#RetroEkstraliga : Piąty raz Unii. Pierwszy sezon w elicie Jagiellonek. Sezon 2012/13
Ekstraliga Polska Publicystyka

#RetroEkstraliga : Piąty raz Unii. Pierwszy sezon w elicie Jagiellonek. Sezon 2012/13

 Osiem lat temu w 2012 tuż po Mistrzostwach Europy na boiskach Polski i Ukrainy po raz kolejny z rzędu Unia Racibórz szykowała się do podboju europejskich boisk. Był to szczyt potęgi klubu Trawińskiego. Tym razem było wszystko. W grupie Unia trafiła na Słowację, gdzie w cuglach wygrała grupę gładko, pokonując Slovana Bratysława, ŽFK Ekonomist (Nikšić) oraz Bobrujczankę Bobrujsk.

W 1/16 los przydzielił najgorzej jak mógł … czyli niemiecki VFL Wolfsburg. Unia nie przebiła muru, lecz … napisała historię. Spotkaniem zainteresowała się cała Polska, mecz transmitował Eurosport, a na trybuny przyszły tłumy. Spotkaniem tym ustanowiono nowy rekord frekwencji na meczu piłki nożnej kobiet w Polsce. Na meczu zgromadziło się 5125 widzów. Ten wynik przebito cztery lata później, kiedy to w Tychach nasza kadra zremisowała z Danią (0:0), czyli późniejszym wicemistrzem Europy.

 W lidze oczywiście nie było równych Unii, która zdobyła kolejne z rzędu Mistrzostwo Polski. Srebro przypadło Medykowi, brąz Górnikowi Łęczna. Królową strzelczyń znów została Gloria Chinasa Okoro z Unii Racibórz z osiemnastoma golami na koncie. Aż o osiem wyprzedziła Annę Gawrońską z Medyka. Co bardzo ciekawe młodziutka Ewa Pajor już podczas całego sezonu zdobyła dziewięć goli i znalazła się na trzecim miejscu w klasyfikacji razem z Martą Studolską, Katarzyną Wnuk i Patrycją Wiśniowską.

W sezonie 2012/13 zaczęły się też wycofywania w trakcie sezonu. Po dziesiątej kolejce zrobiła to Pogoń Szczecin Women. Niestety w późniejszych latach już było to na porządku dziennym.

Z ligi spadł beniaminek AZS UJ Kraków. Z pierwszej ligi awansowały: Gol Częstochowa i Zagłębie Lubin.


KLASYFIKACJA KOŃCOWA 

  1. Unia Racibórz 
  2. Medyk Konin 
  3. Górnik Łęczna 
  4. AZS Wrocław 
  5. Mitech Żywiec 
  6. AZS PSW Biała Podlaska 
  7. KKP Bydgoszcz 
  8. GOSiRKi Piaseczno 
  9. AZS UJ Kraków 
  10. Pogoń Szczecin Women 

 

Dawid Gordecki

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: