Odmieniona Ekstraliga, pogromy, transmisja w TVP. Podsumowanie 1. kolejki

Za nami pełna emocji pierwsza kolejka Ekstraligi. W sześciu spotkaniach w sobotę i w niedzielę padły dwadzieścia dwie bramki, co daje średnią ponad trzy gole na mecz. Najwięcej, bo aż czternaście padło w dwóch meczach pretendentów do tytułu, czyli Czarnych i Górnika.

LIGA W TVP, CZYLI NOWA ERA 

 Początek nowego sezonu 2020/21 to początek nowej ery. Jeden mecz w kolejce transmituje TVP Sport, a zespoły muszą utrzymać rygor sanitarny ze względu na panującą pandemię. Tak było w sobote (8.08) w Koninie, gdzie Medyk podejmował u siebie katowicką GieKSę. Po raz kolejny ekipa z Górnego Śląska urwała punkty faworyzowanemu zespołowi z Wielkopolski wygrywając remis 1:1. Przy wszechobecnych maseczkach na ławkach rezerwowych, przy kamerach TVP Sport, przy osobnym wyjściu zespołów – tak rozpoczął się pierwszy mecz sezonu 2020/21 w Ekstralidze. Tak będzie cały sezon, bo jeden mecz kolejki będzie pokazywany w Telewizji Polskiej.

– fot. Dariusz Koziorowski

DWÓCH Z CHRAPKĄ NA MAJSTRA

 Już w lipcu dowiedzieliśmy się – patrząc na transferowe ruchy, że właściwie wielka trójka (Medyk, Czarni i Górnik) mają chrapkę na Mistrzostwo. Każdy zespół postawił wszystko i zagrał vabank, by zbudować zespół na miarę Mistrzostwa. W pierwszej kolejce wygrana Czarnych z Olimpią 8:0, może szczególnie żywić na nadzieję na powrót na Mistrzowski tron. Przecież zespół ze Szczecina, nie jest zespołem do zbicia. Ciężej jednak miały Górniczki w Głogówku, które co prawda wygrały 6:0, lecz gospodynie ‚tanio skóry nie sprzedały’ i miały swoje okazje. Kto wie, co by było, gdyby strzeliły karnego w pierwszej połowie ?

SPORTIS, CZYLI NOWA SIŁA 

 Ile znaczy dobra organizacja, ułożony klub i pieniądze na transfery ? W piłce wszystko. W Bydgoszczy wiele na to wskazuje, że w zaledwie parę miesięcy zbudowano klub, z którym będzie trzeba się liczyć. Jeszcze rok temu KKP zaczął sezon od katastrofalnych porażek 0:5, 0:7, 0:4 , dopiero pod koniec rundy doszedł do siebie.

– fot. Dariusz Stoński

Teraz to już całkiem inny zespół. Fuzja ze Sportisem pozwoliła sprowadzić do zespołu mi. reprezentantkę Nigerii Alice Ogabe, młodzieżową reprezentantkę Włoch Chiarę Cecotti, czy kadrowiczkę Słowenii Marušę Sevšek. Do tego doszły uzdolnione Polki, czyli Majda, Helinska, czy Sokołowska. Wszystko to sprawiło, że Sportis KKP już w pierwszej kolejce wygrał z Akademią Piłkarską LG 0:1, przywożąc pierwszy raz od sezonu 2012/13 punkty na inaugurację Ekstraligi. Osiem lat temu padł remis 2:2 w starciu z AZS PSW Biała Podlaska.

TRENER KOLEJKI

Nowa kategoria w naszym podsumowaniu, bo trzeba też trenerów wyróżnić. Bezsprzecznie tytuł trenera kolejki zgarnia Piotr Jagieła. Trener Śląska w przerwie meczu z ROW-em odmienił zespół, wprowadził dobre zmiany i przechylił dzięki temu zwycięstwo na swoją korzyść. Dało to Śląskowi historyczne pierwsze zwycięstwo w elicie.

