Dzień 1
- Federacja AIFF w Indiach ogłosiła utworzenie pierwszej w pełni zawodowej kobiecej ligi piłki nożnej w tym kraju. W skład nowo powstałej Indian Women’s League (IWL) weszło 6 zespołów wyłonionych na drodze eliminacji z grupy 20 drużyn. Co ważne projekt ten cieszy się również pełnym wsparciem ze strony ministerstwa sportu Indii.
Luty
- W Kolumbii rusza profesjonalna Liga Aguila Femenina składająca się z 18 zespołów podzielonych na 3 grupy. Pierwszymi mistrzyniami drużyna Santa Fe. W lutym 2018 ruszy również niższy poziom tych rozgrywek – druga liga zorganizowana dla nowo powstałych i przyszłych zespołów. Kolumbia zgłosiła również akces do organizacji MŚ w 2023 roku.
- Chińska ofensywa pieniężno-transferowa przykładem postępującej profesjonalizacji i zarazem globalizacji kobiecego futbolu. Pieniądze pompowane w Chinach w rozwój piłki nożnej pieniądze przyciągnęły tam ostatnio sporo znanych na świecie nazwisk. Wyjątkiem nie są tu również kluby China Womens Super League, do których skuszonymi lukratywnymi kontraktami trafiło sporo znanych piłkarek. Nigeryjka Asisat Oshoala – najlepsza piłkarka młodzieżowych MŚ w 2014 r, Gaelle Enganamouit – gwiazda Kamerunu (hattrick na MŚ w Kandzie 2015), Madeleine Ngono Mani – również z Kamerunu, najlepsza strzelczyni tego kraju z 40 golami w reprezentacji, Japonka Yukari Kinga – mistrzyni i vice-m MŚ, srebrna medalistka Olimpiady w Londynie, Brazylijka Christiane – najlepsza strzelczyni Olimpijska w historii tego turnieju, kolejna Brazylijka Rafaelle Souza jedna z najlepszych obrończyń Olimpiady w Rio oraz legenda norweskiej piłki Isabell Herlovsen z ponoć największym kontraktem w chińskiej lidze opiewającym na 120 tysięcy dolarów – to tylko wierzchołek góry lodowej bo chińscy skauci oferując stałe kontrakty przeczesują również lokalne amatorskie ligi swoich sąsiadów w poszukiwaniu ukrytych tam talentów.
Marzec
Algarve Cup, Cyprus Cup i pozostałe turnieje szkoleniowe w Europie oraz komercyjny SheBelieves Cup w USA.
Hiszpania, Szwajcaria, Francja, Polska i Słowacja z marcowymi Pucharami.
SheBelives Cup – czyli Amerykanki dwukrotnie pokonane na własnym boisku.
- Konferencja FIFA o wyrównywaniu szans kobiet w futbolu. (przyp. PZPN nie był zainteresowany wysłaniem słuchaczy/ek)
- Wybór Patriciii Panico na trenerkę męskiej młodzieżówki Włoch.
Profesjonalizm w walce ze stereotypami – Panico selekcjonerem męskiej reprezentacji Włoch
Kwiecień
- Start europejskich i azjatyckich pre-eliminacji do MŚ we Francji.
- Plajta Notts County Ladies – smutny koniec pewnej legendy czyli przestroga i lekcja dla innych.
- Losowanie grup kwalifikacyjnych UEFA do MŚ we Francji
Szczęśliwa ręka Nadine Kessler, czyli chłodnym okiem po losowaniu.
Maj
Czerwiec
- Finał Ligi Mistrzyń oraz start kampanii Together #WePlayStrong
https://www.youtube.com/watch?v=7wXlyNzlOig
- Giuseppe Marotta, dyrektor generalny Juventusu nie rzuca słów na wiatr zapowiadając utworzenie żeńskiej sekcji klubu, która już w pierwszym sezonie rywalizować będzie w Serie A o mistrzostwo Włoch. (przp. obecnie Juventus lideruje w Serie A). Z kolei Florentino Perez zapowiedział utworzenie żeńskiej sekcji Realu Madryt.
Lipiec – Sierpień
- Pierwsza edycja nowego, wakacyjnego, międzynarodowego turnieju Tournament of Nations w USA.
W trzeciej kolejce USA pokonały Japonię 3 – 0 a Australia zwyciężyła 6 – 1 Brazylię, wygrywając tym samym całe zawody.
Na zakończenie pierwszej części podsumowania 2017 roku – z cyklu przeżyjmy to jeszcze raz – najważniejsze w Europie święto kobiecego futbolu czyli Mistrzostwa Europy 2017 rozegrane w Holandii.
Faza Grupowa
Ćwierćfinały
#WEuro2017: Austria w półfinale!!! – piękny bal kopciuszka wciąż trwa!
Półfinały
#WEuro2017: Dania – Austria oraz Holandia – Anglia – półfinały
Finał
Walka o historyczny triumf – gospodynie turnieju kontra duński dynamit
Część 2 – w Sylwestra.