AZS UWM High Heels Olsztyn nie zagra w futsalowej Ekstralidze [KOMUNIKAT]
Ekstraliga futsalu Futsal kobiet Polska

AZS UWM High Heels Olsztyn nie zagra w futsalowej Ekstralidze [KOMUNIKAT]

 Sezon 2022/23 dla AZS UWM High Heels Olsztyn był historyczny. Zespół doszedł do ćwierćfinału futsalowego Pucharu Polski, a wcześniej po latach nieudanych prób zapewnił sobie awans do Ekstraligi.

W sierpniu 2022 roku Wydział Futsalu i Piłki Plażowej PZPN zatwierdził nową formułę rozgrywek. Kampania 2022/23 była ostatnią z podziałem na ligi, na grupy północną oraz południową.

Mimo sportowego awansu, trzeba przyznać, że udział w najwyższej klasie rozgrywkowej byłby… szaleństwem, aniżeli futsalowym wydarzeniem.

Dlaczego? Zespół składający się ze studentek, które prócz rozgrywek w hali chcą spełniać się jeszcze na boiskach trawiastych: technicznie, zdrowotnie i przede wszystkim z zachowaniem sportowego poziomu – jest nie do zrealizowania. Liczby niestety są brutalne: 22. kolejki futsalowe i tyle samo na trawie, 3 turnieje Akademickich Mistrzostw Polski, 2 turnieje beach soccera – dla dziewczyn łączących sport z nauką i pracą to niestety zbyt wiele…

Dochodzą również kwestie rozgrywania spotkań. Hala Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego np. nie pomieściłaby większej liczby sympatyków, a hala Liceum Ogólnokształcącego nr 5 również nie spełniałaby wymogów licencyjnych. W tym miejscu chciałabym podziękować Wójtowi Gminy Lubawa Tomaszowi Ewertowskiemu, który wraz z Constractem Lubawa oferował halę w Byszwałdzie. Ostateczne koszty finansowe jakie kształtują się po uwzględnieniu aż siedmiu rywali z południowej części Polski i naszego położenia na mapie są dla nas zbyt wysokie. Po reformie najbliższymi wyjazdami byłby spotkania w Warszawie. Później już nie jest tak kolorowo, bo trasa na część meczów trwałaby co najmniej sześć godzin. Tak byłoby w przypadku pojedynków w Wierzbnie (506 km), Bielsku-Białej (544 km), Krakowie (513 km), Rybniku (517 km), Głogówku (ok. 560 km).

Próbowałam to spiąć na wiele sposobów, ale uważam, że rozsądek musi wziąć górę. Dla mnie największą wartość stanowią moje zawodniczki, jeśli one chcą rozwijać się w hali oraz na trawie to chcę im to umożliwić, przede wszystkim pozostając w 1 Lidze rozgrywając swoje spotkania podczas zimowej przerwy.

Niestety, taka już jest kobieca piłka, w której przeprowadzane są reformy mające w praktyce pomóc, w rzeczywistości (przynajmniej w pierwszym okresie) uderzają dość mocno w kluby. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do męskiej ekstraklasy futsalu, w kobiecej wersji na daną chwilę można łączyć rozgrywki trawiaste i w hali, co owszem, może skutkować dograniem przez zespoły ligi do końca, ale stanowi zbyt duże obciążenie dla zdrowia zawodniczek.

Wszystkim zespołom, które z odwagą wchodzą w nowy sezon ekstraligi życzymy powodzenia! Dziękujemy również tym, którzy nie wątpili w nas w trudnych momentach i byli z nami do końca Strefa Aut, Carpenter Inn Irish Pub, Lewiatan Orbita, KS Constract Lubawa, Wójt Gminy Lubawa Tomasz Ewertowski i inni).

Będziemy obserwować, analizować i bez wątpienia jeszcze snuć plany o ekstraligowym śnie!

Ze sportowymi pozdrowieniami
Aleksandra Kojadyńska
Prezes AZS UWM High Heels Olsztyn

Redakcja

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: