Francuska REWOLUCJA! Powstaje zawodowa liga
D1 Féminine Ligi Świat

Francuska REWOLUCJA! Powstaje zawodowa liga

  Poniedziałek 29 kwietnia przyniósł ogromną zmianę dla francuskiej piłki nożnej kobiet. Federacja Francuska Futbolu (FFF) formalnie sformalizowała utworzenie Kobiecej Ligi Zawodowej Piłki Nożnej (LFFP), która będzie kierować obecnymi pierwszą i drugą ligą. To wydarzenie przynosi ze sobą wiele oczekiwanych zmian, które mają na celu profesjonalizację i podniesienie poziomu rozgrywek kobiecych w kraju.

Przez ostatnie dwa lata planowano utworzenie profesjonalnej ligi kobiet, a teraz, po mianowaniu Jeana-Michela Aulasa na prezydenta, te plany stały się rzeczywistością. Federacja Francuska Futbolu (FFF) już ogłosiła, że wszystkie szczegóły dotyczące nowej ligi pojawią się 1 lipca 2024 roku.

Jedną z głównych zmian jest rebranding pierwszej i drugiej ligi. Obecna D1 Arkema zostanie przemianowana na “Arkema Première Ligue”, natomiast druga liga otrzyma nazwę “Second League”. Te nowe nazwy nawiązują do angielskiej Super League, co ma na celu zwiększenie rozpoznawalności ligi zarówno w kraju, jak i za granicą.

Formuła mistrzostw również ulegnie zmianie. Premier League ma zwiększyć się do 14 drużyn w sezonie 2026-2027, co daje klubom więcej czasu na przygotowanie się do rywalizacji na najwyższym poziomie. Dodatkowo, w ramach reformy zeszłorocznej, druga liga została zrestrukturyzowana i przeniesiona do jednej puli.

Głównym celem LFFP jest profesjonalizacja rozgrywek, co wiąże się z poprawą warunków dla zawodniczek. Wprowadzone zostaną zmiany dotyczące umów zawodniczych oraz zarządzania zdrowiem zawodniczek. Kluby będą musiały zwiększyć liczbę zawodniczek objętych kontraktami, a federacja udostępni odpowiednie narzędzia do zarządzania nimi.

Kluby również będą miały szereg nowych korzyści finansowych i strukturalnych. Licencje “Elite” i “Excellence” umożliwią dostęp do dotacji federacji, a kluby posiadające ośrodki szkoleniowe będą miały dodatkowe wsparcie finansowe. Ponadto utworzone zostaną centra szkoleniowe, które mają na celu doskonalenie szkolenia młodych zawodniczek i zachęcanie ich do kontynuowania kariery w piłce nożnej.

To zaledwie wstęp do rewolucji, jaką przyniesie Kobieca Liga Zawodowa Piłki Nożnej we Francji. Spotkanie LFFP z jej zwolennikami zaplanowano na 20 września, na początku sezonu 2024–2025. Już teraz można odczuć entuzjazm i podekscytowanie przed tym nowym etapem w historii francuskiej piłki nożnej kobiet.

JanekF

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!