#WEuro2017: Austria w półfinale!!! – piękny bal kopciuszka wciąż trwa!

Ćwierćfinał UEFA Women’s Euro 2017

30 Lipiec 2017

Willem II Stadion – Tilburg

foto. UEFA.com

Austria 0 – 0 Hiszpania

5 – 3 karne

MVP: Laura Feiersinger

Sędzia: Stéphanie Frappart (Francja)

Widzów: 3 488

Hiszpanki typowane przed mistrzostwami jako potencjalny kandydat do najlepszej czwórki mistrzostw spotkały się z Austrią – czarnym koniem holenderskiego turnieju.

1 połowa

Hiszpania, która przyzwyczaiła już kibiców oraz swoje rywalki do częstego posiadania piłki i tym razem nie zawiodła. Trener Vilda pomny nie przynoszącej zamierzonych efektów w poprzednich meczach wytrwałej gry kombinacyjnej prowadzonej 30-40 metrów od bramki rywalek nakazał swoim zawodniczkom w tym meczu nieco bardziej „bezpośrednie” podejście. Nie oznaczało to oczywiście całkowitego odejścia od obliczonego na wymianę setek podań stylu prezentowanego dotąd przez Hiszpanię, ale Las Sonadoras zaczęły strzelać częściej z dystansu, używały też większej ilości górnych piłek wrzucanych często na walkę w pole karne Austrii. Co ciekawe ta zmiana odpowiadała chyba zespołowi Dominika Thalhammera, który wydając co rusz z linii polecenia do zacieśniania odległości pomiędzy własnymi formacjami bardziej obawiał się jednak gry kombinacyjnej rywalek. Hiszpania prowadziła więc grę i atakowała choć nadal bezskutecznie, Austria świetnie ustawiona w defensywie zdecydowanie czyhała na kontrę a czas płynął. Przed przerwą poważnej kontuzji doznała dobrze spisująca się w tym turnieju Lisa Makas, dla której oznaczało to koniec udziału w holenderskich zawodach. Do przerwy na tablicy bezbramkowy remis.

2 połowa

Obraz gry nie uległ zasadniczo zmianie po wznowieniu. Obie strony świadome stawki wystrzegały się przede wszystkim błędu w obronie. Hiszpanki co prawda nadal prowadziły kombinacyjną grę ale długo utrzymujący się wysoki pressing rywalek wytrącał tempo ich akcji czasami już w okolicach linii środkowej boiska z kolei długie podania bez liczebnego wsparcia kończyły się często stratą piłki. Piłkarki Austrii od czasu do czasu próbowały własnych akcji ofensywnych jednak poza stałymi fragmentami podobnie do rywalek przeprowadzane one były zbyt małą ilością zawodniczek by mogły stanowić realne zagrożenie. Nie pomogły zmiany w ofensywie drużyny Hiszpanii. Wprowadzone Olga Garcia, Alexia Putellas i Jenni Hermoso nie zmieniły obrazu gry Las Sonadoras. Świetnie natomiast w ekipie Austrii spisywały się: pracująca na całej długości boiska Laura Feiersinger, ustawiona pomiędzy liniami obrony i pomocy Sarah Puntigam oraz nie do przejścia w obronie Verena Aschauer. W samej końcówce regulaminowego czasu Hiszpanki „przycisnęły” jeszcze rywalki lecz przy ofiarnej obronie Austriaczek nie przyniosło to skutku.

Dogrywka,

będąca w zasadzie streszczeniem meczu w pigułce również nie przyniosła rozstrzygnięcia.

W konkursie rzutów karnych, w trzeciej kolejce strzał Silvii Meseguer obroniła wyrastająca na najlepszą bramkarkę mistrzostw Manuela Zinsberger

i przy komplecie własnych celnych trafień to piłkarki Austrii mogły świętować zasłużony awans do piłkarskiej najlepszej czwórki Starego Kontynentu.

Austriacki pociąg zwycięstwa mknie dalej!

Pełny konkurs rzutów karnych:

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.