[Gdzie One Są?] #4 : ‘Złotka’ na (prawie) dekadę od triumfu na Euro
#WU17 Polska Publicystyka Reprezentacje

[Gdzie One Są?] #4 : ‘Złotka’ na (prawie) dekadę od triumfu na Euro

  Na wasze specjalne życzenie wracamy do cyklu sprzed lat – ‘Gdzie One Są?’. Od dziś co tydzień będziemy brać pod lupę składy reprezentacji\klubów i będziemy sprawdzać co dziś słychać u bohaterek tamtych lat. Na pierwszy ogień skład reprezentacji Polski U-17, która w 2013 roku sięgnęła po mistrzostwo Europy.

HISTORIA

 Przenosimy się do roku 2013. Prezydent USA Barack Obama zostaje zaprzysiężony na drugą kadencję; Benedykt XVI abdykuje, a w jego miejsce zostaje wybrany kardynał Jorge Mario Bergoglio. W Polsce wystartowała platforma cyfrowa nc+, a na czele rządu stoi premier Donald Tusk. W sporcie ‘złota era’Justyny Kowalczyk w biegach narciarskich, a Kamil Stoch zostaje Mistrzem Świata w skokach narciarskich. W maju sir Alex Ferguson przechodzi na emeryturę, a Bayern Monachium pokonuje w finale Ligi Mistrzów ‘polską’ Borussię Dortmund (Lewandowski, Błaszczykowski, Piszczek). W kobiecej piłce Wolfsburg pokonuje w finale Ligi Mistrzyń Olympique Lyon, a Polki pod koniec czerwca sięgają po Mistrzostwo Europy U17.

Jak dotąd pozostaje to największym sukcesem polskiej kobiecej piłki w historii. Podopieczne Zbigniewa Witkowskiego w rozgrywanym szwajcarskim Nyonie turnieju finałowym pokonały najpierw Belgię 3:1 (Konat, Dudek, Pajor), a w finale po bramce Eweliny Kamczyk 1:0 Szwecję. Finał zobaczyła cała Polska za pośrednictwem stacji Eurosport. Najlepszą zawodniczką turnieju została Ewa Pajor, a kadra została wybrana drużyną roku w plebiscycie tygodnika ‘Piłka Nożna’.

 

TERAŹNIEJSZOŚĆ

Gdzie grają teraz zawodniczki ze złotej drużyny ? Zawodniczki dzielą i rządzą teraz w seniorskiej kadrze i błyszczą w Europie.

 Zaczniemy sobie od bramkarek. W mistrzowskiej kadrze znalazły się dwie : Anna Okulewicz oraz Kinga Szemik. Pierwsza z nich już nie gra w piłkę. Szemik zaś występuje we francuskim Stade de Reims, choć dotąd nie miała okazji zaprezentować swoich umiejętności w Division 1. Ponadto zagrała pięć spotkań w seniorskiej reprezentacji, w której zachowała cztery czyste konta.

 Patrycję Michalczyk możemy dziś zobaczyć na ekstraligowych boiskach – 25-letnia obrończyni gra w Pogoni Szczecin. W rundzie jesiennej zagrała w pięciu spotkaniach, w których zobaczyła jedną żółtą kartkę.

Kolejna piłkarka, która w 2013 roku zdobyła mistrzostwo Europy i gra w Ekstralidze to Karolina Ostrowska. Ta obrończyni występuje obecnie w Śląsku Wrocław, a w rundzie jesiennej wystąpiła w trzech spotkaniach.

Kolejna zawodniczka, która występuje w Ekstralidze to Dominika Dereń. Pomocniczka gra w Górniku Łęczna, a w rundzie jesiennej bieżących rozgrywek zagrała w ośmiu spotkaniach, strzeliła jedną bramkę i raz była karana czerwonym kartonikiem.

 Katarzyna Konat gra obecnie we włoskim Pomigliano gdzie w bieżącej rundzie zaliczyła jak dotąd dziewięć występów. Do włoskiej ekipy przeszła przed sezonem z drużyny mistrza Polski, czyli TME SMS Łódź.

 Pani Kapitan mistrzowskiej ekipy sprzed dziewięciu lat, czyli Katarzyna Gozdek dalej zajmuje się futbolem, tyle że tym na piasku. Gra w Grembachu Łódź, który w tym roku sięgnął po Klubowe Mistrzostwo Świata. Otrzymała również powołanie do narodowej kadry w beach soccerze na pierwszy historyczny dwumecz z reprezentacją Czech, które odbędzie się 17 oraz 18 grudnia.

Ze składu z 2013 roku dwie piłkarki grają dziś w AZS-ie UJ Kraków. Anna Zapała to postać, której chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Jest jedną z czołowych postaci Jagiellonek i jest regularnie powoływana do reprezentacji Polski.

Magdalena Gozdecka regularnie występuje w rezerwach Jagiellonek, które grają w grupie południowej drugiej ligi.

Anna Rędzia gra od 2019 roku w TME SMS Łódź, do którego przeszła z nieistniejącego już AZS-u PWSZ Wałbrzych.

Urszula Wasil nie gra już w piłkę. Ostatnio występowała w drugoligowym Widoku Lublin [od sezonu 2018\19 do 2020\21]

 W 2013 mistrzostwo Europy z reprezentacją zdobył też nie kto inny, jak Ewa Pajor. Jedna z najlepszych napastniczek w Europie, gra w barwach Wolfsburga i najlepszą strzelczynią w historii reprezentacji Polski.

Kolejna ważna dziś piłkarka dla reprezentacji Polski to Paulina Dudek. Obrończyni gra od 2018 roku w PSG, ale obecnie niestety zmaga się z kontuzją – niedawno przeszła zabieg rekonstrukcji więzadeł krzyżowych.

Kolejna Polka, która jest piłkarką francuskiego klubu to Ewelina Kamczyk. 26-latka, która w finale ME U-17 strzeliła jedyną bramkę gra obecnie w piątej sile Division 1, czyli Fleury 91.

Gabriela Grzywińska gra w rosyjskim Zenicie Petersburg. W sezonie 2022, który już się zakończył zagrała w dwudzistu jeden spotkaniach i strzeliła trzy bramki oraz sięgnęła po Mistrzostwo Rosji.

Sylwia Matysik, podobnie jak wyżej wymienione piłkarki występuje za granicą. Matysik gra obecnie w Bundeslidze, w barwach Bayeru Leverkusen. W bieżących rozgrywkach wystąpiła w czterech spotkaniach, w których zobaczyła dwie żółte kartki.

Dżesika Jaszek jest dziś piłkarką Czarnych ANTRANS Sosnowiec. W drużynie trzynastokrotnych mistrzyń Polski występuje od 2018 roku.

 

28 czerwca 2013,  Nyon (Centre sportif de Colovray)
Polska vs Szwecja 1:0
1:0 Ewelina Kamczyk 14′

Polska: 1. Anna Okulewicz – 5. Anna Rędzia, 15. Gabriela Grzywińska, 13. Patrycja Michalczyk, 10. Katarzyna Konat – 11. Dominika Dereń, 16. Urszula Wasil, 2. Sylwia Matysik, 4. Paulina Dudek (78, 9. Anna Zapała), 8. Ewelina Kamczyk – 17. Ewa Pajor.

Szwecja: 12. Emma Holmgren – 2. Nellie Ohlsson, 4. Ellen Gibson, 15. Nathalie Björn, 5. Sissel Strömberg (58, 3. Julia Ekholm) – 11. Anna Oskarsson, 8. Filippa Angeldal, 6. Jonna Andersson, 16. Amanda Östervall (69, 7. Amanda Johnsson Haahr) – 9. Stina Blackstenius, 10. Adelisa Grabus (41, 13. Jennifer Karlsson).

Grano 2×40 minut.

 

Milena Romanowska

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!