Liga Narodów. Na czym polega polska droga do Euro?
Reprezentacje Świat

Liga Narodów. Na czym polega polska droga do Euro?

 W dziś wieczorem Polki rozpoczną swoją przygodę w premierowej edycji Ligi Narodów, która stanowi pierwszą część eliminacji do szwajcarskiego EURO 2025. Ich pierwszymi rywalkami będą o Greczynki. Pierwszy gwizdek sędzi Reki Molnar z Węgier zabrzmi o 19:00 na Georgios Kamaras Stadium w Atenach, mecz będzie można zobaczyć na TVP SPORT. Warto zrozumieć, że te eliminacje mają nieco skomplikowany format, ale postaramy się przybliżyć go krok po kroku. Będą to też rozgrywki najważniejsze i chyba decydujące dla dalszej przyszłości tej kadry pod wodzą selekcjoner Niny Patalon. 

Dywizje A, B i C: Podział reprezentacji

 Podobnie jak w przypadku mężczyzn, reprezentacje żeńskie zostały podzielone na trzy dywizje: A, B i C. 51 drużyn narodowych zostało podzielonych na trzy ligi. Ligi A i B będą składać się z 16 drużyn, podzielonych na cztery grupy po cztery drużyny. W lidze C wystąpi 19 drużyn podzielonych na cztery grupy po cztery i jedną grupę po trzy.

Na podstawie wyników fazy grupowej wyłonionych zostanie czterech uczestników fazy finałowej, która będzie także eliminacją olimpijską do Paryża-2024. Jednocześnie zostaną wyłonieni uczestnicy meczów barażowych o awans/spadek w klasie przed eliminacjami europejskimi EURO-2025. To nie lada motywacja dla wszystkich drużyn.

Najważniejsze jest jednak to, że reprezentacje w dywizji A walczą o bezpośredni awans na Szwajcarskie EURO 2025. Oczywiście, Szwajcaria jako gospodarz ma już swoje miejsce zagwarantowane, ale pozostałe siedem drużyn z tej dywizji będzie rywalizować o pozostałe miejsca.

 

Polki w dywizji B: Szanse i możliwości

 Przyjrzyjmy się teraz Polsce, która została przydzielona do dywizji B. W tej dywizji mamy trzy możliwości: awans do dywizji A, utrzymanie się w dywizji B lub spadek do dywizji C. Ostateczne rozstrzygnięcia w Lidze Narodów poznamy dopiero w lutym przyszłego roku, więc obecnie wszystko jest otwarte. Polki natrafiły do grupy B3, gdzie zagramy z Ukrainą, Grecją i Serbią. Tu nie będzie już wymówek, czy łatwych spotkań ze słabeuszami. Tu już trzeba wygrywać, klęska w tej grupie będzie oznaczać konieczność pożegnania się z Panią Patalon, wygrana może ukonstytuować ją na lata na tej posadzie.

 

Polki na EURO 2025: Co z tym ma wspólnego Liga Narodów?

Mistrzostwa Europy w 2025 roku będą składały się z 16 drużyn. Osiem zespołów zapewni sobie awans dzięki dwóm pierwszym miejscom w grupach w dywizji A. Jedno miejsce jest zarezerwowane dla gospodarza, czyli Szwajcarii. To oznacza, że pozostałe siedem miejsc będzie musiało zostać zdobyte w barażach.

A tu pojawia się związek między Ligą Narodów a EURO 2025. Drużyny z grup dywizji B i C oraz te, które w grupach dywizji A zajmą trzecie lub czwarte miejsce, będą miały szansę walczyć o te cenne bilety na mistrzostwa Europy. Po zakończeniu fazy zasadniczej i baraży Ligi Narodów poznamy nowy podział na dywizje, i na jego podstawie powstaną grupy eliminacyjne.

Jeśli Polki awansują do dywizji A, to będą miały zagwarantowany przynajmniej udział w barażach o EURO 2025. W tych barażach zmierzą się z reprezentacjami z dywizji C, które teoretycznie uważane są za słabsze. Ale to nie koniec szans Polki na awans. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy dywizji A otrzymają bezpośredni bilet na EURO.

Jeśli jednak reprezentacja Polski pozostanie w dywizji B, to będzie musiała walczyć o udział w barażach. Do barażów dostaną się trzy najlepsze drużyny z każdej grupy dywizji B, a reprezentacje z tej ligi stworzą pary barażowe między sobą. To będzie trudne zadanie, ale z pewnością Polki będą gotowe na tę rywalizację.

 

Podsumowanie: Droga Polek do Szwajcarskiego EURO 2025

Eliminacje do Szwajcarskiego EURO 2025 są skomplikowane, ale pełne emocji. Polki mają przed sobą wiele możliwości, ale jedno jest pewne: będą walczyć o jak najlepszy wynik. Liga Narodów to nie tylko okazja do zdobycia tytułu mistrza, ale także szansa na udział w prestiżowych igrzyskach olimpijskich i marzenie o grze na mistrzostwach Europy. Bądźmy więc gotowi na emocje i wsparcie dla naszych reprezentantek!

 


TERMINARZ POLSKIEJ GRUPY

22 września 2023

 • Grecja vs POLSKA
 • Ukraina vs Serbia

26 września 2023

 • POLSKA vs Ukraina
 • Serbia vs Grecja

27 października 2023

 • POLSKA vs Serbia
 • Grecja vs Ukraina

31 października 2023

 • Serbia vs POLSKA
 • Ukraina vs Grecja

1 grudnia 2023

 • Grecja vs Serbia
 • Ukraina vs POLSKA

5 grudnia 2023

 • POLSKA vs Grecja
 • Serbia vs Ukraina

 


PODZIAŁ NA GRUPY

Liga A

A1: Anglia, Holandia, Belgia, Szkocja
A2: Francja, Norwegia, Austria, Portugalia
A3: Niemcy, Dania, Islandia, Walia
A4: Szwecja, Hiszpania, Włochy, Szwajcaria

Liga B

B1: Irlandia, Irlandia Północna, Węgry, Albania
B2: Finlandia, Rumunia, Słowacja, Chorwacja
B3: Polska, Serbia, Ukraina, Grecja
B4: Czechy, Słowenia, Bośnia i Hercegowina, Białoruś

Liga C

C1: Malta, Mołdawia, Łotwa, Andora
C2: Turcja, Luksemburg, Litwa, Gruzja Grupa
C3: Azerbejdżan, Czarnogóra, Cypr, Wyspy Owcze Grupa
C4: Izrael, Estonia, Kazachstan, Armenia
C5: Macedonia Północna, Kosowo, Bułgaria


 

 

Dawid Gordecki

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: