Alona Komanda: Spokojnego nieba nad głową
I liga I liga Polska Publicystyka Wywiady

Alona Komanda: Spokojnego nieba nad głową

– W jaki sposób znalazłaś się w klubie HydruTruck?
– Szukałam klub a patrząc na to, że Hydrotruck awansował do Ekstraligi to pomyślałam, że chcę spróbować swoich sił na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce. Napisałam do trenera Hydrotruck Radom, przyjechałam na testy i gram już tu drugi sezon.

– Gdzie wcześniej grałaś?
– Na Ukrainie zaczynałam w FC “Spartak” Chernihiv, FC “Lehenda-ShVSM” Chernihiv, FC ” Zhytlobud-2 ” Kharkiv , FC “Luhanochka” Luhansk, FC “Ednist” Plyski, a jeżeli chodzi o Polskę to Widoku Lublin oraz Resovii Rzeszów.

– Dlaczego wybrałaś piłkę nożną?
Uprawiam sport od czwartego roku życia. Jak miałam dziewięć lat, to dostałam zaproszenie na trening piłkarski. Spodobała mi się piłka nożna, ponieważ słyszałam od trenerki słowa wsparcia i pochwały, a jakie dziecko tego nie lubi! Dobrze się poczułam na treningach i spodobało mi się to, co ćwiczę więc powiedziałam rodzicom, że chcę spróbować swoich możliwości w piłce nożnej. Tata nie miał nic przeciwko, bo sam kiedyś zawodowo grał w piłkę, a mama była troszkę zaskoczona, ponieważ wcześniej uprawiałam gimnastykę artystyczną.

foto. Hydrotruck

– Jak to się stało, że przyjechałaś do Polski?
– Przyjechałam na studia do Lublina, szukając klubu do gry trafiłam do Widoku Lublin.

– Czy myślisz o tym co się obecnie dzieje na Ukrainie?
– Oczywiście że myślę, codziennie giną ludzie na Ukrainie. Mój tata jest na Ukrainie, moja rodzina, moi przyjaciele. Codzienne giną ludzie. Mogę o tym opowiadać bardzo długo, ale nie będą to przyjemne rzeczy. Więc myślę, że każdy zrozumie jakie jest moje zdanie na temat wojny którą rozpętała Rosja.

– Jak cię nazywają koleżanki w klubie w Pierwszej Lidze?
– Alona. Nie mam żadnej ksywki i nigdy nie miałam. Nawet jak grałam na Ukrainie czasami mówili do mnie po nazwisku. Dlatego że jak przetłumaczymy moje nazwisko na język polski Komanda to będzie oznaczać “drużyna”.

– Najlepsza Obrończyni Roku 2023 według czytelników naszego portalu? Co ten tytuł dla Ciebie znaczy?
– Oznacza to, że mam dużo przyjaciół i znajomych którzy oddali na mnie głos w głosowaniu, patrząc na to teraz wiem ile osób we mnie wierzy i docenia moja grę dlatego bardzo im dziękuję. Natomiast umiejętności piłkarskie weryfikuje boisko.

foto. Hydrotruck

– Jakie umiejętności sportowe trzeba mieć na tej pozycji, aby zdobyć uznanie kibiców?
– Uważam, że obrońców można rozliczać z ilości straconych bramek oraz czystych kont. Dla mnie to jest najlepszy wyznacznik dobrego obrońcy. Moim zdaniem najważniejsze na boisku jest myślenie i zimna głowa. Ale jak oglądam piłkę to zwracam uwagę czy obrońca jest waleczny i czy ma sportową agresję.

– Na boisku potrafisz zatrzymać każdą przeciwniczkę?
– Pracuję nad tym intensywnie.

– Często zdarza tobie uciekać się do faulu?
– Czasami tak. Staram się nie przerywać akcji faulem, ale na mojej pozycji i w pewnych sytuacjach jest to nieuniknione. Nawet nie wiem czy jest mecz, żebym zeszła z boiska bez żadnego faulu.

– Czy jest w lidze zawodniczka przeciwko której nie lubisz grać?
– Żadne nazwisko nie przychodzi mi do głowy, żebym mogła kogoś wskazać. Ale ogólnie to jest sporo dobrych zawodniczek w Pierwszej Lidze z którymi trzeba się pomęczyć, żeby odebrać im piłkę.

foto. Hydrotruck

– Jak ci się podoba miasto Radom?
– Radom to małe i przytulne miasto w którym poznałam mnóstwo wspaniałych osób oraz znalazłam pracę marzeń w najlepszym studio gimnastyki powietrznej Cocoon Academy.

– Czy znałaś taki klub Belichanka?
– Tak, znam ale nie wiem czy teraz ten klub jeszcze funkcjonuje. Z Kijowa.

– Twoje plany na przyszłość?
– Skupiam się na treningach i na meczach. Po skończonym sezonie będę myśleć co dalej.

– Ulubiona muzyka?
– Słucham prawie wszystkich gatunków muzycznych. Bardzo lubię: AC/DC, THE WEEKND, Bring Me The Horizon, Linkin Park, Ed Sheeran, Imagine Dragons, Bruno Mars, Rihanna, Justin Timberlake, Måneskin, Rammstein, Lordi Kanye West TVORCHI, Kalush, Monatik. Ta lista może być jeszcze bardzo długa, ale na tym zakończę.

– A potrawa?
– Wszystko co ugotuje mamusia!

– Komu złożysz życzenia na 2024 rok?
– Szczerze to wszystkim ludziom. Bądźcie dobrzy i mili dla innych i żebyście nigdy się nie dowiedzieli, co to znaczy wojna. A swoim rodakom, Ukraińcom życzę cierpliwości i spokojnego nieba nad głową.

 

Jacek Piotrowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!