[FIFA WWC 23]: Anglia w FINALE!
Mundial Polska Świat

W drugim półfinale tegorocznych Mistrzostw Świata naprzeciwko siebie stanęły reprezentacje Anglii i Australii. Do wielkiego finału awansowały Lionsses, które będą miały szansę na mistrzowski dublet.

Od pierwszych minut spotkania Anglia kontrolowała przebieg spotkania. Mistrzynie Europy utrzymywały się przy piłce. Próbowały przedrzeć się pod bramkę Arnold głównie skrzydłami. W 8. minucie stworzyły sobie pierwszą klarowną sytuację. Greenwood dograła w pole karne do Stanway, ale Mackenzie Arnold obroniła jej uderzenie.

W drugim kwadransie gry współgospodynie mundialu przeprowadziły kilka groźnych akcji. Dwukrotnie w dogodnej sytuacji znalazła się Raso, jednak bez powodzenia.

W 36. minucie meczu mistrzynie Europy wykonywały wyrzut z autu. Po zamieszaniu w polu karnym Matildas do piłki dopadła Ella Toone, oddała strzał przy dalszym słupku, pozostawiając Mackenzie Arnold bez szans!’

Pozostałe 10 minut do końca pierwszej części spotkania nie było zbytnio porywającym widowiskiem. Anglia wciąż kontrolowała przebieg spotkania i operowała piłką, lecz nic z tego nie wynikało. Schodziły na przerwę z zasłużonym prowadzeniem.

Anglia nie zamierzała poprzestać na jednobramkowym prowadzeniu i przeprowadzała kolejne ataki. W 56. Lauren Hemp oddała strzał zza pola karnego, jednak Mackenzie Arnold stanęła na wysokości zadania. Chwilę później stworzyły sobie sytuację po stałym fragmencie gry. Millie Bright odnalazła się w polu karnym po dośrodkowaniu Greenwood, lecz nie trafiła w bramkę.

Pięć minut później Matildas doprowadziły do wyrównania za sprawą swojej największej gwiazdy, Sam Kerr! Napastniczka Chelsea dostała podanie z głębi pola od Katriny Gorry i popędziła na bramkę. Pomimo tego, że miała przed sobą dwie angielskie defensorki, oddała piękny strzał zza pola karnego, tym samym zdobywając swoją pierwszą bramkę na tegorocznym turnieju!

W 71. minucie Lionsses ponownie wyszły na prowadzenie! Millie Bright posłała długą piłkę w pole karne, gdzie odnalazła się Hemp. Defensorki Matildas, a w szczególności Ellie Carpenter  nie mogły w tej sytuacji poradzić sobie z zawodniczką Manchesteru City.

Angielki nie odpuszczały i siały zniszczenie pod bramką Arnold. Próbowały Russo czy Stanway, jednak bezskutecznie.

Współgospodynie mundialu usiłowały doprowadzić do wyrównania. W 82. minucie w dobrej sytuacji do zdobycia gola znalazła się Cortnee Vine. Mary Earps wypluła przed siebie jej strzał, lecz w polu karnym nie było już żadnej Australijki, która mogłaby dobić jej uderzenie. Chwilę później po zamieszaniu w polu karnym mistrzyń Europy Kerr miała świetną okazję, aby po raz drugi wpisać się na listę strzelczyń. Piłkarka Chelsea nie złożyła się jednak dobrze do strzału i futbolówka pofrunęła nad bramką.

W 87. minucie podopieczne Sariny Wiegman na dobrą sprawę zamknęły to spotkanie – na listę strzelczyń wpisała się Alessia Russo.

Wynik nie uległ już zmianie. Anglia wygrała 3-1 i awansowała do wielkiego finału, który odbędzie się w niedzielę w Sydney. Mistrzynie Europy zmierzą się z Hiszpanią.

Australia – Anglia 1:3 (0:1)
Kerr 63′ – Toone 36′, Hemp 71′, Russo 86′

Australia: Mackenzie Arnold – Stephanie Catley, Clare Polkinghorne (81′ Emily Van Egmond) , Clare Hunt, Ellie Carpenter, Caitlin Foord, Kyra Cooney  – Cross, Katrina Gorry (88′ Alexandra Chidiac) , Hayley Raso (72′ Cortnee Vine) , Sam Kerr, Mary Fowler

Trener: Tony Gustafsson

Anglia: Mary Earps – Jess Carter, Millie Bright, Alex Greenwood, Lucy Bronze, Georgia Stanway, Keira Walsh, Rachel Daly, Ella Toone (90′ Niamh Charles), Lauren Hemp, Alessia Russo (87′ Chloe Kelly)

Trener: Sarina Wiegman