Pogoń na fali, SMS dalej nie pokonany, pierwsze punkty Jagiellonek i pierwsza wygrana Czarnych. Subiektywne podsumowanie 3. kolejki Orlen Ekstraliga
Ekstraliga Polska Publicystyka

W weekend rozegrana została trzecie kolejka Orlen Ekstraligi. Co nam przyniosła? Kolejne zwycięstwo Pogoni, GieKSy i SMSu, pierwszy punkt Jagiellonek oraz pierwsze zwycięstwo Czarnych.

Największą niespodzianką tej kolejki chyba była porażka Śląska Wrocław, który w ostatnich minutach spotkania z Pogonią Szczecin stracił trzy gole. Śląsk prowadził do 82. minuty po golu z karnego Joanny Wróblewskiej, ale w końcówce meczu Pogoń odwróciła losy spotkania za sprawą Jaylen Crim i Natalii Oleszkiewicz, która zdobyła dublet… w ciągu minuty!. To druga wygrana Pogoni w tym sezonie i druga porażka Śląska. Nie wygląda to dobrze we Wrocławiu i cięcia w klubie niestety odbijają się na kobiecej sekcji.

W ‘Górniczych Derbach’ lepsze okazały się piłkarki GKS Katowice, które pokonały GKS Górnik Łęczna 2:1. Przyjezdne weszły na prowadzenie w 16. minucie po golu Katji Skupień, ale Katowiczanki odrobiły straty po przerwie dzięki trafieniom Nicoli Brzęczek i Marleny Hajduk. To trzecia wygrana Katowic w tym sezonie i pierwsza porażka Łęcznej, która spadła na piąte miejsce w tabeli.

Zwycięstwo odniosła także AP Orlen Gdańsk, która pokonała Medyk POLOmarket Konin 3:0. Gdańszczanki rozstrzygnęły mecz już w pierwszej kwadransie, kiedy to Clarissa Kirsch-Downs i Tatiana Dabney wpisały się na listę strzelczyń. W doliczonym czasie gry trzeciego gola dołożyła Klaudia Dymińska. To kolejna wygrana Orlenu w tym sezonie. Zespół z Trójmiasta pokazuje, że trzeba będzie się z nim mocno liczyć.

W czołówce tabeli utrzymał się także TME SMS Łódź, który wygrał na wyjeździe z Rekordem Bielsko-Biała 0:2. Łodzianki objęły prowadzenie w 31. minucie po golu Wiktorii Zieniewicz, a wynik podwyższyła Gabriela Grzybowska w 66. minucie. To druga wygrana SMS-u w tym sezonie i druga porażka Rekordu. Zespół Marek Chojnackiego skutecznie ‘zamknął’ poczynania gospodyń i nie pozwolił na cokolwiek.

Remisem 1:1 zakończyło się spotkanie między Pogonią Dekpol Tczew a AZS UJ Kraków. Gospodynie objęły prowadzenie w 15. minucie po golu Oliwii Katowicz, ale goście doprowadzili do wyrównania w 72. minucie za sprawą Anny Zapały. Kapitan Jagiellonek dała cenny punkt zespołowi strzałem z wolnego. Była to jej trzecia bramka w tym sezonie… w trzecim meczu sezonu.

Najwyższe zwycięstwo tej kolejki odniosły Czarni Antrans Sosnowiec, które rozgromiły Stomilanki Olsztyn 5:1. Sosnowiczanki dominowały od początku do końca meczu i strzelały gole z różnych pozycji. Na listę strzelców wpisały się Patrycja Sarapata, Nikol Kaletka (dwukrotnie), Karlīna Miksone i Anastasija Ročāne. Honorową bramkę dla Stomilanek zdobyła Adrianna Rosiak. To druga dopiero pierwsza wygrana Czarnych w tym sezonie.

3. kolejka – 2/3.09.2023

• GKS Katowice vs GKS Górnik Łęczna 2:1 (Nicola Brzęczek 46, Marlena Hajduk 85 – Katja Skupień 16)
  • Śląsk Wrocław vs Pogoń Szczecin 1:3 (Joanna Wróblewska 19 (k) – Jaylen Crim 82, Natalia Oleszkiewicz 89, 90)
  • Pogoń Dekpol Tczew vs AZS UJ Kraków 1:1 (Oliwia Katowicz 15 – Anna Zapała 72)
  • Rekord Bielsko-Biała vs TME SMS Łódź 0:2 (Wiktoria Zieniewicz 31, Gabriela Grzybowska 66)
  • Czarni Antrans Sosnowiec vs Stomilanki Olsztyn 5:1 (Patrycja Sarapata 4, Nikol Kaletka 58, 77, Karlīna Miksone 83, Anastasija Ročāne 90 – Adrianna Rosiak 15)
  • AP Orlen Gdańsk vs Medyk POLOmarket Konin 3:0 (Clarissa Kirsch-Downs 4, Tatiana Dabney 12, Klaudia Dymińska 90)

12Stomilanki Olsztyn1779:4921

W trzeciej kolejce Orlen Ekstraligi padło dwadzieścia goli, co daje średnią ponad trzy goli na mecz. Dublet w Kłokoczycach zaliczyła Natalia Oleszkiewicz, co pozwoliło jej wysunąć się na fotel liderki Klasyfikacji Strzelczyń, który dość niespodziewanie dzieli z Anną Zapałą z AZS UJ Kraków. Kapitan Jagiellonek zdobyła pięknego gola z wolnego, dającego cenny punkt w Tczewie.

3. gole – Anna Zapała (AZS UJ Kraków), Natalia Oleszkiewicz (Pogoń Szczecin),

2. gole – Paulina Filipczak, Gabriela Grzybowska, Wiktoria Zieniewicz (TME SMS Łódź), Julia Gutowska (Rekord Bielsko-Biała), Dżesika Jaszek, Nicola Brzęczek, Marlena Hajduk (GKS Katowice), Julia Jędrzejewska (Pogoń DEKPOL Tczew), Aleksandra Posiewka, Katja Skupień (Górnik Łęczna), Patrycja Ziemba (Medyk POLOmarket Konin), Nikol Kaletka (Czarni ANTRANS Sosnowiec)
1. gol – Karolina Bednarz, Dominika Misztal, Aleksandra Nieciąg (GKS Katowice), Oliwia Domin, Nadia Krezyman, Karolina Majda (TME SMS Łódź), Katarzyna Nowak, Martyna Tryka, Oliwia Katowicz (Pogoń DEKPOL Tczew), Kinga Bużan, Emilia Zdunek, Jaylen Crim (Pogoń Szczecin), Anna Rędzia, Patrycja Sarapata, Karlīna Miksone, Anastasija Ročāne (Czarni ANTRANS Sosnowiec), Kristyna Sivakova, Magdalena Dragunowicz (AZS UJ Kraków), Julia Szostak (Rekord Bielsko-Biała), Weronika Tarnawska, Clarissa Kirsch-Downs, Tatiana Dabney, Klaudia Dymińska (AP Orlen Gdańsk), Élena Aristodímou, Grigoría Poulíou (Medyk POLOmarket Konin), Nikola Dębińska, Klaudia Fabová (Górnik Łęczna), Adrianna Rosiak (Stomilanki Olsztyn), Marcelina Buś, Joanna Wróblewska (WKS Śląsk Wrocław)