Wspominamy … Matka kobiecego futbolu w Polsce
Ekstraliga Polska

Wspominamy … Matka kobiecego futbolu w Polsce

Dziś wspominamy zmarłych bliskich naszemu sercu, ale także osoby dla nas bardzo ważne. My dziś pragniemy Wam przypomnieć sylwetki tych piłkarek, których z nami już nie ma.

 Legenda ‘babcia’ dla wielu zawodniczek matka kobiecej piłki nożnej, poświęciła dla niej całe swoje życie – Irena Półtorak. Była kierowniczką, trenerką i działaczką kobiecej piłki nożnej.
To dzięki Jej uporowi powstała liga, a pierwsze oficjalne mecze zagrała reprezentacja. Była przewodniczącą Wydziału Piłki Kobiecej przy Śląskim Związku Piłki Nożnej. W 2009 jako jedyna kobieta w historii została odznaczona Diamentową Odznaką PZPN. W 2011 została trener roku PKOL.

W 1974 roku założyła sekcję piłkarską klubu Czarni Sosnowiec, datuje się to wydarzenie za oficjalny początek damskiego piłkarstwa w Polsce. Była to złota era klubu z Sosnowca. W 1991 roku pani Irena przestaje być kierowniczką klubu.

Od roku 1981 roku na prawie dwadzieścia lat zostaje kierowniczką seniorskiej Reprezentacji Polski. Do końca swego życia związana z juniorskimi reprezentacjami Polski. Zmarła 6 stycznia 2013 roku, przygotowując się do kolejnego meczu kadry.

Wieczny odpoczynek racz Jej dać Panie…

Dawid Gordecki

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!