Nasze ‘złotka’ dekadę po Mistrzostwie
#WU17 Publicystyka Reprezentacje Świat

Nasze ‘złotka’ dekadę po Mistrzostwie

Dziś mija dziesięć lat od historycznego Mistrzostwa Europy U17. 

HISTORIA

 Przenosimy się do roku 2013. Prezydent USA Barack Obama zostaje zaprzysiężony na drugą kadencję; Benedykt XVI abdykuje, a w jego miejsce zostaje wybrany kardynał Jorge Mario Bergoglio. W Polsce wystartowała platforma cyfrowa nc+, a na czele rządu stoi premier Donald Tusk. W sporcie ‘złota era’ Justyny Kowalczyk w biegach narciarskich, a Kamil Stoch zostaje Mistrzem Świata w skokach narciarskich. W maju sir Alex Ferguson przechodzi na emeryturę, a Bayern Monachium pokonuje w finale Ligi Mistrzów ‘polską’ Borussię Dortmund (Lewandowski, Błaszczykowski, Piszczek). W kobiecej piłce Wolfsburg pokonuje w finale Ligi Mistrzyń Olympique Lyon, a Polki pod koniec czerwca sięgają po Mistrzostwo Europy U17.

Jak dotąd pozostaje to największym sukcesem polskiej kobiecej piłki w historii. Podopieczne Zbigniewa Witkowskiego w rozgrywanym szwajcarskim Nyonie turnieju finałowym pokonały najpierw Belgię 3:1 (Konat, Dudek, Pajor), a w finale po bramce Eweliny Kamczyk 1:0 Szwecję. Finał zobaczyła cała Polska za pośrednictwem stacji Eurosport. Najlepszą zawodniczką turnieju została Ewa Pajor, a kadra została wybrana drużyną roku w plebiscycie tygodnika ‘Piłka Nożna’.

 

TERAŹNIEJSZOŚĆ

Gdzie grają teraz zawodniczki ze złotej drużyny? Zawodniczki dzielą i rządzą teraz w seniorskiej kadrze i błyszczą w Europie.

 Zaczniemy sobie od bramkarek. W mistrzowskiej kadrze znalazły się dwie : Anna Okulewicz oraz Kinga Szemik. Pierwsza z nich już nie gra w piłkę. Szemik zaś występuje we francuskim Stade de Reims.

 Patrycję Michalczyk możemy dziś zobaczyć na ekstraligowych boiskach-  obrończyni gra w Pogoni Szczecin. 

Kolejna piłkarka, która w 2013 roku zdobyła mistrzostwo Europy i gra w Ekstralidze to Karolina Ostrowska. Ta obrończyni ostatnio występowała w Śląsku Wrocław. Wiosną jej kontrakt nie został przedłużony.

Kolejna zawodniczka, która występuje w Ekstralidze to Dominika Dereń. Pomocniczka gra w Górniku Łęczna.

 Katarzyna Konat grała obecnie we włoskim Pomigliano. Do włoskiej ekipy przeszła przed sezonem z drużyny mistrza Polski, czyli TME SMS Łódź. Teraz jest po poł roku występów w SMSie ma wrócić do Włoch.

 Pani Kapitan mistrzowskiej ekipy sprzed dziewięciu lat, czyli Katarzyna Gozdek dalej zajmuje się futbolem, tyle że tym na piasku. Gra w Grembachu Łódź, który w tym roku sięgnął po Klubowe Mistrzostwo Świata. Otrzymała również powołanie do narodowej kadry w beach soccerze.a.

Ze składu z 2013 roku dwie piłkarki grają dziś w AZS-ie UJ Kraków. Anna Zapała to postać, której chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Jest jedną z czołowych postaci Jagiellonek i jest regularnie powoływana do reprezentacji Polski.

Magdalena Gozdecka regularnie występuje w rezerwach Jagiellonek, które grają w grupie południowej drugiej ligi.

Anna Rędzia grała od 2019 roku w TME SMS Łódź, do którego przeszła z nieistniejącego już AZS-u PWSZ Wałbrzych. Od nowego sezonu będzie zawodniczką Czarnych ANTRANS Sosnowiec.

Urszula Wasil nie gra już w piłkę. Ostatnio występowała w drugoligowym Widoku Lublin [od sezonu 2018\19 do 2020\21]

 W 2013 mistrzostwo Europy z reprezentacją zdobył też nie kto inny, jak Ewa Pajor. Jedna z najlepszych napastniczek w Europie, gra w barwach Wolfsburga i najlepszą strzelczynią w historii reprezentacji Polski.

Kolejna ważna dziś piłkarka dla reprezentacji Polski to Paulina Dudek. Obrończyni gra od 2018 roku w PSG.

Kolejna Polka, która jest piłkarką francuskiego klubu to Ewelina Kamczyk. 26-latka, która w finale ME U-17 strzeliła jedyną bramkę gra obecnie w czwartej sile Division 1, czyli Fleury 91.

Gabriela Grzywińska gra w rosyjskim Zenicie Petersburg. W sezonie 2022 sięgnęła po Mistrzostwo Rosji.

Sylwia Matysik, podobnie jak wyżej wymienione piłkarki występuje za granicą. Matysik gra obecnie w Bundeslidze, w barwach Bayeru Leverkusen.

Dżesika Jaszek dziś jest wolą zawodniczką, której zakończył się kontrakt z Czarnymi ANTRANS Sosnowiec. W drużynie trzynastokrotnych mistrzyń Polski występowała od 2018 roku.

 

28 czerwca 2013,  Nyon (Centre sportif de Colovray)
Polska vs Szwecja 1:0
1:0 Ewelina Kamczyk 14′

Polska: 1. Anna Okulewicz – 5. Anna Rędzia, 15. Gabriela Grzywińska, 13. Patrycja Michalczyk, 10. Katarzyna Konat – 11. Dominika Dereń, 16. Urszula Wasil, 2. Sylwia Matysik, 4. Paulina Dudek (78, 9. Anna Zapała), 8. Ewelina Kamczyk – 17. Ewa Pajor.

Szwecja: 12. Emma Holmgren – 2. Nellie Ohlsson, 4. Ellen Gibson, 15. Nathalie Björn, 5. Sissel Strömberg (58, 3. Julia Ekholm) – 11. Anna Oskarsson, 8. Filippa Angeldal, 6. Jonna Andersson, 16. Amanda Östervall (69, 7. Amanda Johnsson Haahr) – 9. Stina Blackstenius, 10. Adelisa Grabus (41, 13. Jennifer Karlsson).

Grano 2×40 minut.

 

Milena Romanowska

1 Comment

  • Kibic 29 czerwca 2023

    Tak jak są traktowane zawodniczki w Polsce co pokazują ostatnie wydarzenia, premie 10 razy mniejsze, likwidacja drużyn w klubach męskich, nie płacenie na czas, nie dość że śmieszne pieniądze to trzeba się prosić o swoje. A do tego nad trener Patalon i jej wspaniałe pomysły plus powołania na telefon, kontuzjowane zawodniczki na zgrupowanich dla atmosfery itd. My nawet nie stoimy w miejscu my się cofamy. Ale Patalon wije sobie gniazdko tworząc kadrę U23 na wypadek przegranych eliminacji Euro. Upłynie jeszcze dużo czasu zanim znów będziemy mogli cieszyć się z jakiegokolwiek medalu.

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!