Polskie TOP 10 (2023) : Najlepsze bramkarki w Polsce
Polska Publicystyka Świat

Polskie TOP 10 (2023) : Najlepsze bramkarki w Polsce

 Koniec roku to czas na nasze subiektywne rankingi. Na początek TOP 10 polskich bramkarek w 2023 roku. Wracamy z rankingami po sporej przerwie, bo wielu z was mówiło nam… jak bardzo ich brakuje. Przypominamy, że rankingi mają charakter subiektywny i są owocem naszych obserwacji.

 Ciężko wypracowane miejsce. Naszym zdaniem Kinga Szemik to najlepsza obecnie polska bramkarka, do której należał 2023 rok. Bramkarka wypracowała sobie miejsce w Stade de Reims, gdzie jesienią błyszczała. Ma dalej szansę na wprowadzenie zespołu do Ligi Mistrzyń. W kadrze zagrała dziewięć spotkań i stała się tutaj podstawową bramkarką kadry Niny Patalon. Z całą pewnością jej ‘Prime Time’ dopiero nadchodzi i wielkie spotkania w Europie i w kadrze dopiero nadejdą. 

 Drugie miejsce to niekwestionowana dotychczasowa królowa Katarzyna Kiedrzynek. W Wolfsburgu sporo straciła, nie pomogły też kontuzje. Dopiero jesienią ‘Królowa Paryża’ wróciła tam, gdzie jej było najlepiej, czyli do PSG. Tutaj jesienią pomogła znów w Lidze Mistrzyń i znów wróciła do reprezentacyjnej bramki. Teraz ma już poważniejszą konkurencję w postaci zwyciężczyni naszego rankingu.

 Na ostatnim miejscu podium uplasowaliśmy Karolinę Klabis. Bramkarka Jagiellonek z różnych powodów straciła miejsce w kadrze. W Krakowie wciąż jednak jest numerem jeden, póki będzie grać… tak będzie. Zapowiada się tutaj trochę ‘case’ Anny Bocian w Śląsku. Chyba że Jagiellonki na nowym stadionie spróbują w końcu powalczyć o historyczny medal na trawiastym boisku?

 Tuż za podium Anna Palińska, po wicemistrzostwie w Górniku poszukała nowego wyzwania i w Pogoni znów pokazała, że jest jedną z czołowych bramkarek w Polsce. Sporo czystych kont pozwoliło zespołowi ze Szczecina zdobyć ‘Mistrzostwo Jesieni’, a wiosną walczyć o historyczne Mistrzostwo. 

 Piąte miejsce dla Oliwii Szperkowskiej. Gra w reprezentacji, wiosną walka o Mistrzostwo i wygrany Puchar Polski ze SMSem. Latem transfer do Czarnych, gdzie po kadrowej rewolucji dopiero zespół się zgrywa i przytrafiały się błędy.

 Szóstą pozycję przyznaliśmy Kindze Seweryn. Młoda bramkarka wraz z GieKSą zdobyła historyczne Mistrzostwo Polski, gra w młodzieżowych kadrach Polski. Jesień świetna jednak nie była, jeszcze sporo przed nią i z całą pewnością będzie jeszcze w czołówce.

 Siódme miejsce przyznaliśmy Oliwii Szymczak. Latem utalentowana młoda bramkarka przeniosła się do holenderskiego Feyenoordu Rotterdam. Dość nietypowy kierunek jak na polskie piłkarki, lecz holenderski klub od lat specjalizuje się w szkoleniu i jest świetnym miejscem dla młodych zawodniczek i zawodników. W Holandii Oliwia zagrała już w trzech spotkaniach i walczy o miejsce w kadrze z doświadczoną Jacinthą Weimar, która jest rezerwową bramkarką w seniorskiej kadrze Holandii. 

 Kolejne miejsca przyznaliśmy dwóm koleżankom, które rywalizowały na wiosnę zacięcie o miejsce w bramce Orlenu Gdańsk. Na miejscu ósmym ‘wylądowała’ Marta Michlewicz, która świetnie broniła szczególnie latem i jesienią i pomogła Orlenowi Gdańsk zająć historyczne miejsce na podium piłkarskiej jesieni. Tuż za nią znalazła się Jessica Ludwiczak, która po finale Pucharu Polski odeszła z zespołu z Trójmiasta do Rekordu Bielsko-Biała, gdzie odnalazła swoje miejsce. 

 Ostatnie miejsce w TOP 10 wędruje do Sandry Urbańczyk, która przejęła schedę w bramce Górnika po długoletnim panowaniu Anny Palińskiej. Jeszcze sporo pracy przed nią, ale dostała szansę i ją wykorzystała. Z całą pewnością w 2024 będzie chciała powalczyć o najwyższe miejsca w naszym rankingu.


TOP 10 POLSKICH BRAMKAREK W 2023 roku

 1. Kinga Szemik (Stade de Reims)
 2. Katarzyna Kiedrzynek (VFL Wolfsburg/PSG)
 3. Karolina Klabis (AZS UJ Kraków)
 4. Anna Palińska (GKS Górnik Łęczna/Pogoń Szczecin)
 5. Oliwia Szperkowska (SMS Łódź/Czarni ANTRANS Sosnowiec)
 6. Kinga Seweryn (GKS GieKSa Katowice)
 7. Oliwia Szymczak (Medyk POLOmarket Konin/Feyenoord Rotterdam)
 8. Marta Michlewicz (AP ORLEN Gdańsk)
 9. Jessica Ludwiczak (AP ORLEN Gdańsk/BTS Rekord Bielsko-Biała)
 10. Sandra Urbańczyk (GKS Górnik Łęczna)


 

 W poczekalni umieściliśmy zdolne bramkarki, które nie zmieściły się do naszego rankingu, lecz zasłużyły na wyróżnienie. Są też tu jednak zawodniczki, które obniżyły swoje loty szczególnie na jesieni. Mamy nadzieje, że w kolejnym rankingu już w TOP 1O szczególnie zobaczymy Julię Woźniak, Hannę  Wieczerzak, czy Natalię Radkiewicz. A może zaskoczy ktoś nas zupełnie nowy?

POCZEKALNIA

 • Anna Bocian, Hanna Wieczerzak (WKS Śląsk Wrocław)
 • Natalia Radkiewicz i Jagoda Sapor (Pogoń Szczecin)
 • Oliwia Macała (HydroTruck Radom/GKS Górnik Łęczna)
 • Weronika Klimek (GKS GieKSa Katowice)
 • Julia Woźniak (Medyk POLOmarket Konin)
 • Monika Sowalska (WKS Śląsk Wrocław/UKS SMS Łódź)

UWAGA ! Ranking ma charakter subiektywny i jest owocem obserwacji redakcji

 

Dawid Gordecki

1 Comment

 • Anonim 2 stycznia 2024

  Ciekawe zestawienie. Przesunąłbym tylko Oliwię Szperkowską do poczekalni, bo gra bardzo słabo i to nie tylko teraz ale też w Łodzi i na tak wysokie miejsce nie zasługuje, natomiast na pierwsze miejsce bezapelacyjnie Karolinę Klabis. Po tym co ona pokazała w meczach z Belgią i Norwegią no to chapeu bas!

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!