Reorganizacja rozgrywek Centralnej Ligi Juniorek U-16: Co zmieni się w sezonie 2024/25?
Polska

Reorganizacja rozgrywek Centralnej Ligi Juniorek U-16: Co zmieni się w sezonie 2024/25?

 Ważne zmiany nadchodzą w świecie piłki nożnej kobiet, a szczególnie wśród juniorek. Departament Piłkarstwa Kobiecego Polskiego Związku Piłki Nożnej ogłosił plany reorganizacji rozgrywek Centralnej Ligi Juniorek U-16 na sezon 2024/25, które przynoszą nowe wyzwania i możliwości dla klubów oraz zawodniczek.

Zgodnie z najnowszymi informacjami, od sezonu 2024/25 wprowadzone zostaną istotne zmiany w strukturze ligowej. Liczba drużyn w poszczególnych grupach wzrośnie do 10, co oznacza nowe szanse dla większej liczby klubów. Jednak to nie wszystko, co należy wiedzieć o przyszłym sezonie.

Jedną z kluczowych zmian jest nowy system dotyczący spadków i awansów. Według nowych zasad spadek nie obejmie 4 zespołów z ostatnich miejsc w tabeli końcowej. Zamiast tego, pomiędzy zespołami zajmującymi 4 ostatnie miejsca zostaną rozegrane mecze barażowe. Zwycięzcy tych meczów utrzymają się w rozgrywkach centralnych na kolejny sezon, podczas gdy drużyny przegrane zostaną objęte spadkiem do rozgrywek wojewódzkich.

Mecze barażowe są planowane na 15/16 czerwca 2024 roku, a szczegółowe zasady ich rozegrania zostaną ustalone w najbliższym możliwym terminie. Kluby-gospodarze będą odpowiedzialne za organizację tych spotkań, przy czym obsadę sędziowską deleguje PZPN.

Warto również zwrócić uwagę na zapis dotyczący uczestniczek rozgrywek. Zgodnie z paragrafem 8 ustępem 1 uchwały PZPN, w rozgrywkach biorą udział zawodniczki urodzone w latach 2008-2010. Oznacza to, że te same roczniki będą uprawnione do udziału w meczach barażowych.

W kontekście uczestnictwa klubów w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorek U-16 ważne jest również przypomnienie, że tylko jedna drużyna danego klubu może występować na tym szczeblu. W przypadku, gdy klub zajmie 1. miejsce w rozgrywkach wojewódzkich, a jego drużyna już występuje na szczeblu centralnym, prawo awansu uzyskuje kolejna drużyna w tabeli ligi wojewódzkiej.

Zmiany te mają na celu nie tylko podniesienie poziomu rywalizacji, ale także zapewnienie uczestnikom klarownych zasad oraz większych szans na rozwój.

Regulamin CLJ U-16 2023/2024 po zmianach TUTAJ

Weronika Bryndza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!