Piłkarka 1. kolejki Ekstraligi

  • Weronika Zawistowska (Czarni) (36%, 308 Votes)
  • Daria Sokołowska (Sportis) (25%, 213 Votes)
  • Joanna Wróblewska (Śląsk) (14%, 118 Votes)
  • Kinga Kozak (GKS) (12%, 102 Votes)
  • Adrianna Achcińska (SMS) (7%, 63 Votes)
  • Nikola Karczewska (GKS Górnik) (6%, 48 Votes)

Total Voters: 852

1. kolejka – 8/9 sierpnia 2020
LKS Rolnik B. Głogówek – GKS Górnik Łęczna 0:6           więcej o meczu
KKS Czarni Sosnowiec – MKS Olimpia Szczecin 8:0        więcej o meczu
Akademia Piłkarska LG – Sportis KKP Bydgoszcz 0:1    więcej o meczu
KKPK Medyk Konin – GKS Katowice 1:1                                więcej o meczu
TS ROW Rybnik – WKS Śląsk Wrocław 1:2                           więcej o meczu
TME GROT SMS Łódź – AZS UJ Kraków 2:0                          więcej o meczu

miejsceklubilość rozegranych spotkańzdobyte punkty
bilans
bramkowy
zwycięstwaremisyporażki
1KKS Czarni Sosnowiec72124:2700
2TME UKS SMS Łódź71816:2601
3Medyk Konin71417:5421
4WKS Śląsk Wrocław6139:5411
5GKS Górnik Łęczna71117:6322
6AZS UJ Kraków71012:8313
7Sportis KKP Bydgoszcz676:6213
8GKS GieKSa Katowice677:12213
9Akademia Piłkarska LG641:13114
10MKS Olimpia Szczecin633:19105
11LKS Rolnik Głogówek721:24026
12TS ROW Rybnik615:17015

KLASYFIKACJA STRZELCZYŃ 

Po kolejce mamy trzy liderki, które ustrzeliły dublet. Są to Dżesika Jaszek i Weronika Zawistowska z Czarnych Sosnowiec i Nikola Karczewska z Górnika Łęczna. 

 

2 gole – Dżesika Jaszek, Weronika Zawistowska (Czarni Sosnowiec), Nikola Karczewska (Górnik Łęczna), 
1 gol – Zofia Buszewska (GKS Katowice), Chiara Cecotti (Sportis KKP Bydgoszcz), Klaudia Fabová (Medyk Konin), Anna Rędzia, Dominika Gąsieniec (UKS SMS Łódź), Patrícia Hmírová, Ewelina Kamczyk, Maja Osińska  (Górnik Łęczna), Andrea Horváthová, Agnieszka Jędrzejewicz, Liliana Kostova, Wiktoria Kuciewicz, Stanislava Lišková (TS ROW Rybnik), Aleksandra Przelicka, Joanna Wróblewska (Śląsk Wrocław)

  1. gol samobójczy – Nicole Wojtas (Rolnik Głogówek)
– fot. Dariusz Koziorowski

 


Jedenastka 1. kolejki

 Czas na najlepszą jedenastkę 1. kolejki Ekstraligi. Tutaj jak zauważyliście mamy trochę nowości graficznych oraz każdorazowo będziemy wybierali MVP danej serii spotkań według naszej redakcji.

W pierwszej kolejce została nią oczywiście Joanna Wróblewska. Ta doświadczona zawodniczka odwróciła losy meczu w Rybniku i sama strzeliła decydującą o historyczny zwycięstwie bramkę dla Śląska Wrocław.

Do jedenastki wybraliśmy jeszcze: Jagodę Sapor (Medyk Konin), Chiarę Cecotti, Darię Sokołowską i Weronikę Helińską (Sportis KKP Bydgoszcz), Adriannę Achcińską (TME UKS SMS Łodz), Annę Marię Smidovą (TS ROW Rybnik), Nikolę Karczewską (GKS Górnik Łęczna), Lilianę Kostovą, Weronikę Zawistowską i Dżesikę Jaszek (Czarni Sosnowiec).

MVP TKF : Joanna Wróblewska (Śląsk Wrocław)


Co nasz czeka w drugiej kolejce ?

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.