2024 to był rok, który na pewno polskim (i nie tylko) miłośnikom futbolu płci pięknej zostanie na długo w pamięci. Wiele momentów naznaczyło ten rok, nadając mu niepowtarzalną piłkarską aurę. Ciężko było wybrać, ale z przyjemnością prezentuję dziesięć momentów, za które jako kibic i dziennikarka zapamiętam rok 2024.
Sensacyjna wygrana Orlando Pride w NWSL – Piłkarki z Florydy, z Martą na czele, zadziwiły świat i przerwały dominację Portland Thorns w rozgrywkach krajowych w USA. Ich obłędna gra to efekt dobrego zarządzania klubem i niezwykłej determinacji zawodniczek. Kibice Orlando Pride na zawsze zachowają ten rok w swojej pamięci jako ten, który przełamał zły okres dla ich klubu – klubu, który jeszcze niedawno miał swoje stałe miejsce na dole tabeli NWSL.
Transfer Ewy Pajor do FC Barcelony – Z mojej perspektywy jako kibica Blaugrany to wyjątkowy transfer. Polski akcent to jedno, ale to jedno z najważniejszych (jak nie najważniejsze) wzmocnień w tym sezonie. „Strzał w dziesiątkę” to mało powiedziane. To, jak nasza kapitan odnalazła się w nowym klubie, nie da się opisać słowami – to po prostu trzeba zobaczyć. Jedno z najważniejszych wydarzeń w historii polskiego futbolu.
Koniec kariery Christine Sinclair – Najlepsza strzelczyni reprezentacyjna w historii futbolu pożegnała się z kibicami Portland Thorns. Niejednemu kibicowi klubu z Providence Park (i nie tylko) zakręciła się łezka w oku. Archetyp kapitana, prawdziwa legenda przez wielkie „L”. Liderka, boiskowy geniusz i prawdziwa boiskowa czarodziejka – niezwykle waleczna i zawsze znajdująca sposób, by trafić do bramki rywala, nawet kiedy wydawało się to niemożliwe. Taką właśnie piłkarką była do ostatniego gwizdka, zawsze zostawiając na boisku swoje serce i walcząc do ostatniej kropli krwi.
Alex Morgan żegna się z kibicami – Dwukrotna mistrzyni świata, przez lata najważniejszy filar ataku USA, będąca koszmarem niejednej golkiperki, której przyszło przeciwko niej grać. Baby Horse, jak nazywano Alex, po ogłoszeniu drugiej ciąży powiedziała swoim kibicom „do widzenia”, zwieńczając swoją bogatą w trofea karierę olimpijskim złotem wygranym w Paryżu. To koniec pewnej ery w najlepszej drużynie na świecie po odejściu ich najbardziej zabójczego duetu w ataku – Megan Rapinoe i Alex Morgan.
Walka Boca Juniors w Copa Libertadores do samego końca – Mimo wygranej Corinthians po raz piąty w rozgrywkach „łacińskiej Ligi Mistrzyń”, to serca kibiców na całym świecie skradły piłkarki ze stolicy Argentyny. Skazywane od początku na porażkę, po pięknej walce wywalczyły trzecie miejsce, udowadniając całemu światu swoją wartość. Tym wyczynem powtórzyły swój sukces z 2010 roku, kiedy to po raz pierwszy stanęły na podium tych rozgrywek, również zajmując 3. miejsce.
FC Barcelona ponownie na tronie Europy – Raczej nikogo nie dziwi wygrana Katalonek w Lidze Mistrzyń. Zabójczy duet Bonmati-Putellas namieszał w całej Europie, pisząc historię Barcy na nowo złotymi literami. Drugi tytuł z rzędu i trzeci w historii mówi sam za siebie. Jako pierwsze w historii futbolu na Starym Kontynencie przerwały wieloletnią dominację Olympique Lyon.
Nagroda Socratesa dla Jennifer Hermoso – Hiszpanka, która ma już status legendy w Barcelonie, grająca obecnie w Meksyku, nie pozwala o sobie zapomnieć. W 2023 roku, po wygranym mundialu, wbrew swojej woli pocałowana w usta przez prezesa krajowej federacji, postanowiła zawalczyć o swoje prawa. Za swój aktywizm na rzecz ochrony sportowców France Football nagrodziło ją Nagrodą Socratesa. Dzięki temu została pierwszą w historii kobietą z tym wyróżnieniem.
Aniołki Kasprowicza – To, jak nasze młode piłkarki pokazały się na Euro, a potem na mundialu U-17 w Dominikanie, na długo zostanie nam w pamięci. Drogę „Aniołków” do ćwierćfinału, w którym wyeliminowała Polki Korea Północna, śledził cały naród z pełnym zaangażowaniem. Przyszłość naszego futbolu rysuje się optymistycznie, patrząc na piękną walkę, determinacje i umiejętności tego pokolenia Polek.
Bójka na meczu Grêmio i River Plate – Piłkarki pobiły się w trakcie meczu? Brzmi jak scena z filmu akcji, prawda? Walka pomiędzy zawodniczkami w meczu, który zakończył przygodę River Plate w rozgrywkach pucharowych w Ameryce Południowej, wywołała ogromne kontrowersje. Rasizm i groźby wymieniane między zawodniczkami ukazały, jak emocjonujący (i niestety brutalny) bywa latynoski futbol kobiet.
Awans Polek na Euro 2025 – Na sam koniec zostawiam coś, co kibice na lata zapamiętają w naszym kraju. W urodziny naszej kapitan, Ewa Pajor sprezentowała sobie najlepszy prezent, jaki mogła sobie wymarzyć – bramkę w meczu decydującym o awansie. Łzy wzruszenia po pokonaniu Austriaczek to piękny obraz walki i pisania nowej historii polskiej piłki kobiet. I pomyśleć, że to dopiero początek wielkiej przygody na europejskich boiskach…
BRAMKA EWY PAJOR PRZYPIECZĘTOWAŁA AWANS NA EURO 🇵🇱
MOŻEMY OGLĄDAĆ TO W NIESKOŃCZONOŚĆ ❗️ pic.twitter.com/bSO0nXO5J3
— TVP SPORT (@sport_tvppl) December 3, 2024