Klubowe Mistrzostwa Świata Kobiet zadebiutują w 2026 roku
Świat

Klubowe Mistrzostwa Świata Kobiet zadebiutują w 2026 roku

 Świat piłki nożnej kobiet czeka na przełomowy moment – po raz pierwszy w historii zostaną zorganizowane Klubowe Mistrzostwa Świata. Decyzję tę podjęła Rada FIFA podczas spotkania w Bangkoku, a pierwsza edycja turnieju odbędzie się na początku 2026 roku, konkretnie w styczniu i lutym.

Klubowe Mistrzostwa Świata – nowa era w piłce kobiecej

FIFA już od dawna prowadziła dyskusje na temat wprowadzenia klubowych mistrzostw świata dla drużyn kobiecych, wzorując się na męskim turnieju. Teraz, ten ambitny plan stanie się rzeczywistością. Turniej będzie odbywał się co cztery lata, a w pierwszej edycji weźmie udział 16 zespołów z całego świata.

Mniej międzynarodowych okienek – więcej czasu na regenerację

 Podczas spotkania Rady FIFA zatwierdzono również kalendarz meczów międzynarodowych piłkarek na lata 2026-2029. Zmniejszono liczbę międzynarodowych okienek z sześciu do pięciu, co ma na celu zmniejszenie obciążeń związanych z podróżami i zwiększenie czasu na regenerację dla zawodniczek.

 FIFA planuje również organizowanie innych międzynarodowych zawodów klubowych w latach, kiedy nie będą odbywać się Klubowe Mistrzostwa Świata. Szczegóły dotyczące tych turniejów zostaną ogłoszone wkrótce.

Wsparcie ze strony światowych liderów piłki nożnej

Prezydent FIFA, Gianni Infantino, podkreślił znaczenie tych decyzji, nazywając je „ważnym kamieniem milowym w przeniesieniu gry kobiet na wyższy poziom”. Wprowadzenie Klubowych Mistrzostw Świata Kobiet oraz zmiany w kalendarzu międzynarodowych rozgrywek mają na celu dalszy rozwój i promocję kobiecej piłki nożnej na świecie.

Te zmiany i nowe inicjatywy pokazują, że FIFA konsekwentnie dąży do podnoszenia poziomu i atrakcyjności piłki nożnej na całym świecie, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Klubowe Mistrzostwa Świata Kobiet z pewnością przyczynią się do dalszego rozwoju tej dyscypliny, oferując zawodniczkom możliwość rywalizacji na najwyższym poziomie.

Merry Piotrowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!