[Okiem Folksdojcza] : FF27 czyli niemiecka strategia na rozwój
Frauen Bundesliga Ligi Publicystyka Reprezentacje Świat

[Okiem Folksdojcza] : FF27 czyli niemiecka strategia na rozwój

  Kilka tygodni temu PZPN opublikował Strategię rozwoju piłki nożnej kobiet w Polsce. Lektura bardzo ciekawa i sensowna. Z konkretami nie jest tak źle, choć mam nadzieję, że części pomysłów po prostu niezapisanie w niej. Porównując ja do tego, co się dzieje na zachodzie, to trochę taka podstawówka, gdzie inni zaczynają studia, ale warto docenić zaangażowanie związku. Cieszy mnie to, że w PZPN powstał departament dedykowany piłce kobiecej i działają konkretnie. Oby wytrwałość i motywacja były wciąż na wysokim poziomie, wtedy będzie można myśleć, aby za kilka lat doścignąć środek stawki w Europie.

 

 Nie będzie tu jednak o tej strategii i piłce polskiej, bo od ładnych kilkunastu lat jestem przy piłce niemieckiej, sporo czytałem i czytam o szkoleniu w tym kraju, gdzie zmiany i poprawki są wprowadzane na bieżąco. Strategie są kilkuletnie, są realizowane i następnie uzyskuje się feedback od DFB. Najnowszym dziełem jest FF27, co można odczytywać jako Frauen Fußball 2027. Wizja, CELE i założenia na najbliższą pięciolatkę. Dlaczego akurat 27? Wtedy odbędą się Mistrzostwa Świata, a jedna z dwóch obecnie oficjalnych kandydatur jest joint venture Niemiec, Belgii i Holandii. Co zakłada ten nowy projekt? Konkretnie postawione cele.

 


 

1. ‘Nasze drużyny narodowe oraz kluby Bundesligi wygrywają międzynarodowe rozgrywki.’

Od lat liczba aktywnych piłkarek i klubów kobiecych jest stabilna. DFB chciałoby zwiększać tę liczbę, gdyż w innych krajach rozwij jest szybszy, więcej osób w młodym wieku gra w piłkę. Poprzez promowanie amatorskiej piłki, poprzez sukcesy kadry narodowej i drużyn klubowych chcą rozpowszechnić piłkę nożną. Strategia zakłada:

  • 1. Zwiększenie rozpoznawalności piłkarek, czyli tworzenie idolek.
  • 2. Lepsze szkolenie i rozwój trenerek oraz trenerów.
  • 3. Optymalizacja systemu szkolenia, aby tracić jak najmniej talentów
  • 4. Stworzenie dla piłkarek miejsca przy piłce po zakończeniu kariery.

Proces profesjonalizacji ligi ma wciąż trwać. Najprawdopodobniej wprowadzone zostanie automatyczne przyznanie licencji trenerskiej B dla kobiet, które grały w 1 i 2 Bundeslidze.

Najważniejszym punktem jest tutaj WSPÓLNE granie i trenowanie dziewcząt i chłopców w wieku dziecięcym. W większości krajów zauważono, że takie rozwiązanie nie przeszkadza rozwijać się chłopcom, a bardzo pomaga rozwijać się dziewczynkom. Przykład idealny to Lena Obersdorf. W Polsce postanowiono inaczej i PZPN podkreśla w swojej strategii rozdzielenie tej kwestii. To mnie najbardziej zaskoczyło “in minus”. Nie na czasie drodzy państwo z PZPN.

Wiele z tych celi jest już w trakcie realizacji, opisywałem przed tygodniem role, jakie odgrywają byle reprezentantki Niemiec w piłce po zawieszeniu butów na kółku.

 

Cel nr 2: zwiększenie ilości aktywnych dziewcząt o 25%.

 

Główny cel wymieniłem, są jeszcze dwa jasno zdefiniowane i określone.

147861 zarejestrowanych dziewcząt na dzień 01.09.2021. w pięć lat ma się zwiększyć o ok 35000 osób czynnie uprawiających piłkę, na różnych poziomach.

3299 aktywnych licencji trenerskich wśród płci pięknej. Do 2027 ta liczba ma przekraczać 4000.

1544 sędzi czy jak kto woli sędziów wśród kobiet. Cel ambitny, chcą podwoić tę liczbę.

Myślenie kompleksowe, bo co z tego, że dojdą nam drużyny młodzieżowe czy amatorskie, skoro nie będzie trenerek i osób do sędziowania? Jak chcą to osiągnąć?

  • 1. Projekt “DFB-Assist” czyli zaangażowanie regionalnych federacji w tworzenie amatorskich i młodzieżowych rozgrywek. Nie jest to scedowanie obowiązku, narzucenie, ale forma współpracy
  • 2. Stworzenie drużyn i szkółek treningowych dla dzieci w wieku 5-10 lat.
  • 3. Zwiększenie ilości trenerek, poprzez wydawanie licencji B i C dla pilarek po zakończeniu kariery
  • 4. Zwiększenie ilości danych i udostępnianie wiedzy, projektów poprzez DFBNet
  • 5. Projekt “Weibliche Zukunft” czyli kobieca przyszłość. Projekt jest w trakcie realizacji


Cel 3: Rozpoznawalność

 

Dotarcie do młodych osób poprzez Socialmedia. Jak widać w założeniu w ciągu najbliższych pięciu lat, liczby mają się podwoić. Jakie konkretnie? Już tłumaczę:

 

  • 1. 360 mln obserwuje portale społecznościowe kadry narodowej, ligi i Pucharu Niemiec
  • 2. 267 mln obserwuje ligę i drużynę narodową.
  • 3. 17531 osób obserwowało finał DFB-Pokal w maju b.r. W 2027 roku chcą, aby na finale pojawiło się 35000 osób.

Nie wiem, jak odnieść się do pierwszych dwóch punktów, gdyż nie jestem specem od marketingu, nie wiem na ile to realne, ale trzeci? Zakładam w ciemno przy obecnym boomie, że już w 2023 roku cel zostanie zrealizowany.

Ciekawe wydaje się to, w jaki sposób chcą to osiągnąć. Jednym z punktów jest POLEPSZENIE JAKOŚCI PRODUKTU TRANSMISJI TV. Ogólnie rzecz ujmując, chcieliby wyjść do kibiców w innych krajach, głównie mowa o USA. Zwiększenie atrakcyjności materiałów w mediach społecznościowych. Zwiększenie ilości transmisji w TV publicznej.


Cel 4. Zwiększenie ilości kobiet w strukturze DFB

 

Po kolei wyjaśnię te cele:

  • 1. Ilość kobiet w strukturze DFB 20,8%>30%
  • 2. Ilość kobiet w komisjach DFB 14,9%>30%
  • 3. Ilość kobiet w obszarze kierowniczym 20,2%>30%

 Projekt ambitny, jak widać podchodzą do tego bardzo poważnie. Tak działają w Niemczech. Gdy tylko zobaczą, że świat im odjeżdża szybko przeprowadzają analizę, działania naprawcze i je wprowadzają w życie. Nie wiem czy tak funkcjonuje jakiś inny kraj. A mówimy o państwie, którego reprezentację są jednymi z najlepszych i wciąż osiągają sukcesy.

 

Wojciech Janiuk

1 Comment

  • stary kieras 22 grudnia 2022

    No ładne plany mają sąsiedzi zza Odry. Wielka szkoda że w dalszym ciągu rodzima piłka kobiet, to działanie na zasadzie wolna amerykanka vel partyzanta. To że PZPN do spółki z wojewódzkimi oddziałami mają wywalone na babskie granie to widać, słychać i czuć. Jednak nie zrozumiałe jest to co odwalają kluby, prezesi, trenerzy, kierownicy czy większość samych piłkarek? Pytań jest cała masa, jednak nie ma tych którzy by raczyli dopowiedzieć na nie!
    – Dlaczego dopuszcza się do rozgrywek kluby które mają problem ze zmontowaniem 11 meczowej? Co sezon mamy takie kwiatki że te bieda kluby nie wytrzymują, no odpadają po kilku meczach ewentualnie doczołgają do końca sezonu i ..padają!
    – Dlaczego do puszcza się do rozgrywek kluby które mają problem z “własnym” boiskiem?
    – Dlaczego w dalszym ciągu większość klubu ma w “d…e” tematy medialne? W dobie powszechności dostępu do internetu, nie posiadanie strony internetowej czy innego źródła informacji, to nic innego jak wstyd i zwykły brak szacunku do ewentualnych kibiców czy potencjalnych sponsorów! Są i takie kluby które coś tam posiadają w necie ale i tak traktują to z buta.
    – Dlaczego w dalszym ciągu łączy się piłkę nożną z futsalem, plażówką a ostatnio nawet z piłką na piasku w hali ? Ludzie o co tu chodzi?
    – Dlaczego dopuszcza się do totalnego absurdu czyli klub obstawia wszystkie możliwe rozgrywki i to w dodatku w różnych kategoriach wiekowych? Grając niema tymi samymi zawodniczkami!
    To jest poważne traktowanie tej dyscypliny? Nie to zwykły objazdowy cyrk, jakiegoś “działacza” z przerostem ego!
    – Dlaczego w klubach w dalszym ciągu jest sporo wszelakiej maści “działaczy” którzy w ogóle w nich być nie powinni, albo już dawno powinni otrzymać najwyższe resortowe odznaczenie i pa pa !
    – Dlaczego centralne rozgrywki, jak na możliwości naszej szarej rzeczywistości, są nadymane niczym odpustowy balonik? No i mamy takie kwiatki jak widać czyli różnice między ekstraligą a pierwszą ligą to galaktyka, między pierwszą a drugą to kolejny kosmos. No i bieda “ligi” wojewódzkie. Są i takie województwa które nie są wstanie zebrać 4 drużyn aby powstała liga!
    – Pytań DLACZEGO jest cała masa. Odpowiedzi brak? Nie odpowiedź jest po zaKATARzonych 2022 🙂

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!