Wspominamy … Matka kobiecego futbolu w Polsce

Dziś wspominamy zmarłych bliskich naszemu sercu, ale także osoby dla nas bardzo ważne. My dziś pragniemy Wam przypomnieć sylwetki tych piłkarek, których z nami już nie ma.

 Legenda ‚babcia’ dla wielu zawodniczek matka kobiecej piłki nożnej, poświęciła dla niej całe swoje życie – Irena Półtorak. Była kierowniczką, trenerką i działaczką kobiecej piłki nożnej.
To dzięki Jej uporowi powstała liga, a pierwsze oficjalne mecze zagrała reprezentacja. Była przewodniczącą Wydziału Piłki Kobiecej przy Śląskim Związku Piłki Nożnej. W 2009 jako jedyna kobieta w historii została odznaczona Diamentową Odznaką PZPN. W 2011 została trener roku PKOL.

W 1974 roku założyła sekcję piłkarską klubu Czarni Sosnowiec, datuje się to wydarzenie za oficjalny początek damskiego piłkarstwa w Polsce. Była to złota era klubu z Sosnowca. W 1991 roku pani Irena przestaje być kierowniczką klubu.

Od roku 1981 roku na prawie dwadzieścia lat zostaje kierowniczką seniorskiej Reprezentacji Polski. Do końca swego życia związana z juniorskimi reprezentacjami Polski. Zmarła 6 stycznia 2013 roku, przygotowując się do kolejnego meczu kadry.

Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie…

Pokaż znajomym:
error

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.