Startuje pierwsza liga – kto powalczy o awans ?!
I liga Polska Publicystyka

Startuje pierwsza liga – kto powalczy o awans ?!

Już w najbliższy weekend startuje I liga kobiet – po raz ostatni zobaczymy w niej 20. drużyn podzielonych na dwie grupy. Do Ekstraligi mogą trafić jedynie zwycięskie ekipy każdej z grup. W poprzednim sezonie ta sztuka udała się: Sportowej Czwórce Radom oraz Unifreeze Górzno. Teraz na papierze są zarówno inni faworyci, jak i zespoły z góry skazywane na spadek. Zobacz, kto według redakcji Tylko Kobiecy Futbol jest najbliżej awansu, a kto będzie do ostatniej kolejki walczył o ligowy byt.

 

I liga kobiet grupa północna:

I liga kobiet
fot. M.Barbanell / Fotografia Bacderoda

I liga kobiet i grupa północna, tu szansę na awans ma jedynie osiem – w stawce są bowiem drużyny Medyka II Konin oraz UKS SMS II Łódź. Drużyny rezerw nie mogą grać na tym samym poziomie rozgrywek, co pierwszy zespół. Zwiększa to szanse na awans pozostałej ósemki. Taki obrót spraw świetnie wykorzystał w zeszłym sezonie zespół Unifreeze, który zdobył promocję do Ekstraligi z drugiej miejsca w grupie (pierwsze były rezerwy Medyka). Teraz po raz kolejny faworytem do zajęcia pierwszego miejsca jest druga drużyna mistrzyń Polski. Przy takim obrocie spraw głównymi kandydatkami do awansu będą Stomilanki Olsztyn oraz Polonia Poznań. Obie ekipy już w zeszłym sezonie mocno goniły Unifreeze. Do walki o awans również może włączyć się KKP Bydgoszcz.  W dolnej połowie tabeli typowane są: spadkowicz Sztorm Gdańsk oraz beniaminkowie:  Akademia Piłkarska LG i MUKS Tomaszów Mazowiecki. Niepewny los czeka również Błękitne Stargard Szczeciński i KS Raszyn, który utrzymał się w I lidze rzutem na taśmę (ekstraligowe Gosirki Piaseczno wycofały się z rozgrywek). Niewiadomą jest UKS SMS II. Drużyna z Łodzi raczej będzie balansować nad strefą spadkową, a jej zawodniczki zrobią wszystko aby godnie się zaprezentować w rezerwach i przejść do pierwszej drużyny.

 

TYPY TKF WALKA AWANS:

Stomilanki Olsztyn, Polonia Poznań i KKP Bydgoszcz

TYPY TKF widmo spadku: 

KS Raszyn, Błękitni Stargard Szczeciński

 

Sprawdź terminarz: I liga kobiet grupa północna 

 

I liga kobiet grupa południowa:

I liga kobiet
fot. M.Barbanell / Fotografia Bacderoda

W zeszłym sezonie południowa I liga kobiet należała do Sportowej Czwórki Radom. Jest to grupa, w której nie ma żadnych drużyn rezerw. Każda z 10. ekip ma ten sam cel – awansować do Ekstraligi. Faworytem do awansu z pewnością będą Rysy Bukowina Tatrzańska, które w poprzednich rozgrywkach zajęły trzecie miejsce, również zeszłosezonowy wicelider – Rolnik Biedrzychowice może znów włączyć się do walki o czołowe lokaty. Mocny będzie beniaminek z Katowic. Ekipa GKS-u ma aspiracje do gry w najwyższej klasie rozgrywkowej. Po różnych zawirowaniach organizacyjnych do grupy południowej trafiła MUKS Praga Warszawa. W zeszłym sezonie klub ze stolicy rywalizował na północy. Teraz z pewnością jest kandydatem do namieszania w górnej połowie tabeli. Wielką niewiadomą jest Wanda Kraków, ciekawe ruchy transferowe mają na celu uniknięcie sytuacji z poprzednich rozgrywek i rozpaczliwej walki o utrzymanie. Również nieprzewidywalny może okazać się Sokół Kolbuszowa Dolna. W tym sezonie trudności w utrzymaniu mogą mieć drużyny Resovii, Tarnovii oraz KKS-u Bogdańczowic.

 

TYPY TKF WALKA AWANS:

Rysy Bukowina Tatrzańska, GKS Katowice,

TYPY TKF widmo spadku: 

 KKS Bogdańczowice, Tarnovia Tarnów, Resovia Rzeszów

 

Sprawdź terminarz: I liga kobiet grupa południowa

 

Od nowego sezonu I liga kobiet w nowym układzie

PZPN zatwierdził zmiany i I liga zostanie powiększona od sezonu 2018/19 do 12. zespołów w każdej z obu grup. W aktualnym sezonie do Ekstraligi awansuje jedna drużyna z  grupy, tak samo sytuacja ma się ze spadkowiczami – do II ligi zdegradowana będzie tylko ostatnia ekipa z północy oraz południa.  Z kolei w pierwszej lidze po tym sezonie znajdą się: dwóch spadkowiczów z Ekstraligi, cztery zwycięskie drużyny z każdej z grup II ligi oraz zwycięzcy meczów barażowych pomiędzy: wicemistrzem II ligi kujawsko-pomorskiej, a II ligi podlaskiej i pomiędzy wicemistrzem II ligi śląskiej, a II ligi lubelskiej. W przyszłym sezonie przy 12-zespołowych grupach sytuacja w I lidze będzie wyglądała następująco: do Ekstraligi awansują zwycięzcy grup, zaś do II ligi spadną po dwie ekipy z każdej  grup. Promocję do I ligi uzyskają tylko zwycięzcy czterech grup II ligi.

Mikołaj Barbanell

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: