Barcelona najlepsza w Europie!
Świat UEFA Women's Champions League UEFA Womens Champions League

FC Barcelona zapisała kolejny złoty rozdział w historii klubu, zdobywając po raz trzeci trofeum Ligi Mistrzyń. W finałowym meczu na stadionie San Mamés w Bilbao, przy niemal 51 tysiącach widzów, kataloński klub pokonał Olympique Lyon 2:0, dzięki bramkom Aitany Bonmatí i Alexii Putellas.

Od pierwszych minut spotkania Barcelona przejęła inicjatywę, zmuszając Lyon do defensywnej postawy i gry z kontry. Kluczową rolę w atakach Blaugrany odgrywały zawodniczki z prawego skrzydła, Lucy Bronze i Caroline Hansen. Już w 6. minucie Salma Paralluelo oddała pierwszy celny strzał, a kolejne próby miały Mapi León i Bronze. Niestety, do przerwy żadna z nich nie zakończyła się sukcesem.

W 28. minucie Barcelona była bliska zdobycia prowadzenia. Patri Guijarro przechwyciła piłkę od Lindsay Horan tuż przed polem karnym, jednak jej strzał z ostrego kąta został zablokowany przez bramkarkę Lyonu, Christiane Endler.

Pierwsza połowa, mimo dominacji Barcelony (posiadanie piłki 67%), zakończyła się bezbramkowym remisem. Lyon, pomimo kilku prób, nie zdołał poważnie zagrozić bramce strzeżonej przez Sandrę Paños.

Druga połowa zaczęła się nieco lepiej dla Lyonu, który miał szansę po rzucie rożnym w 49. minucie, jednak Wendie Renard nie trafiła w bramkę. Barcelona odpowiedziała atakiem w 60. minucie, kiedy to Rolfo stworzyła okazję, ale strzał Paralluelo został zablokowany.

Decydujący moment nadszedł w 63. minucie. Bonmatí otrzymała podanie od Mariony Caldentey, wdarła się w pole karne i z ostrego kąta pokonała Endlera. Dzięki tej bramce, Bonmatí dołączyła do Alexii Putellas jako jedna z nielicznych zawodniczek Barcelony, które strzeliły gole w dwóch różnych finałach Ligi Mistrzów.

W 75. minucie Lyon miał szansę na wyrównanie, ale strzał Kadidiatou Diani trafiła nad poprzeczką. Trener Lyonu, Sonia Bompastor, wprowadziła na boisko bardziej ofensywne zawodniczki, jednak nie przyniosło to zamierzonych efektów.

Ostateczny cios zadała Barcelona w doliczonym czasie gry. Alexia Putellas wykorzystała dogranie Clàudii Pinny i ustaliła wynik meczu na 2:0, pieczętując zwycięstwo Blaugrany.

Triumf FC Barcelony w tym sezonie Ligi Mistrzów jest dowodem na ich dominację w europejskim futbolu kobiecym. Zespół Jonatana Giráldez’a zaprezentował świetną formę i zasłużenie sięgnął po najwyższe laury. Dla Olympique Lyon był to bolesny cios.

63′ 1:0 Aitana Bonmatí
90+’ 2:0 Alexia Putellas

FC Barcelona: Coll, brąz, Paredes, Engen, Rolfö (67′ Batlle), Bonmatí, Walsh (90+ Putellas), Guijarro, Graham Hansen, Paralluelo (85′ Brugts ), Caldentey (90+’ Pina)

Olympique Lyon: Endler, Carpenter, Renard, Gilles (81′ Becho), Bacha, Horan, Egurrola , Van de Donk (81′ Hegerberg), Diani, Dumornay, Cascarino (66′ Majri)