Przegląd wydarzeń na światowych boiskach (29.08 – 4.09).

Obok eliminacji do EURO 2021 oraz Afrykańskich kwalifikacji do turnieju Olimpijskiego w ubiegłym tygodniu rozegrano sporą liczbę spotkań towarzyskich.  Przyjżyjmy się wydarzeniom na światowych boiskach. 

EUROPA

29 Sierpnia

Belgia 3 – 3 Anglia

(Telford 38(og), Van Kerkhoven 45+2, 55 – Taylor 22, Mead 26, Parris 75(k))

 

3 Września

Norwegia 2 – 1 Anglia

(Maanum 53′, Graham-Hansen 89′ – Stanway 10′)

 

Po kolejnych dwóch meczach bez zwyciestwa (łącznie cztery ostatnie) spora fala krytki wylała się na zespół Phill’a Neville. Kibice angielscy pozostają niezadowoleni z jakości gry the Lionesses – zwłaszcza w defensywie. Dodatkowo fanom nie podobaja się eksperymenty trenera, który uparcie szuka miejsca dla obrończyni Lucy Bronze w środku pomocy a napastniczkę Rachel Daly wystawia na boku obrony. Gospodynie przyszłych ME mają co prawda sporo czasu by wciąż próbować rozmaite warianty gry, ale i cierpliwość kibiców miewa swoje granice. 

Przy okazji spotkania Norwegia – Anglia warto wspomnieć o Ingrid Hjelmseth (39 lat), która podczas tego meczu zakończyła preszło 15 letnią reprezentacyjną karierę. Norwescy kibice zgotowali swojej doświadczonej golkiper wspaniałą owację na stojąco kiedy w końcówce spotkania, w swoim ostatnim 138 występie, niezwykle wzruszona żegnała się z koleżankami z boiska dając zmianę Cecille Fiskerstrand.

31 Sierpnia

Francja 2 – 0 Hiszpania

(Le Sommer 27, Cascarino 76)

Wynik lepszy niż gra. Tak występ reprezentacji Francji przeciwko Hiszpanii podsumowali wciąż zawiedzeni niepowodzeniem ich ekipy w MŚ kibice Les Bleus. Na papierze ekipa Francji ma wszystko czego potrzeba by odnieść sukces…niestety nie zawsze przekłada się to na boisku. Kreatywność w grze i wyjscie poza wypracowane schematy – tego oczekują od swojej kadry francuscy fani. Sytuacji nie poprawiają trwające wciąż niesnaski pomiędzy trenerką Corine Diacre a napastniczką Eugenie LeSommer. Obie panie notorycznie „dogryzają” sobie na łamach prasy.

Pomimo niekrzystnego wyniku Hiszpania zagrała dobre zawody. Niestety ponownie zawiódł pewien element indywidualny, mianowicie Sandrze Panos – podstawowej golkiper Hiszpanii brakuje zwyczajnie… centymetrów. Jeżeli La Roja chcą mierzyć w światową czołówkę to muszą jakoś zaadresować ten problem i chyba poszukać i wyszkolić wyższe bramkarki,  choć jak wiadomo te na drzewach nie rosną.


AMERYKA PŁD.

Uber Cup 2019

30 Sierpnia

Kostaryka 0 – 1 Chile 

(Aedo 45+3′)

Brazylia 5 – 0 Argentyna

(Ludmila 18′, Formiga 34′, Debinha 36′, Erica 59′, Juncos (sam.) 83′)

1 Września

Kostaryka 3 – 1 Argentyna

(Chinchilla 28′ 49′, Herrera 90+5′ – Jaimes 57′)

Brazylia 0 – 0 (4-5k) Chile

 

Brazylia zaprosiła do siebie ekipy Argentyny, Kostaryki i Chile na udział w mini turnieju Uber Cup. Canarinhas pod wodzą nowej trener Pii Sundhage gładko uporały się z Argentyną po to by w finale spotkać się z ekipą Chile, która z kolei wcześniej skromnie pokonała zespół Kostaryki.

Niestety mecz finałowy, zapowiadający się na świetnie widowisko popsuło nieco oberwanie chmury w pierwszej polowie gry. Choć Brazylia przeważała w przebiegu całego spotkania to jednak nie mogła znaleźć drogi do bramki Christiane Endler (pozostającej w wysokiej formie od MŚ). Zmoknięci kibice otrzymali jednak sporą dawkę emocji na sam koniec meczu za sprawą konkursu rzutów karnych. W trwającym 8 kolejek pojedynku, ku rozpaczy Aline – świetnie broniącej tego dnia jedenastki, lepsze okazały sie piłkarki Chile, (głównie za sprawą niemiłosiernie pudłujących Brazylijek) odnotowując pierwsze historyczne zwycięstwo nad ekipą Canarinhas.  

W meczu o 3 miejsce Kostaryka uporała się z Argentyną. Warto wspomnieć, iż ekipa pani trener Emilli Valverde prezentowała się również bardzo przyzwoicie w nieznacznie tylko przegranym z Chile pierwszym meczu tego turnieju.


AMERYKA PŁN.

30 Sierpnia

USA 4 – 0 Portugalia

(Heath 4′, Brian 18′, Lloyd 52′, Long 82′)

 

4 Września

USA 3 – 0 Portugalia

(Lloyd 22 32(k), Horan 83′)

Kadra USA zmierzyła się w dwumeczu z ekipą Portugalii. Sensacji nie było. Przyjezdne znacznie odbiegały klasą i poziomem gry od gospodyń, z rzadka były w stanie stworzyć zagrożenie pod bramką Mistrzyń Świata, w efekcie czego odjechały do domu z bagażem łącznie siedmiu goli.

Mecze bez historii, ostatnio więcej emocji wsród kibiców USWNT powdują spekulacje kto zastapi Jill Ellis u steru kadry. Największe szanse przypisuje się obecnie Vladko Andonovskiemu (Reign FC).


AFRYKA

Pomiędzy 26 sierpnia a 3 września rozegrana została druga runda eliminacji CAF do turnieju Olimpijskiego w Tokio. 16 drużyn zmierzyło się w dwumeczach w systemie play-off walcząc o awans do trzeciej rundy.

Do największej sensacji doszło w pojedynku Botswany z RPA. Piłkarki 152 drużyny rankingu FIFA – Botswana, wyeliminowały uczestniczki ostatniego Mundialu, drużynę Republiki Afryki Południowej pokonując ją w rzutach karnych po dwóch bezbramkowych remisach.

Blisko sensacji było również w pojedynku Kamerunu z Etiopią. W tym dwumeczu również padły dwa remisy i Lwice z Kamerunu awansowały ostatecznie jedynie dzięki regule goli strzelonych na wyjeździe. 

Wybrzeże Kości Słoniowej – Mali 3-0 / 0-0

Algieria – Nigeria 0-2 / 0-1

Etiopia – Kamerun 1-1 / 0-0 

DR Kongo – Gwinea Równikowa (walkower dla DR Kongo)

Gabon – Ghana 0-3 / 0-2

Malawi – Kenia 3-2 / 0-3

Zambia – Zimbabwe 5-0 / odwoł.

Botswana – RPA 0-0 / 0-0 (k.3-2)

Mecze trzeciej rundy (29.09 – 4.10)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.