Prawie półtora miliona złotych od PZPNu na kobiecy futbol!
I liga Polska

Prawie półtora miliona złotych od PZPNu na kobiecy futbol!

 Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN) ogłosił kolejne wsparcie finansowe dla klubów piłki nożnej kobiet, zgodnie z przyjętą uchwałą Zarządu. Łącznie kluby dwóch najwyższych klas rozgrywkowych kobiecej piłki nożnej w Polsce otrzymają aż 1 440 000 złotych.

Decyzja o przydzieleniu dodatkowych środków to efekt przyjętej uchwały w sprawie ustalenia kwot przysługujących klubom z tytułu praw marketingowych i telewizyjnych na sezon 2024/2025. Zgodnie z tymi ustaleniami, dwunastu klubom Orlen Ekstraligi Kobiet przekazano łączną kwotę 1 200 000 zł, czyli po 100 000 zł na każdy klub. Natomiast dla klubów Orlen 1. Ligi Kobiet przewidziano łączną kwotę 240 000 zł, co daje po 20 000 zł na każdy klub.

Te działania są częścią realizacji zobowiązań wyznaczonych w „Strategii Piłki Nożnej Kobiet w Polsce na lata 2022-2026”. Mają one na celu profesjonalizację rozgrywek oraz klubów kobiecych w tym obszarze. Już od sezonu 2019/2020 wprowadzono celową dotację na udział w rozgrywkach, a teraz kontynuowane są działania mające na celu dalszy rozwój.

Ponadto, kluby Orlen Ekstraligi i Orlen 1. Ligi Kobiet, posiadające drużyny w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorek U-16 oraz U-18, mogą korzystać ze wsparcia finansowego na ich działalność. Całkowite dofinansowanie klubów przez PZPN w ramach CLJ wynosi 2 000 000 zł.

Co więcej, PZPN ponosi koszty obsady sędziowskiej, a wszystkie kluby – niezależnie od poziomu rozgrywkowego, w którym występują – korzystają również z Programu Premiowania Klubów Kobiecych, otrzymując premie finansowe za udział swoich zawodniczek w zgrupowaniach reprezentacji Polski.

Polski Związek Piłki Nożnej ubezpiecza także zdrowie 100 najzdolniejszych zawodniczek reprezentacji A, U-19 oraz U-17 kobiet. Wszystkie kluby Orlen Ekstraligi korzystają również z bezpłatnie udostępnionego im przez PZPN Systemu Monitoringu Obciążeń.

To zdecydowane wsparcie finansowe i organizacyjne stanowi solidną podstawę dla rozwoju kobiecej piłki nożnej w Polsce. Kluby mogą teraz skupić się na rozwijaniu talentów oraz podnoszeniu poziomu sportowego, a kibice mogą spodziewać się jeszcze większej jakości widowiska na boiskach.


Obecne łączne wsparcie w skali jednego roku/sezonu dla klubów Orlen Ekstraligi i Orlen 1. Ligi wynosi 5 179 000 zł:

• kluby Orlen Ekstraligi – 200 000 zł na klub + w zależności od miejsca do podziału pula 0,75 mln w premiach (3,15 mln zł);

• kluby Orlen 1. Ligi – 70 000 zł na klub + w zależności od miejsca do podziału pula 139 tys. zł w premiach (979 tys. zł);

• kluby Orlen Ekstraligi i Orlen 1. Ligi Kobiet łącznie 1 mln zł za udział swoich zawodniczek w zgrupowaniach reprezentacji Polski.

Budżet rozgrywek CLJ dziewcząt, programu ubezpieczeń i GPSów to z kolei ok. 2,7 mln zł, czyli łącznie blisko 8 mln zł przeznaczanych jest przez PZPN na kluby Orlen Ekstraligi i Orlen 1. Ligi Kobiet.

Weronika Bryndza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!