Nauka w służbie kobiecej piłki w Norwegii.

Przełomowy kierunek

Celem badań  jest podniesienie poziomu norweskiej piłki nożnej kobiet. Hege Jørgensen – dyrektor zarządzająca z czołowej kobiecej ligi w kraju – Toppserien – ma niezwykle wysokie oczekiwania zwiazane z tym projektem.

„Ponieważ prawie wszystkie badania w piłce nożnej były dotąd skierowane do chłopców, jest to przełomowe wydarzenie. Fakt, że zamierzamy teraz zbudować opartą na faktach kompetentną platformę, która po przez rozmaite projekty będzie dostosowana do potrzeb dziewcząt, oznacza, że możemy potencjalnie zrewolucjonizować sposób, w jaki pracujemy z piłkarkami.”

dyr. Hege Jørgensen, Toppserien

Interdyscyplinarna współpraca

Uniwersytet Tromsø (UiT) oraz Tromsø Research Foundation przeznaczą 42 miliony koron (ok. 4,6 miliona dollarów) na czteroletnie badania poświęcone futbolowi pań. Sześcioro naukowców obojga płci reprezentujacych trzy różne fakultety skupi się w ramach jednego projektu na trzech aspektach: fizycznym (fizjologia i medycyna),  mentalnym (badania w klubach) oraz taktycznym (zastosowanie baz danych oraz sztucznej inteligencji).

Profesorowie Svein Arne Pettersen i Unn Sørum są zdania, iż kobiecy futbol pozostaje białą plamą w badaniach sportowych. foto. Gry Berntzen

„Jest tego wiele (badań) zarówno na poziomie klubowym jak i reprezentacyjnym odnośnie mężczyzn, ale nie dla kobiet. Naukowy projekt o najwyższym standardzie, który wypełnia lukę w wiedzy i ma znaczenie dla połowy populacji Ziemi. Tego właśnie chcemy w TFS ”

-Unn Sørum, dyrektor administracyjny Fundacji Badawczej Tromsø

Znaczenie nie do przecenienia

Również dyrektor wydziału piłkarstwa kobiecego  Norweskiego Związku Piłki Nożnej, Lise Klavenes, jest bardzo zadowolona z założenia centrum naukowego. Jej słowom przytakują rozmaici profesjonaliści zwiazani z kobiecym futbolem w Norwegii.

„Piłka nożna jest największym sportem w Norwegii dla kobiet. Mamy ponad sto tysięcy aktywnych dziewcząt i kobiet. Zwiększona wiedza na temat warunków fizycznych dziewcząt w sporcie jest bardzo ważna, nie tylko w celu ułatwienia szerszego rozwoju, ale także nadążania za gwałtownym rozwojem, który ma miejsce w międzynarodowej piłce nożnej. (…) fakt, że UiT otwiera centrum poświęcone kobiecej piłce nożnej, jest silnym i dobrym sygnałem dla wszystkich naszych sportowców.”

– dyr. Lise Klavenes, NFF

 

„Jest to coś o czym wspominałem od dawna – istnieją pewne zasadnicze róznice w treningu mężczyzn i kobiet – choćby te, które wynikają z budowy fizycznej. Wciąż jednak obserwujemy sytuacje gdzie metodologia treningowa przygotowana piłkarzy, przenoszona jest bezpośrednio na grunt piłki kobiecej.”

–  trener Øyvind Nordtveit 

Rob Mikalski

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: