Historyczne zwycięstwo Filipinek, Norwegia w trudnej sytuacji- podsumowanie szóstego dnia mudnialu
Mundial Świat

Kolumbia- Korea Południowa 2-0

29′ Catalina Usme, 39′ Linda Caceido

O 4:00 czasu polskiego odbył się mecz kończący pierwszą kolejkę tegorocznego mundialu- Kolumbijki mierzyły się z Koreą Południową. Pierwsze pół godziny meczu było dosyć wyrównane- zarówno Kolumbijki, jak i Koreanki miały swoje okazje.

W 29 minucie Shim Seo-Yeon zagrała ręką w swoim polu karnym. Wobec tego Rebecca Welsh wskazała na wapno. Jedenastkę wykorzystała Catalina Usme. Po tym trafieniu wicemistrzynie Ameryki Południowej przejęły kontrolę nad przebiegiem spotkania.

10 minut później Linda Caceido podwyższyła prowadzenie. Piłkarka Realu Madryt minęła rywalkę, po czym uderzyła zza 20 metrów. W doliczonym czasie pierwszej połowy Koreanki miały świetną okazję, aby zdobyć bramkę kontaktową. Choe Yu-ri dograła w pole karne, gdzie odnalazła się Geum Min- Lee, jednak Catalina Perez obroniła jej uderzenie.

W drugiej części połowie reprezentacja Kolumbii kontrolowała przebieg spotkania i kreowała sobie kolejne okazje, jednak nie oglądaliśmy już żadnych bramek.

Kolumbia: Catalina Perez- Carolina Arias, Jorelyn Carabali, Daniela Arias, Manuela Vanegas, Lorena Bedoya, Daniela Montoya ( 87′ Diana Garcia), Linda Caceido, Leicy Santos ( 76′ Marcela Restrepo), Mayra Ramirez, Catalina Usme

Korea Południowa: Young Geul Yoon- Hye Ri Kim, Hyo- Joo Choo ( 88′ Moon Mi-ra) , Seon Joo Lim, Shim Seo- yeon, Jang Sel-gi, So Hyun Cho (68′ Eun Sun Park), Ji So- yun, Geum Min Lee, Hwa Yeon Son (68′ Kang Chae-rim), Choe Yuri (78′ Phair Casey)

Skrót spotkania (TUTAJ)

tabela grupy H / grafika. fifa.com

Nowa Zelandia – Filipiny 0-1

24′ Sarina Bolden

W grupie A kolejna niespodzianka! Filipiny z pierwszym zwycięstwem w historii swoich występów na Mistrzostwach Świata!

Na początku nie wydawało się, że Filipinki mają szansę zdobyć gola, ponieważ były zamknięte na swojej połowie. Przez pierwsze 20 minut to reprezentacja Nowej Zelandii była stroną dominującą. W 22 minucie meczu Filipinki oddały pierwszy strzał na bramkę strzeżoną przez Victorię Esson. Dwie minuty później Sarina Bolden zdobyła pierwszego, historycznego gola dla reprezentacji Filipin na Mistrzostwach Świata. To trafienie uskrzydliło podopieczne Alena Stajcica.

W doliczonym czasie gry świetną okazję na podwyższenie prowadzenia miała Katrina Guillou. Tuż przed przerwą Nowo Zelandki oddały pierwszy celny strzał na bramkę Olivii McDaniel.

Reprezentacja Nowej Zelandii wybiegła bardzo zmotywowana na drugą połowę. Raz po raz atakowały bramkę strzeżoną przez McDaniel. W 70 minucie Wilkinson dograła do Jacqui Hand, a ta wpakowała piłkę do siatki. Gol nie został jednak uznany, z powodu spalonego.Gra toczyła się głównie na połowie Filipinek, choć co jakiś czas zespół prowadzony przez Alena Stajcicia próbował wskórać coś w ofensywie. W 87 minucie zdobyły kolejną bramkę, jednak jej strzelczyni, Carleigh Frilles znalazła się na pozycji spalonej. W drugiej minucie czasu doliczonego reprezentacja Nowej Zelandii była o krok od wyrównania, jednak po strzale Grace Jale golkiperka Filipin wybiła futbolówkę na rzut rożny.

Nowa Zelandia: Victoria Esson – Rebekah Stott, Katie Bowen, Catherine Bott, Ali Riley, Ria Percival (83′ Grace Jale), Malia Steinmetz, Indiah-Page Riley (46′ Olivia Chance), Betsy Hassett (46′ Annalie Longo), Hannah Wilkinson, Jacqui Hand

Filipiny: Olivia McDaniel – Jessika Cowart (83′ Ryley Bugay), Hali Long, Sofia Harrison, Angela Beard, Alicia Barker (73′ Tahnai Annis), Sara Eggesvik (63′ Isabella Flanigan), Jaclyn Sawicki, Quinley Quezada (73′ Dominique Randle), Sarina Bolden (83′ Carleigh Frilles), Katrina Guillou

Szwajcaria – Norwegia 0-0

W meczu, który zakończył zmagania szóstego dnia mundialu, w Hamilton rywalizowały reprezentacje Szwajcarii i Norwegii. Norweżki rozpoczęły to spotkanie bez trzech kluczowych zawodniczek: Caroliny Graham Hansen, Ingrid Engen oraz Ady Hegerberg. Piłkarki Barcelony pojawiły się na placu gry w drugiej połowie, zaś Ada Hegerberg doznała kontuzji pachwiny na rozgrzewce.

Pierwsza część spotkania nie przyniosła zbyt wielu emocji. Zarysowała się optyczna przewaga Szwajcarek, jednak podopieczne Inki Grings nie potrafiły wykorzystać wykreowanych okazji.

W drugiej części spotkania to Norweżki częściej utrzymywały się przy piłce i kreowały więcej okazji niż Helwetki. Podopieczne Hege Riise oddały kilka groźnych strzałów na bramkę Gaelli Thalmann, jednak golkiperka Realu Betis była bezbłędna w tym pojedynku. Ponadto została wybrana MVP spotkania.

Reprezentacja Szwajcarii zajmuje pierwsze miejsce w grupie A z czterema oczkami na koncie. Po trzy punkty uzbierały zespoły Nowej Zelandii i Filipin. Norweżki zajmują ostatnią lokatę.

Szwajcaria: Gaëlle Thalmann – Noëlle Maritz, Eseosa Aigbogun, Nadine Riesen, Julia Stierli, Geraldine Reuteler (78′ Sandrine Mauron), Lia Wälti,  Seraina Piubel (88′ Meriame Terchoun), Coumba Sow, Ramona Bachmann (93′ Marion Rey), Ana -Maria Crnogorčević

Norwegia: Aurora Mikalsen – Maren Mjelde, Hansen (73′ Anja Sonstevold),  Thea Bjelde (88′ Marit Bratberg Lund), Mathilde Harviken, Vilde Risa (88′ Ingrid Engen), Amalie Eikeland (57′ Caroline Graham Hansen), Guro Reiten, Frida Maanum, Sophie Haug (73′ Karina Sævik), Emilie Haavi