OFICJALNIE : List otwarty klubów kobiecych w sprawie zakazu uczestnictwa klubów w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”
Polska

OFICJALNIE : List otwarty klubów kobiecych w sprawie zakazu uczestnictwa klubów w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”

 Dość niespodziewanie w cieniu Mundialu w Katarze trwa walka klubów, które co roku uczestniczyły w turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”.

 W tym sezonie niestety dość niespodziewanie po raz pierwszy w historii kluby nie mogą zgłaszać się do zawodów… Mogą to po w tym sezonie zrobić tylko KLASY SPORTOWE. Nagle najważniejszy turniej piłkarski dzieci w Europie Wschodniej, staje się całkowicie turniejem SZKOLONYM. Nagle WFiści, od wszystkiego mają stać się trenerami piłkarskimi. Nagle często na siłę będą sklecone przypadkowe zespoły i najmłodsze piłkarki, które trenują w klubach będą tracić życiową szansę na rozwój. Bo przecież kiedyś w ich miejscu była reprezentantka Polski Paulina Dudek, która teraz gra we francuskim PSG z najlepszymi zawodniczkami Europy. 

Każdy z finalistów poprzedniej edycji „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” wysłał do najważniejszych osób zajmującym się turniejem oraz kobiecym futbolem w PZPNie specjalne pismo, które ma na celu zniesienie powyższej zmiany. Do tej pory w tej sprawie nic się nie dzieje. Przedstawiciele klubów w porozumieniu z nami postanowili list opublikować na naszych łamach, tym samym nagłośnić sprawę. 

 


LIST OTWARTY KLUBÓW KOBIECYCH W ORYGINALNYM BRZMIENIU :

 Zwracamy się do Państwa jako organizatora XXIII edycji turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” oraz zgodnie z informacją uzyskaną od sponsora głównego – Tymbark – MWS Sp. z o.o., Departamentu odpowiedzialnego za zmiany dokonane w regulaminie tak wspaniałego, do tej pory, turnieju piłkarskiego. Jako członkowie kobiecego uczniowskiego klubu sportowego oraz wielokrotni uczestnicy ww. turnieju pragniemy wyrazić zdecydowany sprzeciw wobec wprowadzenia zupełnie nieprzemyślanych zmian regulaminowych dot. rozgrywek dziewczęcych. Decyzją regulaminową usunięto z XXIII edycji Turnieju 30 na 32 finalistów ostatniej – XXII edycji. Przeszło 300 utalentowanych zawodniczek, które w przyszłości miałyby szanse zaistnieć w reprezentacjach krajowych, nie będzie mogło wziąć udziału w rozgrywkach, ponieważ zostały wykluczone poprzez nieprzemyślane przeniesienie realiów chłopięcego futbolu na dziewczęta.

 Dodatkowo dziesiątki innych klubów i UKS-ów, które usilnie próbują budować podwaliny kobiecej piłki nożnej dostało jasny sygnał, że ich starania nie mają najmniejszego sensu. Drodzy Państwo, jak z pewnością wiecie, w Polsce dziewczęta chcące trenować piłkę nożną muszą być zrzeszone w klubie, ponieważ na poziomie podstawowym klasy sportowe o profilu piłka nożna w zasadzie nie istnieją. Codziennie rodzice pokonują dziesiątki kilometrów, aby dowieźć swoje córki do klubów, niejednokrotnie zlokalizowanych w głównych ośrodkach miejskich w województwie, ponieważ nie mają one możliwości trenowania na poziomie szkolnym. W jaki sposób chcą Państwo wytłumaczyć tym dzieciom oraz ich rodzicom, że ponoszony każdego dnia wysiłek nie ma sensu w świetle bezdusznych zmian regulaminu tak wspaniałych rozgrywek jakim jest (był?) Turniej „Z Podwórka na Stadion”? Ideą turnieju od zawsze była jego powszechność, obecnie przez Państwa decyzję, ograniczona do decyzji nauczyciela wychowania fizycznego, który może podjąć się próby zebrania drużyny z dziewczynek, których w większości piłka nożna nigdy nie interesowała i interesować nie będzie. Natomiast prawdziwym pasjonatkom tego sportu Departament, który powinien odpowiadać za ich rozwój rzuca kłody pod nogi. Czy naprawdę założeniem Departamentu jest udział w rozgrywkach klas sportowych, które na co dzień trenują siatkówkę, gimnastykę, pływanie lub piłkę ręczną, które nie wykazują zainteresowania piłką nożną przy równoczesnym, brutalnym wyeliminowaniu wszystkich dziewczynek, dla których piłka nożna stanowi pasję oraz bardzo znaczący fragment życia. Przecież każda dziewczynka, która chce grać w piłkę może wystąpić jako reprezentantka klubu, natomiast mało która reprezentantka klubu może wystąpić w ramach tzw. dziewczęcej reprezentacji szkolnej.  Warto również dodać, że dla szkół jest już dedykowany turniej organizowany przez Szkolne Związki Sportowe więc powielanie takiego turnieju, wydaje się, że nie powinno mieć miejsca.

 Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” na stałe wpisał się w kalendarz wszystkich piłkarskich klubów kobiecych. Dla zawodniczek stanowił doskonały turniej obserwacyjny/selekcyjny w ramach inicjatywy Akademii Młodych Orłów. Natomiast trenerom, którzy nie są nauczycielami szkolnymi dawał szansę zaprezentowania na arenie ogólnopolskiej swojego warsztatu pracy. Szczególnie, iż brak jest ogólnopolskich turniejów dla dziewczynek pod patronatem PZPN. Czy wiecie Państwo, że nie do końca przemyślana zmiana przepisów może w znaczącym stopniu przyczynić się do zmarnowania wielu kobiecych talentów piłkarskich? Czy tak ma zdaniem Departamentu wyglądać plan na rozwój kobiecej piłki nożnej? Turniej „Z Podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” jest jedynym turniejem PZPN dla najmłodszych piłkarek z kategorii U8, U10 oraz U12.

 Podsumowując, mając nadzieję, iż przyszłość kobiecej piłki nożnej jest dla nas wszystkich równie ważna, wnosimy o przywrócenie pierwotnego brzmienia regulaminu w części dotyczącej rozgrywek dziewczęcych, a w konsekwencji umożliwienia wzięcia udziału w turnieju WSZYSTKIM pasjonatkom piłki nożnej.

 

 

Dawid Gordecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!