11 sierpnia 2022

W końcu jest długo wyczekiwana decyzja PZPN w sprawie rozgrywek kobiecego futbolu w Polsce.

Komisja ds. wydała komunikat na podstawie którego rozgrywki Ekstraligi i Pierwszej Ligi zostały zakończone. Jeszcze w czerwcu zostanie dokończony Puchar Polski.

 

EKSTRALIGA

Jak podaje komunikat ’Jako kolejność drużyn w końcowej tabeli rozgrywek Ekstraligi kobiet w sezonie 2019/2020 przyjmuje się kolejność drużyn w tabeli po rozegraniu meczów 12. kolejki, tj. po ostatniej rozegranej kolejce rozgrywek.

Wszystkie zaległe mecze 12. lub poprzednich kolejek Ekstraligi kobiet w sezonie 2019/2020 zostały uznane za nierozegrane bez przyznawania punktów, zgodnie z postanowieniami § 6 ust. 9 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną

Mistrzem Polski został Górnik Łęczna, wicemistrzem Medyk Konin. Najbardziej poszkodowany może się czuć zespół Czarnych Sosnowiec, który pomimo takiej samej ilości punktów jak Medyk, wicemistrzem nie został, ale dostanie nagrodę pieniężną za srebrny medal.

Do pierwszej ligi spadają KKP Rem Marco Bydgoszcz i Rolnik Głogówek.

 

PUCHAR POLSKI

Tutaj, jak pisaliśmy już wczoraj rozgrywki mają zostać kontynuowane. Półfinały i finał mają zostać rozegrane w formie jednego spotkania, na terenie wyznaczonym przez PZPN. Półfinały zostaną rozegrane już 20 czerwca, a finał tydzień później.

 

I LIGA

Obie grupy zakończyły rozgrywki, za końcowe tabele uznaje się kolejność drużyn po zakończeniu rundy jesiennej (tj. po 11. kolejce).

Do Ekstraligi awansują kluby TS ROW Rybnik oraz Akademia Piłkarska LG, pod warunkiem otrzymania licencji na udział w tych rozgrywkach. Z ligi spadają zespoły z miejsc 6-12.

 

II LIGA

Rozegrane zostaną mecze barażowe o awans do nowej Pierwszej Ligi w formule jednego spotkania. Odbędą się one już 27 czerwca na obiektach wskazanych przez PZPN.

Meczów barażowych o awans do drugiej ligi nie będzie. Wszystkim zwycięzcą grup III ligi została odebrana możliwość awansu wyżej. Jak podaje komunikat – ’Przewidziany w regulaminie rozgrywek system przeprowadzenia meczów barażowych wymagałby wyznaczenia wielu terminów na rozegranie kolejnych etapów, co mogłoby okazać się niemożliwe do 30 czerwca 2020 r. Zatem, w tej sytuacji zastosowanie mają postanowienia Uchwały nr III/42 z dnia 12 marca 2020 roku Zarządu w sprawie zasad postępowania na wypadek braku możliwości rozgrywania oficjalnych meczów piłkarskich na terytorium RP w sezonie 2019/2020 w związku z decyzją organów państwowych, zgodnie z którymi, w sytuacji, gdy mecze barażowe miały być rozgrywane pomiędzy klubami różnych klas, w klasie wyższej utrzymują się kluby dotychczas w niej występujące.’

W drugiej lidze utrzymają się dwa zespoły przegrane w barażach oraz zespoły z drugich i trzecich miejsc w swoich grupach.

Formuła rozgrywek centralnych w przyszłym sezonie to :

Ekstraliga – 12 drużyn w jednej grupie

I liga – 12 drużyn w jednej grupie

II liga – 2 grupy po 12 drużyn

Wciąż nie wiadomo, w jakiej formie będzie rozgrywana trzecia liga. Ten aspekt ma być ustalony z władzami wojewódzkich ZPNów.

 

treść komunikatu na stronie łączynaspilka.pl

Dawid Gordecki

0 0 votes
Article Rating

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
2 lat temu

[…] Jest decyzja ! KOMUNIKAT KOMISJI DS.NAGŁYCH PZPN […]

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: