Wróciła druga liga! Jak zaczęło się na południu?
II liga Polska

Wróciła druga liga! Jak zaczęło się na południu?

 W ten weekend do gry wróciły wszystkie rozgrywki na poziomie centralnym – na murawę wybiegły  zawodniczki ekstraligowe i pierwszoligowe, podobnie sezon zainaugurowały zawodniczki w  Centralnej Lidze Juniorek U-16 i U-18. Nie inaczej było na południu, gdzie 12 drużyn rozpoczęło walkę o awans na zaplecze Ekstraligi.

 

Jaka była pierwsza kolejka ?

Wanda Kraków 2 : 0 Dąb Zabierzów Bocheński 12.00 19.08.2023 

W upalne południe Wanda podejmowała drużynę z niedalekiego Zabierzowa Bocheńskiego i  pomimo początkowej niepewności, którą można było zauważyć w szeregach Wandeczek, piłkarki z Krakowa rozpędzały się i wygrały 2:0 po bramkach Laury Almeidy oraz Zuzanny Dudek. 

Retransmisję tego spotkania można obejrzeć dzięki współpracy Wandy z firmą LiveLAB:

Czarni II Sosnowiec 1 : 2 PTC Pabianice 12.00 19.08.2023 

Zadowolone z początku sezonu mogą być zawodniczki PTC, które już na początku meczu  objęły prowadzenie, gdy debiutancką bramkę w barwach nowej drużyny strzeliła Maria  Stecka. Jednak szybko do wyrównania doprowadziła drużyna rezerw Czarnych. Pod koniec  meczu spokojem wykazała się Dagmara Suskiewicz, która po zespołowej akcji wyszła sam na  sam na bramkarkę i zapewniła swojej drużynie 3 punkty, które pojechały do Pabianic.

Sokół Kolbuszowa Dolna 2 : 4 Unia Lublin 17.00 19.08.2023 

Inauguracja ligi nie udała się Sokółkom, które nie zrewanżowały się za porażkę na początek  rundy wiosennej i przy własnej publiczności przegrały 2:4. Do przerwy był wynik 0:2 i pomimo  wyrównania dzięki bramkom Klaudii Gil i Małgorzaty Kot to lublinianki mogły cieszyć się z  trzech punktów na początek sezonu. Hattricka na koncie po pierwszej kolejce ma Marta Kazanecka, a jedno trafienie dołożyła Julia Szerszeń.


MOSiR Lubartów 1 : 2 AZS UJ II Kraków 12.00 20.08.2023 

Drugi z beniaminków również nie mógł się cieszyć z wygranej na początku sezonu. Do  Lubartowa przyjechały rezerwy Jagiellonek i chociaż to one były zdecydowanymi faworytkami  spotkania, to MOSiR podszedł do rywalizacji ambitnie, konstruując wiele podbramkowych  akcji. I to właśnie beniaminek prowadził do przerwy. Jagiellonki strzelały dopiero na sam  koniec meczu – w ostatnim kwadransie trafiła Wiktoria Porosło, a tuż przed końcem regulaminowego czasu gola dołożyła debiutująca Urszula Cop. 

Respekt Myślenice 1 : 3 Rolnik B. Głogówek 15.00 20.08.2023 

O falstarcie na początku sezonu może mówić drużyna Respektu, która przegrała u siebie z Rolniczkami, do przerwy remisując 1:1. Gole zdobywały Ilona Kujawska, Magda Truszczak i Wiktoria Stącel  zapewniając swojej drużynie zwycięstwo na inaugurację. Zawodniczki Respektu będą musiały poszukać  punktów w Zabierzowie Bocheńskim, z którym w zeszłym sezonie dwukrotnie wygrały. 

MKS Myszków vs ROW Rybnik Przełożony 

Co warto wiedzieć o II lidze grupie południowej? 

W lidze nie zobaczymy zespołu KSP Kielce – drużyna z województwa świętokrzyskiego nie utrzymała  się w lidze po słabej rundzie wiosennej, a także Pogoni Zduńska Wola, która została wycofana w  związku z trzykrotnym nieprzystąpieniem do meczu. 

Beniaminkami są Czarni II Sosnowiec oraz MOSiR Lubartów, które wygrały rozgrywki III ligi grupy III i  III ligi grupy IV. 

Na kilka dni przed startem oficjalnie o wycofaniu się poinformowało Podgórze Kraków, które niestety  nie zdołało zebrać wystarczającej kadry, będącej w stanie rywalizować w II lidze. Krakowianki zeszły sezon skoczyły na 9 miejscu, w tym prawdopodobnie będą rywalizować jedynie w IV lidze, gdzie  dotąd grały rezerwy zespołu. 

Na dzień przed startem rozgrywek oficjalnie poinformowano o awansie drużyny MKS Myszków, która  zajęła drugie miejsce w III lidzie w grupie III, natomiast ze względu rozwiązanie rezerw Górnika  Łęczna, bezpośrednio miejsce wycofanego Podgórza zajęły myszkowianki. MKS Myszków pierwszy mecz zagra z Jagiellonkami 26.08 o godz. 13.00 na stadionie Prądniczanki ze względu na przełożenie meczu z zespołem z Rybnika. 


AZS UJ Prądniczanka II Kraków 

Przed klubem z Krakowa duże wyzwanie w tym sezonie: zespoły Jagiellonek będą rywalizować w  Ekstralidze, Ekstralidze futsalu, II lidze oraz w IV grupie Centralnej Ligi Juniorek U-16. Rezerwy  ekstraligowca przez prawie cały sezon grały „swoje”, chociaż zdarzały się im mecze takie jak hokejowa wygrana 4-3 z Rolnikiem czy 7-6 z Unią Lublin. 

W Jagiellonkach zobaczymy nowe twarze, takie jak Nikola Grzyb, Urszula Cop (obie z Podgórza  Kraków), a do zespołu dołączyła również grająca w zeszłym sezonie w KSP Kielce Ewelina Bojdo. W  zespole debiutować będą również piłkarki, które dopiero osiągnęły lub osiągną wiek seniorski, jak  chociażby była zawodniczka futsalowego ekstraligowca, Emilia Marszałek, która została pozyskana ze  Słomniczanki. 

Ostatni sezon: 4. miejsce 

Bilans: 15W/2R/5R 

KKS Czarni II Sosnowiec 

Drugi zespół ekstraligowych Czarnych zdecydowanie wygrał w zeszłym sezonie III ligę w grupie III, nie  pozostawiając złudzeń pozostałym kandydatom do awansu.

Mocnymi stronami rezerw Czarnych będzie szczelna defensywa, która straciła w zeszłym sezonie  jedynie 14 bramek i jednocześnie skutecznośd w ofensywie – piłkarki z Sosnowca strzeliły ponad 100  bramek rozgrywkach III ligi. Z dobrej strony drużyna pokazała się również w sparingu z rezerwami  Jagiellonek, gdy wygrała aż 11:0. 

W zespole będą występować przede wszystkim młode, perspektywiczne piłkarki, a drużyna może zakończyć drugoligowe rozgrywki wysoko w tabeli. 

Ostatni sezon: 1. miejsce III liga: grupa III 

Bilans: 17W/1R/0P 

 

KS Dąb Zabierzów Bocheński 

Zespół z Zabierzowa Bocheńskiego do ostatniego gwizdka sezonu 2022/2023 nie był pewny  utrzymania, jednak wygrana Podgórza z KSP w ostatniej kolejce pozwoliła zeszłorocznemu  beniaminkowi utrzymać się na poziomie centralnym. 

W Zabierzowie Bocheńskim zobaczymy wiele nowych twarzy, a w realizacji celu stawianego przed  zespołem, czyli skończenia sezonu w środku tabeli, mają pomóc zakontraktowane zawodniczki z  Tarnowa, w tym mająca ekstraligowe doświadczenie Katarzyna Tytek, a także bramkostrzelna  Karolina Lis z trzecioligowej Pogorzanki Pogorzyce. 

Dąb w meczach kontrolnych przegrał 0:4 z Myszkowem oraz zremisował z trzecioligową Wisłą Kraków  2-2 po bramkach między innymi wracającej do Zabierzowa Bocheńskiego Roksany Biernat, która  osiągnęła wiek seniorski. 

Ostatni sezon: 10. miejsce 

Bilans: 4W/1R/17P 

 

MKS Tauron Myszków 

Myszkowski Klub Sportowy zajął drugie miejsce w III lidze w makroregionie III, jednak ambicje  zeszłorocznego beniaminka sięgały znacznie wyżej i celem, jaki stawiała sobie drużyna na sezon  2023/2024, był awans do II ligi. Jako beniaminek, drużyna zaprezentowała się bardzo dobrze i  efektywnie, zajmując drugie miejsce w klasyfikacji strzelonych bramek. 

W kadrze Myszkowa znajdziemy dwie reprezentantki Polski niesłyszących – Wiktorię Aumiiller i  Izabelę Kuźniak – które zostały powołane na Mistrzostwa Świata w Malezji. Aumiiller to najlepsza  strzelczyni z zeszłego sezonu z dorobkiem 16 bramek i chociaż ciężko będzie powtórzyć taki wynik, to  na pewno na tą piłkarkę warto zwrócić uwagę. 

W sparingach Myszków grał bardzo pewnie – nie pozostawił złudzeń Wiśle Kraków, wygrywając 6-0,  również zwyciężył spotkania kontrolne z drugoligowymi Dębem i PTC. Duży udział w wygranych miała  pozyskana z drużyny MTS Knurów Magdalena Lisik, trafiając 5 z 13 goli. 

Ostatni sezon: 2. miejsce III liga: grupa III 

Bilans: 14W/0R/4P 

 

MOSiR Lubartów

MOSiR awansować chciał już w sezonie 2021/2022, jako beniaminek III ligi, jednak ze względu na  niedopełnienie formalności został ukarany walkowerami w meczu z Rysami Bukowina Tatrzańska i  FSA Kraków, tracąc 6 punktów i umożliwiając awans Dębowi. Historia lubi się powtarzać i zaskakiwać  jednocześnie – rok później jako walkowery zweryfikowano mecz rezerw Górnika Łęczna z Interem  Gnojnica oraz z Rysami, dzięki czemu awans świętowała drużyna z Lubartowa. 

MOSiR do startu II ligi przygotował się dobrze i rozegrał kilka spotkań kontrolnych, na przykład z  warszawskimi Pragą i Diamentami, wygrywając odpowiednio 4-1 i 5-2. MOSiR to kolejna młoda  drużyna grająca nie tylko efektownie, ale przede wszystkim efektywnie. 

Ostatni sezon: 1. miejsce III liga: grupa IV 

Bilans: 15W/2R/3P 

 

PTC Pabianice 

Zespół z województwa łódzkiego w zeszłym sezonie rywalizował w II lidze, ale w grupie północnej – decyzją PZPNu został na ten sezon przesunięty na południe. W tym roku młodsze zawodniczki będą  dodatkowo rywalizować w Centralnej Lidze Juniorek U-16. 

Jeśli chodzi o wyniki rywalizacji w zeszłym sezonie, pomimo utrzymania, nie mogły być zadawalające  dla włodarzy klubu – PTC Pabianice potrafiło zremisować z idącym pewnie po awans Lechem Poznań,  jednak jedynie w 4 meczach zawodniczki strzelały więcej niż gol, a w 9 spotkaniach nie strzelały wcale. 

PTC Pabianice wzmocniło się przed startem tego sezonu, pozyskując przede wszystkim zawodniczki z  pierwszoligowych rezerw SMSu Łódź, które były mistrzyniami Polski U-17 w 2021 roku. W Pabianicach zobaczymy aż 9 nowych twarzy, w tym reprezentantkę Polski Niesłyszących, Oliwię Gałę.  

Ostatni sezon: 9. miejsce: 2 liga grupa północna 

Bilans: 5W/5R/12P 

 

Respekt Myślenice 

Respekt od wielu lat jest solidną drużyną, której trzon drużyny się nie zmienia. Na półmetku rozgrywek zespół miał pierwsze miejsce, jednak wiosna nie była wystarczająco udana, by wywalczyć awans i końcowo Respekt zajął trzecie miejsce na 10-lecie istnienia klubu. 

Największymi wzmocnieniami drużyny z Myślenic będą przede wszystkim młode zawodniczki, dobrze  radzące sobie w rozgrywkach młodzieżowych i sukcesywnie wprowadzane do poziomu centralnego. Piłkarki, które stanowią o sile zespołu, w większości zdecydowały się dalej reprezentowad Respekt w  drugiej lidze. 

Respekt jest znany również z rywalizacji na hali – w ostatnim sezonie wywalczył historyczne  dwierćfinały po zajęciu czwartego miejsca w grupie południowej Ekstraligi, jednak ze względu na  reorganizację rozgrywek musiał zrezygnowad z bycia w futsalowej elicie. 

Ostatni sezon: 3. miejsce 

Bilans: 17W/1R/4P 

 

LKS Rolnik B. Głogówek

Rolnik to spadkowicz z I ligi z sezonu 2021/2022 i jednocześnie zespół, który po fatalnej jesieni zaliczył  bardzo dobrą rundę wiosenną. Drużyna, mimo wskazywania jej na jednego z murowanych kandydatów do spadku, została gruntownie przebudowana i w miarę spokojnie utrzymała się na trzecim poziomie rozgrywkowym. 

Drużyna z województwa opolskiego mocnych stron upatruje w stabilnej kadrze, którą uzupełni  kilkoma wzmocnieniami. W meczach kontrolnych zespół mierzył się ze Ślęzą Wrocław, z którą  przegrał 0:12 i z GKS Tychy, z którym wygrał 3:2. 

Rolniczki w tym sezonie rywalizowad będą w Ekstralidze Futsalu, więc jest to duże wyzwanie, jednak  zarząd klubu podchodzi do tego ze spokojem – cele i priorytety są jasne, ale przede wszystkim  realistyczne. 

Ostatni sezon: 8. miejsce 

Bilans: 6W/1R/15P 

 

TS ROW Rybnik 

ROW Rybnik w zeszłym sezonie przegrał powrót do I ligi przez słabszy bilans bezpośredni ze Ślęzą  Wrocław. I chociaż drugie miejsce w lidze musiało być rozczarowujące dla drużyny z Rybnika,  zawodniczki wraz ze sztabem powalczą o awans na zaplecze Ekstraligi, pokazując charakter oraz styl,  który był w zeszłym sezonie bezwzględny – ROW Rybnik zdobył aż 111 bramek, o 23 więcej niż druga w tym zestawieniu Ślęza. 

Zespół będzie rywalizować w II lidze, a rezerwy znów zagrają w IV lidze śląskiej. Drużyna z Rybnika  będzie rywalizował również w Ekstralidze Futsalu po pewnym zwycięstwie w swojej grupie I ligi oraz  pokonaniu w barażach drugoligowego rywala, Wandy Kraków. 

Ostatni sezon: 2. miejsce 

Bilans: 18W/2R/2P 

 

MUKS Sokół Kolbuszowa Dolna 

Ekipa z Podkarpacia to solidny drugoligowiec, który w tym roku świętuje dwudziestolecie istnienia. Drużyna jest złożona przede wszystkim z lokalnych dziewczyn, grających od lat w tym klubie. Sokółki,  tak jak większośd kobiecych drużyn piłkarskich, mierzą się z wyzwaniami finansowymi oraz  kadrowymi, jednak nie przeszkadza im to w graniu ciekawej dla oka i przede wszystkim skutecznej  piłki. Sokółki w ramach przygotowao do sezonu rozegrały sparing z trzecioligowym Izolatorem  Boguchwała, wygrywając ten mecz 4:3. 

Do Kolbuszowej wraca doświadczona Klaudia Gil, która ostatnio występowała w zespole DAPu Dębica, a do drużyny dołączyła również związana wcześniej z Resovią Natalia Balicka. 

Ostatni sezon: 6. miejsce 

Bilans: 9W/3R/10P 

 

KKP Unia Lublin 

Zespół z Lublina prezentuje solidną piłkę i spokojnie skoczył ostatni sezon w środku tabeli.

Unia w ramach przygotować do tegorocznych zmagań zmierzyła się z pierwszoligową Resovią,  remisując 1:1 oraz z wracającą do III ligi po dwóch latach Iskrą Krzemieo, z którą wygrała 6:0, zespół  zagrał również z pierwszoligową Ząbkovią. Ważnymi wzmocnieniami będą zawodniczki z  rozwiązanych rezerw Górnika Łęczna, które pomogą walczyć lubliniankom o więcej niż środek tabeli. Pozyskane piłkarki to utalentowane i młode zawodniczki, które jak tylko zgrają się z drużyną, mogą być dużymi atutami klubu z Lublina. 

Ostatni sezon: 7. miejsce 

Bilans: 9W/0R/13P 

 

Wanda Kraków 

Wanda to kolejny zespół, który będzie rywalizował zarówno na trawie, jak i na hali – w związku z  reorganizacją rozgrywek Ekstraligi Futsalu nowohucki zespół awansował na najwyższy szczebel  rozgrywkowy. Drużynę opuściło 14 zawodniczek, w tym kapitanka zespołu Paulina Fiałek oraz piłkarki  będące trzonem drużyny i przede wszystkim te, które były odpowiedzialne za strzelanie bramek – w  rundzie wiosennej 13 na 15 goli zdobyły zawodniczki już nie będące w drużynie z Krakowa. 

Jednak Wandy nie można od razu skazywać na spadek – póki co zaprezentowano Portugalkę Natalię  Pinho, mającej w CV hiszpańską ekstraligę futsalu oraz pochodzącą z Peru Valentinę Sanchez.  Również wyniki meczów kontrolnych mogły nieco zaskoczyć, ponieważ Wanda pewnie wygrała z beniaminkiem I ligi, Ślęzą Wrocław i przegrała nieznacznie, bo jedynie 2:0, ze spadkowiczem z Ekstraligi, HydroTruckiem Radom. 

I chociaż trudno będzie ekipie z Nowej Huty łączyć trawę z halą, na pewno Wanda zaprezentuje ciekawy ofensywny futbol. 

Ostatni sezon: 5. miejsce 

Bilans: 11W/5R/6P 

 

 

Ida K

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!