EAFF E-1 Football Championship 2017
foto. jfa.jp

EAFF E-1 Football Championship 2017

W piątek 8 grudnia w Japonii rozpocznie się finałowa faza prestiżowego azjatyckiego turnieju EAFF E-1.

Mistrzostwa Azji Wschodniej odbywają się periodycznie co dwa bądź trzy lata począwszy od 2003r. (2005r. turniej kobiet) i obejmują 10 zespołów zrezszonych w dalekowschodniej federacji EAFF (Japonia, Chiny, Korea Północna, Korea Południowa, Chińskie Tajpei (Tajwan), Hong Kong, Guam, Makao, Północne Mariany, Mongolia)

 

Runda pierwsza

(Cze/Lip 2016):

1. Guam 2. Makao 3. Północne Mariany

 

Runda druga

(Wrz 2016)

1. Korea Południowa 2. Chińskie Tajpei 3. Hong Kong 4. Guam

 

Turniej finałowy (Gru 2017)

Ze względu, iż turniej ten rozgrywany jest poza oficjalnymi terminami FIFA, kluby nie są zoobowiązane do zwalniania zawodniczek na czas trwania zgrupowania kadry.

 

Japonia

FIFA ranking: 8

Złoto: 2008, 2010 Srebro: 2013 Brąz: 2005, 2015

Japan
foto. afc.com

Gospodynie tegorocznego turnieju finałowego – Nadeshiko Japan przystąpią do zawodów bez dwóch swoich obecnie największych gwiazd. Kapitan japońskiej drużyny Saki Kumagai (Olympique Lyon) oraz fenomenalna napastnik Kumi Yokoyama (1. FFC Frankfurt) nie zostały zwolnione przez swoje kluby na czas trwania zawodów. Dla Asako Takakury nie ma to jednak większego znacznia. Japońska trener przygotowując zespół do Olimpiady w Tokio 2020, podczas ostatniego 1,5 roku swojej pracy nie tylko odmłodziła kadrę ale zbudowała również potężne zaplecze dla prowadzonej przez siebie reprezentacji na wypadek kontuzji bądź kartek wykluczających piłkarki z gry. W komunikatach prasowych Takakura zgodnie z oczekiwaniami kibiców potwierdziła, iż interesuje ją tylko zwycięstwo, jako że turniej ten będzie pierwszym poważnym sprawdzianem dla nowej ekipy Nadeshiko Japan przed przypadającym na kwiecień 2018 Pucharem Azji (AFC Cup) będącym równorzędnie elimiacjami do MŚ we Francji.

Korea Północna

FIFA ranking: 10

Złoto: 2013, 2015 Srebro: 2005, 2008 Brąz:

N. Korea
foto. afc.com

Chollima przyjleciały do Japonii w niezwykle silnym składzie, choć warto zaznaczyć iż ich sztab zmuszony jest wykorzystać ten turniej również szkoleniowo. Podczas gdy młoda japońska gwiazda Fuka Nagano (Złota Piłka MŚ U-20 2016) trenuje obecnie na zimowym zgrupowaniu z zespołem Chelsea, jej rówieśniczka z Koreii Płn. Sung Hyang-sim (AFC Best Youth Player 2017) ze względu na izolacjonistyczną politykę swojego kraju zmuszona jest do zbierania doświadczeń jedynie przez występy w dorosłej kadrze. Podobnie sprawa ma się z Ri Hae-yon – jej równie wyróżniającą się koleżanką z młodzieżówki. Tłumaczy to w pewien sposób nieobecność Ha Un-byol oraz Ra Un-sim – etatowych północno-koreańskich snajperek. W połączeiu z zatrudnieniem niemieckiego szkoleniowca dla kadry U-20 wszystko to zwiastuje pewną „odwilż” i chyba postęp w podejściu do rozwoju kobiecego futbolu w tym kraju – dodajmy jednego z niewielu towarów eksportowych Koreii Północnej.

Chiny

FIFA ranking: 13

Złoto:Srebro: 2010 Brąz: 2008

China
foto. afc.com

Steel Roses przybyły na ten turniej by pod wodzą nowego trenera Sigurdura Ragnara Ejolfssona budować nowy zespół. Po niezadowalających wynikach osiagniętych w tym roku przez drużynę prowadzoną przez francuza Bruno Biniego, chińska federacja powołała na trenera islandczyka pracującego wcześniej z kobiecym klubem Jiangsu Suning (3 miejsce w CWSL w 2017). Ejolfsson na wstępie powołał do kadry kilka piłkarek biorących udział w MŚ 2015 (Hao Wei doprowadził tam 20-23 latki do ćwierćfinału MŚ) a pomijanych w późniejszej kadrze Biniego. Tang Jiali, Ma Yun oraz Xu Yanlu dołączyły na powrót do kadry goszczącą zdrową ostatnimi czasy Yang Li. Wraz z niezwykle waleczną Wang Shan Shan oraz najwiekszą nadzieją chińskiej piłki Wang Shuang reprezentacja Chin pod wodzą islandczyka dysponuje obecnie najwiekszą pulą talentów od czasów legendarnej Sun Wen.

Korea Południowa

FIFA Ranking: 15

Złoto: 2005 Srebro: 2015 Brąz: 2010, 2013

S. Korea
foto. afc.com

Podobnie jak ma się to w przypadku gospodyń, trener ekipy Taegeuk Nangja nie mogł skorzystać z usług wszystkich swoich piłkarek. Ji So-yun (Chelsea) oraz Jeon Ga-eul (Melbourne Victory) nie zostały wypuszczone przez swoje kluby. Różnica w sytuacji zespołu z południa półwyspu Koreii polega jednak na tym, iż nie ma on równie wielkiego zaplecza co gospodynie, a brak Ji oraz Jaeon w składzie można by porównać do niebocności Marty i Christiane w dawnej ekipie Brazylii – zespół gra dalej ale wyraźnie inna to jakość. Pociechę w tym wszystkim stanowić jedynie może rosnąca forma wracającej po kontuzji Jang Selgi, utrzymujaca się dobra forma kapitan Cho So-hyun oraz kila dobrze zapowiadających się nowych, młodych piłkarek, (Lee Mina) które pojawiły się na ławce rezerwowych koreańskiej ekipy.

 

8 grudnia 

16:00 Chiny – Korea Północna

19:00 Japonia – Korea Południowa

11 grudnia

16:00 Korea Północna – Korea Południowa

19:00 Japonia – Chiny

15 grudnia

16:00 Korea Południowa – Chiny

19:00 Japonia – Korea Północna

 

 MeczeGole + Gole - Gole +/-Punkty
KOREA PÓŁNOCNA350+59
JAPONIA344+06
CHINY334-13
KOREA POŁUDNIOWA337-40

Pokaż znajomym:

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.