Dlaczego #ToJestIchCzas ? Euro 25 w Szwajcarii
Kadra A Publicystyka Reprezentacje Świat

Dlaczego #ToJestIchCzas ? Euro 25 w Szwajcarii

Niestety stało się. To Szwajcaria zorganizuje turniej finałowy Mistrzostw Europy. Do końca kandydatura Helwetek walczyła o sukces z kandydaturą Nordycką. Polska propozycja odpadła w drugiej turze głosowań. Dlaczego Euro 25 zostanie zorganizowane właśnie w Szwajcarii ?

ORAGNIZACYJNA PERFEKCJA

12.10.2022 Szwajcarzy dokonali zgłoszenia kandydatury w UEFA. Organizacja turnieju została poparta przez rząd krajowy, jak i przez rządy kantonów oraz miasta, jakie zostały zgłoszone do rozgrywania spotkań. Wymienię więc te miasta, a jest ich osiem: Bazylea, Berno, Genewa, Zurych, St. Gallen, Sion, Lozanna, Lucerna i Thun.

„Mamy dobrą infrastrukturę, która już istnieje, taką jak stadiony, hotele, boiska treningowe, lotniska i systemy transportowe. Istnieją krótkie odległości i dobre połączenia między granicami państw i miastami. A nasz kraj oferuje stabilność polityczną i finansową oraz bezpieczeństwo” – wyjaśnia Marion Daube, kierownik projektu kandydatury SFV

Te słowa Niemki dobitnie wyjaśniają, dlaczego Szwajcarii zorganizuje te Mistrzostwa. Małe odległości między miastami, silna reprezentacja oraz głód piłki i turnieju ME czy MŚ. Francja w 2019 roku organizowała Mistrzostwa Świata, kandydatura skandynawska to spore odległości i problemy logistyczne nie tylko dla drużyn, lecz i dla kibiców. Skoro przy kibicach jesteśmy, to jest przewaga Szwajcarii i każdej innej kandydatury do zorganizowania turnieju nad Polską. W naszym kraju dobra czy też solidna ilość widzów będzie wyłącznie na spotkaniach reprezentacji Polski i ewentualnie czołowych drużyn kontynentu, gdy te zagrają ze sobą. Przykładowo Szwajcaria-Austria, czy Portugalia-Irlandia nie zapełni trybun nawet w ilości 4-5 tyś osób. A mając boom po ostatnim turnieju, UEFA mocno brała pod uwagę także ten czynnik

„Już samą udaną kandydaturą zwiększamy świadomość i popularność kobiecej piłki nożnej w Szwajcarii. A z wiatrem w żagle i poparciem szwajcarskiej ludności, szanse na wygranie przetargu przez UEFA również rosną” – Tatjana Haenni, dyrektor kobiecej piłki nożnej w Szwajcarskim Związku Piłki Nożnej.

„UEFA Women’s EURO to największe w Europie wydarzenie sportowe dedykowane kobietom. Miejsce w Szwajcarii jest dla nas wyjątkową i ogromną szansą na zaprezentowanie światu europejskiej elity kobiecego futbolu i naszego kraju – mówi prezes SFV Dominique Blanc o szwajcarskiej kandydaturze. „To także mocny sygnał do wyrównywania szans dla wszystkich dziewcząt i kobiet, które chcą aktywnie angażować się w piłkę nożną w naszym kraju, w Europie i na całym świecie”.

Wypowiedzi osób zaangażowanych są jednoznaczne, a jak poważnie podchodzą do tego w samym związku piłkarskim niech świadczy choćby to, że mają nazwę tego projektu: Kickoff Kampagne.

 

FINANSE

 Głównym sponsorem jest Credit Suisse, kierownikiem projektu cytowana już Marion Daube, a wspiera ją mocno Laura Spring. Kom jest Marion? W Polsce postacią anonimową, w Szwajcarii i Niemczech niezwykle znana postać. W ciągu prawie 13 lat wcześniej w FC Zurich jako pierwszy pełnoetatowy kierownik działu kobiet, rodowita Niemka zbudowała imponującą kampanię internecie , wywołała sensację niekonwencjonalnymi pomysłami marketingowymi (np. „entry men” w FCZ Women) i pozostawiła niezatarte wrażenie pod wieloma względami. Podczas swojej kadencji FCZ świętowała dziewięć tytułów mistrzowskich i sześć pucharów.

 Finansowanie turnieju? Na to Szwajcarzy są nie tylko gotowi, ale mają projekt i specjalne uchwały, oto część danych:
Lucerna chce wesprzeć sportowe wydarzenie kwotą 4 milionów franków. Po połowie tych całkowitych kosztów mają ponieść kanton i miasto Lucerna. Miasto Zurych chce przeznaczyć 18,45 mln CHF na realizację Euro 2025. Obejmuje to 1,5 miliona franków na przygotowanie wniosku i zaplanowanie najważniejszej imprezy piłkarskiej oraz projekty zrównoważonego rozwoju w celu promowania sportu kobiet. Rząd kantonu Bazylei wystąpił do Wielkiej Rady o zatwierdzenie kosztów ogólnych w wysokości 12,9 miliona franków, z zastrzeżeniem Bazylei jako jednym z głównych obiektów. Miasta i kantony zaciągnęły dotychczas zobowiązania finansowe na kwotę 45,1 mln CHF.

SFV podkreśla na każdym kroku dumę i radość z powodu wielkiego zaangażowania całego środowiska piłkarskiego, regionalnych ośrodków władzy jak i poszczególnych miast w promocję i chęć organizacji ME.

 

NIEDOCENIANI i WYGARNI 

  Szwajcaria była bardzo zmarginalizowana. Leży ona w sercu Europy, blisko dla kibiców z Francji, Niemiec czy Włoch. Małe odległości, wielkie zaplecze finansowe oraz hotelarskie. Wygrał rozsądek i bardzo solidna kandydatura. Gdyby decyzja miała być podjęta pół roku wcześniej … bardzo prawdopodobne, że wygrałaby polityka. Na co liczyliśmy w Polsce. No ale …to jeszcze #NieNaszCzas.

 

Wojciech Janiuk / Dawid Gordecki

Redakcja

1 Comment

  • Ropucha 4 kwietnia 2023

    Chyba sami Szwajcarzy nie wiedza o wiekszosci argumentow jakie im wymysleliscie aby udowodnic ze zasluzenie dostali ten turniej. W sumie to nie ma zbyt wielu asow w rekawie na korzysc tego kraju. Zdecydowaly uklady bo Szwajcaria to kraj bez zainteresowania kobieca pilka i zaden turniej tego nie zmieni. To jest kwestia mentalnosci.

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: