9 sierpnia 2022

 Według trenera reprezentacji Polski w futsalu Wojciecha Weissa wszystko zostało zbombardowane przez koronawirusa. Szczególnie kalendarz rozgrywek kadry. Niemniej trener liczy, że piłka w końcu potoczy się tak w wydaniu klubowym, jak i reprezentacyjnym.

– Jaka jest obecnie sytuacja w polskim futsalu? W czasie epidemii.
– Niestety podobnie jak cały sport również my jesteśmy w zawieszeniu. Praktycznie cały sezon za nami, a do rozegrania pozostał jedynie turniej Final Four oraz mecze barażowe o utrzymanie w Ekstralidze, czyli tak naprawdę potrzebujemy jednego weekendu, aby całkowicie dokończyć sezon. Dostaliśmy oficjalną informację z PZPN, że Final Four możemy rozegrać do 31 października, natomiast jeśli się to nie uda w sezonie 2019/2020 nie zostanie wyłoniony Mistrz Polski. Jednak mam ogromną nadzieję, że uda się rozegrać turniej finałowy i wyłonić medalistów, może jeszcze w czerwcu!

– fot. Radosław Jurga

 

Trochę bardziej skomplikowana jest sytuacja z Reprezentacją. Mieliśmy wziąć udział w dwóch bardzo mocną obsadzonych turniejach w czerwcu w Chorwacji i w lipcu w Brazylii. Jednak oba turnieje co jest oczywiste i zrozumiałe zostały odwołane, ale jest szansa, że odbędą się w późniejszym terminie. Miały to być bardzo ważne zgrupowania i mecze w drodze przygotowań do wrześniowych eliminacji do finałów Mistrzostw Europy (turniej Main Round miał się odbyć we wrześniu w Chorwacji). Jak wiemy, trafiliśmy do bardzo trudnej grupy z wicemistrzem Europy Portugalią oraz bardzo silnymi Chorwacją i Słowenią. Do finałów awans wywalczy tylko zwycięzca grupy i oba turnieje byłyby świetną okazją do gry z bardzo silnymi zespołami. Co z wrześniowym turniejem eliminacyjnym jeszcze nie wiemy, gdyż UEFA nie wydała do tej pory jeszcze żadnego oficjalnego komunikatu. Niestety również na rok 2021 zostały przełożone finały Akademickich Mistrzostw Świata, które miały się odbyć w lipcu w Poznaniu, w których również prowadzona przeze mnie Akademicka Reprezentacja Polski miała wziąć udział.

Jak przyszłość futsalu na rok bieżący i później?
– Tak jak wspomniałem wcześniej, cały czas jesteśmy w zawieszeniu i nie wiemy, jak to wszystko się potoczy. Wszyscy mamy ogromną nadzieję, że niedługo wszystko wróci do normalności i będziemy mogli grać zarówno w rozgrywkach klubowych, jak i reprezentacyjnych.

– fot. Radosław Jurga

Czy można mówić o braku finansowania klubów futsalowych i reprezentacji w obecnym czasie?
– O braku finansowania klubów futsalu kobiecego można mówić oczywiście jak najbardziej. Nawet w najmniejszym procencie nie jesteśmy tak wspierani, jak piłka nożna trawiasta kobiet i to bardzo nas, czyli całe środowisko kobiecego futsalu martwi… Bardzo liczymy, że w najbliższym czasie się to zmieni na lepsze dla futsalu. Kobiece kluby futsalu nie dysponują takimi budżetami i możliwościami jak ich odpowiedniki trawiaste i ta pomoc byłaby bardzo potrzebna i na pewno miałaby wpływ na podniesienie poziomu kobiecego futsalu w Polsce. Co do finansowania Reprezentacji to tu akurat wszystko jest w jak najlepszym porządku i śmiało mogę powiedzieć, że niczego nam nie brakuje. PZPN traktuje nas bardzo poważnie i zawsze możemy liczyć na pomoc Związku.

Czy dalej mówi o rozdziale piłki nożnej i futsalu kobiet?
– Oczywiście, mówi się cały czas. Myślę, że do całkowitego rozdziału nie dojdzie, ale trzeba podjąć jakieś decyzje, gdyż kobiecy futsal w Polsce się rozwija, liga rozrasta i coraz częściej mamy do czynienia z konfliktem głównie na płaszczyźnie terminów rozgrywek czy zgrupowań Reprezentacji. Niestety w Polsce mamy zbyt mało grających kobiet, żeby można obie odmiany piłki nożnej rozdzielić całkowicie. Błędem byłoby również moim zdaniem zakazanie łączenia dziewczynom grającym na poziomie trzeciej czy drugiej, a nawet pierwszej ligi gry na trawie z futsalem.

– fot. Radosław Jurga

Czy jest już kalendarz meczów reprezentacji na najbliższy czas?
– Niestety nie. Wszystkie nasze plany zostały niestety zbombardowane przez koronawirus i tak naprawdę cały czas czekamy, co się wydarzy.

Czy w międzyczasie pojawiły się nowe nazwiska do gry w reprezentacji?
– Cały czas się pojawiają. Szkoda, że przeszkodziła nam epidemia, bo na pewno na zgrupowaniach w Chorwacji czy Brazylii pojawiłyby się jakieś debiutantki. Bardzo szczegółowo obserwujemy wraz z całym sztabem nie tylko rozgrywki ligowe, ale również Akademickie i Młodzieżowe Mistrzostwa Polski kobiet w futsalu.

– fot. Radosław Jurga

Sztab szkoleniowy reprezentacji Polski, są zmiany?
– Tak. W 2019 roku z przyczyn osobistych z funkcji kierownika Reprezentacji zrezygnowała Julita Szumińska, która była z nami od samego początku, a na Jej miejsce dołączył do nas Mateusz Gołas. Do sztabu dołączył również analityk Paweł Sobieraj. Nad wszystkim od ponad roku czuwa również koordynator wszystkich Reprezentacji futsalowych – Błażej Korczyński, który zawsze służy nam pomocą i ogromną wiedzą.

Współpraca z PZPN.
– Nie możemy narzekać, bo jest naprawdę bardzo dobra! Oczywiście jesteśmy „biedniejszą siostrą” Reprezentacji trawiastej kobiet, ale nie mamy tak wielkich potrzeb i wszystko, co jest nam niezbędne do pracy i rozwijania się mamy przez Związek zapewnione.

– fot. Radosław Jurga

Jak to wszystko, a mianowicie wyjazdy na mecze, do centrali, na treningi, obozy znosi małżonka? Czy życie prywatne jest do pogodzenia ze sportem?
– Mam to ogromne szczęście, że moja żona to była piłkarka, trenerka (posiada licencje UEFA B), a obecnie pracownik Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej więc doskonale wie, jak wygląda praca i życie w sporcie. Oczywiście nie jest łatwo, gdyż większość czasu w roku spędzam na zgrupowaniach, meczach czy treningach i brak mnie w domu jest na pewno mocno odczuwalny dla Niej, ale przede wszystkim dla naszej dwójki dzieci, za którymi zawsze bardzo tęsknie. Jednak zdajemy sobie sprawę, że tak zawsze nie będzie, kiedyś przestane być trenerem Reprezentacji i tych wszystkich wyjazdów oraz obowiązków będzie na pewno dużo mniej.

Rozmawiał Jacek Piotrowski

Dawid Gordecki

0 0 votes
Article Rating

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
2 lat temu

[…] WEISS : Cały czas jesteśmy w zawieszeniu […]

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: