Popis GieKSy. Show Górniczek i Czarnych! Tczew górą w meczu o ‘sześć punktów’ [Podsumowanie 12. kolejki
Ekstraliga Polska Publicystyka

Wróciła nasza najwspanialsza Ekstraliga! Czas zatem rzucić okiem, co wydarzyło się w pierwszej serii gier w tym roku.

GKS GieKSa Katowice vs AZS UJ Kraków 3-0

Pierwszą serię gier w 2023 roku otworzyło spotkanie katowickiej Gieksy z krakowskimi Jagielonkami. Na trafienie nie musieliśmy długo czekać – wynik spotkania już w 5. minucie otworzyła Patrycja Kozarzewska. Kamila Tkaczyk dograła w pole karne, ale piłka niefortunnie odbiła się od jednej z zawodniczek UJotu, a do futbolówki dopadła Kozarzewska. W 18. minucie było już 2-0 dla Gieksy. Dogranie Amelii Bińkowskiej wykorzystała Nicola Brzęczek.

W pierwszych dwudziestu pięciu minutach spotkania gospodynie zdecydowanie dominowały, ale w kolejnych minutach pierwszej części meczu gra się nieco wyrównała. Jeszcze przed przerwą Wiktoria Malinowska wybiła piłkę wprost pod nogi Amelii Bińkowskiej. Ta dograła na lewą stronę do Nicoli Brzęczek, która podała do Klaudii Maciążki. Tym samym reprezentantka Polski zdobyła swoją trzecią bramkę w tym sezonie.

Więcej bramek w tym spotkaniu już nie zobaczyliśmy, choć Katowiczanki miały kilka bardzo dobrych okazji na zdobycie bramki, np. sytuacja z 48 minuty, kiedy to Bińkowska dobijała strzał Maciążki, jednak katowicka snajperka nie trafiła w bramkę. W następnym kwadransie spotkania Katowiczanki miały kilka okazji, ale wyraźnie kulała skuteczność.

Pod koniec spotkania Jagiellonki przejęły inicjatywę, choć nie wykreowały sobie żadnych klarownych sytuacji.

Pogoń Szczecin vs Medyk POLOmarekt Konin 2-1

W drugim tegorocznym meczu najwyższej klasy rozgrywkowej Pogoń pokonała 2-1 Medyka Konin. Dubletem popisała się Natalia Oleszkiewicz, a bramkę dla Medyka zdobyła Karlina Miksone.

Podopieczne Romana Jaszczaka kończyły w dziesiątkę, bo już w 16. minucie spotkania z boiska wyleciała bramkarka przyjezdnych Oliwia Szymczak. Pomimo tego Medyczki prezentowały się najgorzej, choć pod polem karnym Pogoni brakowało konkretów z ich strony. Sił starczyło tylko na jednego gola. W 72. minucie wynik ustaliła Karlīna Miksone.

Czarni ANTRANS Sosnowiec vs HydroTruck Radom 6-1

W ostatnim sobotnim spotkaniu Orlen Ekstraligi Czarne podejmowały u siebie beniaminka Ekstraligi. Przyjezdne jako pierwsze otworzyły wynik spotkania za sprawą Alony Komandy. Do przerwy był remis 1-1, a bramkę dla Czarnych zdobyła Zofia Buszewska.

Tak jak w pierwszej połowie mecz nie był aż tak jednostronny. Druga część spotkania to pełna dominacja Czarnych. Podopieczne Anny Szymańskiej zdobyły przez kolejne czterdzieści pięć minut aż pięć bramek (w tym aż trzy w ciągu sześciu minut). Zofia Buszewska dołożyła jeszcze dwa trafienia, Dżesika Jaszek popisała się dubletem, a jedną bramkę dołożyła Nadja Stanović.

GKS Górnik Łęczna vs WKS Śląsk Wrocław 8-1

Ten mecz był popisem strzeleckim Górnika. Przyjezdne nie istniały. Mało tego, ciężko było im wykreować sytuację bramkową.

Już w 11. minucie było 1-0 dla Zielono-Czarnych. Zaczęło się od Klaudii Lefeld, która odebrała piłkę przed polem karnym. Do futbolówki dopadła Oliwia Rapacka. Piłki dotknęła jedna z obrończyń Śląska, ale na jej nieszczęście tuż obok niej była Klaudia Fabova, która oddała strzał w polu karnym. Chwilę potem Marcelina Buś popchnęła Klaudię Miłek w polu karnym. Do jedenastki podeszła sama poszkodowana, zdobywając tym samym swoją trzynastą bramkę w tym sezonie.

