[NASZE W EUROPIE] : Dublet Pajor, utrzymanie Jerzak, Grzywińska przegrywa w finale [05/07.11]
Polki na Świecie Świat

fot, Anna Langowska / Mikołaj Barbanell

Piłkarski weekend za nami, także pora przyjrzeć się poczynaniom Biało – Czerwonych. Najliczniej z pewnością oczy skierowane były na Ewę Pajor, która realnie mogła poprawić aktualny bilans strzelecki w Bundeslidze. Szczęścia natomiast nie miała choćby Nikola Karczewska. Zapraszam!

ANGLIA
Nikola Karczewska nie może zaliczyć tego weekendu do udanych. Jej Tottenham nawet nie rozegrał meczu z Evertonem, gdyż plany pokrzyżowała ulewa. Wydaje się jednak, że nawet gdyby warunki pozwoliły na rozpoczęcie spotkania, Polki nie ujrzelibyśmy na murawie, bowiem uraz wykluczył ją ze zgrupowania kadry narodowej.

AUSTRIA
83 minuty w barwach Sturm Graz rozegrała Julia Matuschewski, a jej zespół skromnie pokonał u siebie First Vienna 1894 1:0. W ekipie przyjezdnych nie pojawiła się inna z Polek, Sarah Wroński.

DANIA
Tempa nie zwalnia Natalia Wróbel, broniąca barw wiceliderek tabeli, Broendby. Jej drużyna pokonała Aarhus 2:1, a 19 – latka asystowała przy bramce otwierającej wynik tego spotkania.

FRANCJA
Pełne 90. minut w barwach Fleury 91 rozegrała Ewelina Kamczyk, która po końcowym gwizdku mogła wraz z koleżankami świętować zwycięstwo 3:0 nad Le Havre. Poza kadrą meczową na to spotkanie znalazła się Dominika Grabowska. Pojedynki swych drużyn z perspektywy ławki rezerwowych oglądały Małgorzata Grec z Dijon (1:1 na wyjeździe z Rodez) oraz Kinga Szemik z Stade de Reims (4:1 na wyjeździe z Soyaux) . Z utęsknieniem zarówo my, jak i z pewnością kibice w Paryżu wyczekują powrotu na murawę leczącej poważny uraz Pauliny Dude
k.

HISZPANIA
W 64. minucie kontuzjowaną koleżankę w defensywie Sportingu Huelva zmieniła Patrycja Balcerzak. Polka musiała jednak przełknąć gorycz porażki na wyjeździe z Levante 0:3.

NIEMCY
Dublet w potyczce z Duisburgiem skompletował nie kto inny, jak absolutna gwiazda Bundesligi, Ewa Pajor. Poza szeroką kadrą wciąż znajduje się Katarzyna Kiedrzynek. To dało jej miejsce w 11 – stce kolejki, gdzie doceniono mimo porażki 0:2 z Eintrachtem Frankfurt Weronikę Zawistowską. Na ostatnie dziesięć minut na boisko w ekipie FC Koeln pojawiła się Adriana Achcińska, zaś kolejny mecz w pełnym wymiarze czasowym na koncie Pani kapitan Eintrachtu, Tanji Pawollek. Bramkę dla Turbine Potsdam zdobyła Martyna Wiankowska, lecz ostatecznie jej zespół uległ SGS Essen 1:2. Poza składem znalazły się również z uwagi na kontuzje Sylwia Matysik z Bayeru Leverkusen (1:3 z Hoffenheum) oraz Agata Tarczyńska z Werderu Brema (0:2 z Meppen) .

NORWEGIA
Mimo zakończenia sezonu 2022 w Norwegii, warto wspomnieć, że od przyszłego sezonu wraz z Asane w Toppserien będzie występować Milena Kokosz. Zaś na zapleczu wraz z Alesund utrzymała się Agata Droździk.

ROSJA
Zenit Sankt Petersburg, mistrzynie Rosji, w barwach których występuje Gabriela Grzywińska uległ w finale Pucharu Rosji CSKA Moskwa 1:2. Polka spędziła na murawie całą drugą połowę.

SZWAJCARIA
Coraz śmielej w szwajcarskiej Super League poczyna sobie Natalia Padilla – Bidas. Polka występ w pełnym wymiarze czasowym zwieńczyła asystą w wygranym 3:0 spotkaniu domowym z YB Frauen. Z trzech punktów może się cieszyć także Oliwia Woś, której FC Zurich pokonał Aarau także 3:0. Defensorka na murawie spędziła 72 minuty.

SZWECJA
90 minut na boisku w meczu zamykającym sezon szwedzkiej Elitettan spędziła pomocniczka, Patrycja Jerzak. Jej IFO Bromolla uległo w prawdzie 0:2 Gamii Upsala, lecz zespół 24 – latki pewnie utrzymał się na zapleczu Damallsvenskan.

W ten weekend nie rozgrywano meczy ligi szkockiej, gdzie występują Kinga Kozak z Glasgow City oraz Daniela Kosińska z Hibernian. Z uwagi na brak gier w ramach włoskiej Serie A odpoczywały także Małgorzata Mesjasz z AC Milan i Katarzyna Konat z Pomigliano.