Bojkot Mistrzyń trwa dalej. Walka o zmiany w Federacji!
Świat

Bojkot Mistrzyń trwa dalej. Walka o zmiany w Federacji!

 Większość hiszpańskiej drużyny, która zdobyła Puchar Świata, będzie kontynuować bojkot reprezentacji narodowej do czasu wprowadzenia dalszych zmian, twierdząc, że nie czuje się jeszcze bezpiecznie. Zeszłomiesięczne zwycięstwo zostało przyćmione przez prezydenta federacji Luisa Rubialesa, który po finale całował Jenni Hermoso. Jednak ogółem 39 hiszpańskich zawodniczek twierdzi, że należy zrobić więcej.

 

W piątek hiszpańska federacja piłkarska wyraziła swoje zaangażowanie we wprowadzenie zmian “w celu przywrócenia funkcjonowania podmiotu”. Nastąpiło to po oświadczeniu hiszpańskich piłkarek, w skład którego wchodzi 21 z 23 kadrowiczek, która zdobyły Mistrzostwo Świata.

Z komunikatu wynika, że ​​gracze domagają się:

  1. Restrukturyzacja hiszpańskiej federacji piłkarskiej.
  2. Dymisja tymczasowego prezydenta.
  3. Odrębna organizacja kobiecego futbolu, nowy sekretarz generalny i gabinet prezydenta.
  4. Nowy dział mediów.
  5. Przebudowa kierownictwa do spraw integralności

 Hiszpańska federacja piłkarska stwierdziła, że “Federacja chce wzmocnić swoje zaangażowanie na rzecz Mistrzyń Świata, z których czuje ogromną dumę”. Jednak stawka jest wysoka, a hiszpańskie piłkarki domagają się realnych zmian, aby zapewnić bezpieczne i szanujące środowisko w kobiecej piłce nożnej.

Główny trener Hiszpanii Jorge Vilda został zwolniony, a jego następczyni, Montse Tome, będzie pierwszą kobietą na stanowisku selekcjonera reprezentacji Hiszpanii. Tome miała wybrać swój pierwszy skład na nadchodzące mecze Ligi Narodów, ale konferencja prasowa została przełożona.

Większość sztabu trenerskiego Vildy zrezygnowała, a około 81 zawodników odmówiło gry w Hiszpanii do czasu ustąpienia Rubialesa, co ostatecznie się stało.

Hiszpański rząd zapewnił graczy, że zmiany zostaną wprowadzone, aby zapewnić większą rolę reprezentacji kobiet. Rubialesowi zakazano zbliżania się na odległość mniejszą niż 200 metrów do Hermoso, która twierdzi, że do pocałunku nie doszło za jej zgodą. W piątek Rubiales zaprzeczył, jakoby dopuścił się napaści na tle seksualnym na Hermoso podczas swojego pierwszego wystąpienia przed sądem. Sytuacja pozostaje napięta, ale hiszpańscy piłkarze są zdeterminowani, aby przynieść zmiany i zapewnić przyszłym pokoleniom bardziej równą i szanującą grę.

Joanna Kalinowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!