W 25. minucie Zielono-Czarne prowadziły już 3-0. Klaudia Lefeld podała do Anny Zając. Ta pędziła prawą stroną boiska i wpadła w pole karne. Drugą bramkę zdobyła Klaudia Fabova.

Już w 39. minucie Klaudia Fabova ustrzeliła hat-tricka. Oliwia Rapacka dograła w pole karne. Karolina Ostrowska wybiła futbolówkę wprost pod nogi słowackiej snajperki. Już dwie minuty później oglądaliśmy piątą bramkę w tym spotkaniu. Klaudia Fabova dograła do Klaudii Lefeld, a ta pięknym uderzeniem w ,,16’’ podwyższyła wynik spotkania.

Pierwsza połowa była totalną dominacją Górnika, ale z drugiej strony Wojskowe zagrały tragiczne minuty. Ciężko było utrzymać im się przy piłce, a co dopiero oddać strzał na bramkę Anny Palińskiej. Jedyną niezłą okazję na zdobycie bramki Wojskowe miały w 38. minucie po strzale Marceliny Buś, ale Anna Palińska wybiła piłkę poza boisko.

W 59. minucie Klaudia Miłek strzeliła swoją drugą bramkę w tym spotkaniu. Osiem minut później było już 7-0. Mogłoby się wydawać, że Klaudia Lefeld podwyższy prowadzenie, ale reprezentantka Polski uderzyła w słupek. Na szczęście dla Zielono-Czarnych Anna Zając była tuż przy słupku i po jej uderzeniu piłka Anna Bocian musiała wyciągać piłkę z siatki.

W 84. minucie meczu Gabriela Lewicka zdobyła honorową bramkę dla Śląska. Pięć minut później wynik ustaliła Klaudia Miłek.

Sportis KKP Bydgoszcz vs Pogoń DEKPOL Tczew 2-3

W meczu o „sześć punktów” górą były przyjezdne, choć podopiecznym Macieja Gościniaka nie brakowało ambicji. W tym spotkaniu emocji i zwrotów było aż nadto. Do przerwy był remis 1-1. W 49/ minucie Pogoń wyszła na prowadzenie za sprawą Magdaleny Sobal. Chwilę później kolejną bramkę dla zespołu przyjezdnych zdobyła Kornelia Okoniewska.

Zespół z Bydgoszczy strat już nie odrobił, ale zdobył jeszcze jedną bramkę za sprawą Pauliny Oleksiak. Dzięki zwycięstwu Pogoń opuściła strefę spadkową.

AP Orlen Gdańsk vs  TME SMS Łódź 0-3

Dwunastą serię gier w Orlen Ekstralidze zakończyliśmy meczem w Sopocie, gdzie AP Orlen Gdańsk podejmował TME SMS Łódź.

W pierwszej części meczu Łodzianki zdecydowanie kontrolowały przebieg spotkania. Przez pierwsze czterdzieści pięć minut sytuacji na zdobycie bramki zobaczyliśmy niewiele, ale najlepsza sytuacja na objęcie prowadzenia przez Gdańszczanki nadarzyła się w 42. minucie po zamieszaniu w polu karnym. Gabriela Cuevas niefortunnie trafiła w Oliwię Szperkowską. Dobijała jeszcze Clarissa Kirsch-Downs, ale futbolówkę złapała Szperkowska.

Worek z bramkami rozsypał się w drugiej połowie, kiedy to zobaczyliśmy trzy trafienia w pięć minut. W 60. minucie wynik spotkania otworzyła Klaudia Jedlińska. Najpierw uderzała Filipczak, ale jej strzał obroniła Marta Michlewicz. Dobitka kompletnie niepilnowanej Jedlińskiej wylądowała już w siatce. Trzy minuty później było 02 dla Łodzianek. Anna Rędzia pięknie dograła do Dominiki Kopińskiej, która zdobyła swoją dwunastą bramkę w tym sezonie. Wynik spotkania w 65. minucie ustaliła Klaudia Jedlińska.

Przez przegraną sytuacja Gdańszczanek w tabeli znacznie się pogorszyła. Zajmują bowiem przedostatnie miejsce z ośmioma oczkami na koncie.