#Jedziemy!
Damallsvenskan Ligi Świat

#Jedziemy!

 Nowy sezon, nowe otwarcie, nowe nadzieje. Kalendarz reprezentacyjny sprawił, że tym razem na start ligowych emocji czekaliśmy nieco dłużej niż zazwyczaj, ale… może to dobrze, wszak w poprzednich latach przed jak najbardziej programową rundą wiosenną pogoda fundowała nam dodatkowe emocje w postaci swoistej rundy zimowej i to nie tylko w dalekim Norrbotten, a na terenie całego kraju. I tak zawodniczki z Norrköping witały się z pierwszoligowym futbolem przy dziesięciostopniowym mrozie, potęgowanym dodatkowo przechodzącą akurat nad regionem Östergötland śnieżną burzą. Tyle dobrego, że w dużej mierze dzięki doprawdy specyficznym okolicznościom przyrody, autorka historycznego i zarazem zwycięskiego gola dla IFK Australijka Chelsie Dawber przyznała, iż popołudnia z takimi atrakcjami z pewnością nie zapomni nigdy. Podobnie zresztą jak licznie zebrani na legendarnej Curva Nordahl sympatycy ówczesnego beniaminka, którzy co chwilę wymyślali naprawdę kreatywne sposoby na przeprowadzenie grupowej rozgrzewki.

cup
Rok temu zdecydowanie najwięcej powodów do radości dostarczyły swoim kibicom piłkarki Hammarby. Czy uda im się powtórzyć aż tak fenomenalny sezon? (Fot. Bildbyrån)

Zgodnie z dziewięcioletnią już tradycją, nową ligową kampanię rozpoczynamy zabawą, w której to spróbujemy odpowiedzieć na kilka kluczowych z perspektywy naszej ligi pytań. Dwanaście miesięcy temu skuteczność tych przewidywań okazała się całkiem imponująca, bowiem trafnie oszacowaliśmy mistrza (a nie było to bynajmniej wskazanie oczywiste!), wicemistrza, obu spadkowiczów, a także zespół do strefy barażowej. Są tacy, którzy nie bez racji uznaliby to za powód do dumy, ale jednak z drugiej strony… futbol przeżywany z perspektywy neutralnego obserwatora najbardziej intrygujący staje się wtedy, gdy przynosi nam te wydawałoby się nieoczywiste, a momentami wręcz nielogiczne rozwiązania. Sobie i Wam życzę więc w tym miejscu wielu niespodzianek (oczywiście wyłącznie tych pozytywnych) podczas tych wszystkich dni, wieczorów, a być może i nocy, które w nadchodzących miesiącach przyjdzie nam spędzić ze szwedzką piłką klubową. Oraz oczywiście tego, abyśmy w pełnym składzie w zdrowiu i przepełnieni dobrą energią doczekali w listopadzie końcowego gwizdka. Sverige, nu kör vi!

UWAGA: publikacja Wielkiej Bazy Danych Damallsvenskan & Elitettan 2024 zaplanowana jest na środę, 17. kwietnia. Termin ten został podyktowany przez dwa podstawowe czynniki. Po pierwsze, trzeba było uaktualnić bazę o transfery przeprowadzone podczas naprawdę ciekawej końcówki zimowego okienka (a na przykład w takim Malmö czy Eskilstunie działo się w tym okresie naprawdę sporo). Po drugie, trzy spośród 28 występujących na szczeblu centralnym klubów cały czas nie dostarczyły aktualnego na obecny sezon kompletu zdjęć, którym opatrzone mają być ich wizytówki. Dajmy im zatem jeszcze kilkadziesiąt godzin na poprawienie tego drobnego niedopatrzenia, ale w najbliższą środę – bez względu na wszystko – publikacja będzie miała miejsce. Nazw wspomnianych zespołów przywoływać tu nie będę, gdyż jeśli nie wyrobią się na deadline, to sami bez trudu je rozszyfrujecie. Tym bardziej zachęcam więc do odwiedzenia tego serwisu w środowy poranek.


Damallsvenskan & Elitettan 2024 – jak (nie) będzie?

Kto zostanie mistrzem?

BK Häcken

Kto uzupełni podium?

Hammarby IF & FC Rosengård

Kto spadnie, a kto zagra w barażach o utrzymanie?

IF BP oraz Trelleborgs FF spadną, KIF Örebro zagra w barażu o utrzymanie

Kto będzie rewelacją sezonu?

IFK Norrköping

Kto najbardziej rozczaruje?

IF BP

Kto wygra klasyfikację strzelczyń?

Hlin Eiriksdottir (Kristianstad)

Kto wygra klasyfikację asystentek?

Lisa Björk (Linköping)

Kto zostanie MVP sezonu?

Rosa Kafaji (Häcken)

Kto zostanie odkryciem sezonu?

Momoko Tanikawa (Rosengård)

Kto wygra ligę frekwencji?

Hammarby IF

Czy liga pobije ustanowiony 20 lat temu rekord średniej frekwencji?

Tak

Kto wygra klasyfikację fair play?

FC Rosengård

Kto awansuje do Damallsvenskan, a kto zagra w barażu o awans?

Malmö FF oraz Umeå IK awansują, Eskilstuna United DFF zagra w barażu o awans

Kto opuści szczebel centralny?

Mallbackens IF, Jitex BK oraz IFK Kalmar


1. kolejka Damallsvenskan – rozkład jazdy

matchday1

Jared Burzynski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!