Pierwsze loty Orła w Siemiatyczach
Polska Publicystyka Specjalnie dla Nas Wywiady

Pierwsze loty Orła w Siemiatyczach

 Początki karier piłkarskich wielu zawodnicze to gra z chłopakami, na różnych boiskach w małych miejscowościach. Jakby pewną plamą na sportowej części kraju, jeśli chodzi o futbol czy futsal kobiet jest województwo podlaskie. Tutaj Białystok jest tym miastem, gdzie istnieje parę klubów gdzie zawodniczki mogą rozwijać swoje umiejętności w tej dziedzinie sportu. Można wymienić Piątnicę koło Łomży i… Ale jest szansa na zmiany. Między innymi w Siemiatyczach w których około dziesięć lat temu istniał klub Ekstraligi kobiet Kresowiak – Orion Siemiatycze, który później zmienił nazwę na Kresowiak – Pater. Ale to już wspomnienie. Obecnie z powodzeniem szkolą swoje umiejętności piłkarki w klubie Orzeł Siemiatycze. O nich opowiada ich trener, były piłkarz miejscowej Cresovii Tomasz Marchel.

– fot. Jacek Piotrowski

– Co było powodem powstania sekcji piłki nożnej kobiet?
– Jednego konkretnego powodu nie ma, ale kilka spraw się skumulowało. Sprawa pierwsza to od momentu powstania grupy rocznika 2011 uczestniczyło w treningach z chłopcami kilka dziewcząt i stopniowo dołączały kolejne. W pewnym momencie w meczach chłopców grało nawet pięć dziewcząt w składzie wyjściowym, ponieważ nie odstawały umiejętnościami. Kilka z nich dostało powołania na konsultację kadry województwa. Punktem zwrotnym był występ w turnieju samych dziewcząt, gdzie w pierwszym meczu wygrywaliśmy 4:0. Wówczas trenerka Ekosport Białystok zwróciła się do nas z pytaniem dlaczego nie gramy w lidze dziewcząt.

– Jaką oficjalną nazwę na drużyna/klub?
– Orzeł Siemiatycze.

– Kto był pomysłodawcą jego powstania?
– Tak się złożyło, że ja jako trener i prezes Rafał Burakowski zbiegliśmy się mniej więcej w tym samym czasie z tym pomysłem. Także ja wyszedłem z inicjatywą, a prezes pomysłem.

– Od kiedy zaczęły się treningi?
– Trenujemy z grupą dziewcząt od października 2023 roku.

– Jaka kategoria wiekowa drużyny?
– U-12, chociaż mamy jedną dziewczynę z rocznika 2009.

– fot. Jacek Piotrowski

– Sztab szkoleniowy.
– Tomasz Marchel – trener

– I co dalej? Plany na przyszłość?
– Na razie startujemy w turniejach halowych dziewcząt i zgłosiliśmy się do ligi dziewcząt województwa podlaskiego. Jeżeli będziemy mieli wystarczającą liczbę zawodniczek pomyślimy co dalej.

– Jak można zostać zawodniczką klubu?
– Poprzez kontakt bezpośrednio ze mną trenerem Tomaszem Marchel lub kontakt z prezesem Rafałem Burakowskim. Kontakt można znaleźć na Facebooku klubowym Orła Siemiatycze i na stronie klubowej, a teraz i przez pana jako redaktora.

– Liga. Jakie drużyny zagrają? Kiedy rozpoczęcie?
– Liga rusza prawdopodobnie w marcu, a zespoły które wystąpią można znaleźć na portalu Podlaskiego Związku Piłki Nożnej.

– Dlaczego trawa?
– Bo jest znacznie zdrowsza niż hala dla aparatu ruchowego młodzieży a dwa, że gra na powietrzu pozwala hartować organizm w przeciwieństwie do pomieszczeń zamkniętych. Oczywiście zimą w przypadku złych warunków trenujemy w hali i bierzemy udział w turniejach halowych.

– fot. Jacek Piotrowski

– Wyróżniające się zawodniczki. Skąd pochodzą?
– Wyróżniają się wszystkie trenujące, a mogę wymienić osoby powoływane na konsultacje kadry województwa, czyli: Kamila Posławska, Zosia Kużel, Ola Sawczuk, Hania Kłopotowska i Laura Milewska rocznik 2009, która została zaproszona tez na testy do drużyny dziewcząt piłki nożnej do Rzeszowa. Tegorocznym odkryciem jest Maja Klepacka oraz Ola Osmólska z 2014 rocznika, która gra ze starszymi o dwa lata koleżankami bez kompleksów.

– Co można powiedzieć o wyszkoleniu zawodniczek? Czy chętnie uczęszczają na treningi?
– Wyszkoleniem technicznym patrząc po udziale w ostatnich turniejach, nie ustępujemy innym zespołom. Poprawić można jeszcze podstawy taktyki i w niektórych przypadkach motorykę, a mi najbardziej zależy na poprawie decyzyjności, kiedy dryblować, kiedy podawać, kiedy strzelać i kiedy szybko wracać.

– Skład drużyny. Imiona, nazwiska.
– Laura Milewska, Kamila Posławska, Zosia Kużel, Hania Kłopotowska, Ola Sawczuk, Klara Niewiarowska, Maja Klepacka, Magda Radomska, Ola Osmólska, Ola Isakowicz, Ania Klimaszewska, Ania Filipiuk oraz Katarzyna Kalinowska..

 

 

Jacek Piotrowski

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!