Niełatwa szwedzka droga do Europy
Świat UEFA Womens Champions League

Niełatwa szwedzka droga do Europy

 Czwartkowe popołudnie w środku reprezentacyjnej przerwy teoretycznie nie powinno być szczególnym wydarzeniem dla sympatyków piłki klubowej. O to, aby było inaczej postarała się jednak UEFA, która właśnie na pierwszy dzień września wyznaczyła termin losowania par decydującej rundy eliminacyjnej tegorocznej Ligi Mistrzyń. A to z naszej perspektywy jest o tyle istotne, że właśnie w tej fazie rozgrywek do gry wchodzą aktualne mistrzynie oraz wicemistrzynie Szwecji. Nic więc dziwnego, że zarówno w Malmö, jak i w Hisingen emocje sięgały zenitu, bo jednak nie da się ukryć, że potencjalne rywalki obu ekip dość znacząco odbiegały od siebie sportową klasą. Niestety, tym razem mistrzyni ceremonii Nadine Kessler postanowiła nie być przesadnie łaskawa dla przedstawicielek Damallsvenskan, dzięki czemu czeka nas wprawdzie całkiem interesujący wrzesień, ale będziemy musieli się mocno postarać, aby kolejny sezon europejskiej przygody nie zakończył się przypadkiem mocno przedwcześnie. Bo nie ma co ukrywać, że Häcken trafił najgorzej jak tylko się dało, a i w przypadku Rosengård mogło być zdecydowanie łatwiej, przyjemniej i bezpieczniej.

 Na pierwszy ogień poszła tak zwana ścieżka mistrzowska, w związku z czym to podopieczne Renée Slegers szybciej poznały nazwę rywala, z którym przyjdzie im zmierzyć się w decydującym boju o Europę. I w jakimś stopniu możemy mówić tu o powtórce z rozgrywki, gdyż – podobnie jak przed rokiem – znów czekają nas na tym etapie skandynawskie derby. Dwanaście miesięcy temu Häcken, po dwóch niezwykle zaciętych potyczkach, okazał się minimalnie lepszy od Vålerengi, a bohaterkami Bravida Areny nie bez racji okrzyknięto wówczas duet Filippa Angeldal – Stina Blacksteius. Nawiasem mówiąc, już pół roku później obie te zawodniczki kontynuowały swoje kariery w czołowych, angielskich klubach. Czy i tym razem reprezentantki Damallsvenskan udowodnią swoją wyższość nad przeciwniczkami z norweskiej Toppserien? Na papierze Rosengård wciąż będzie tu chyba minimalnym faworytem, ale mówimy o zestawieniu na tyle wyrównanym, że tak naprawdę żaden wynik jakoś przesadnie nas nie zaskoczy. Tym bardziej, że po letnim transferze Jeleny Cankovic, a także kontuzji Caroline Seger, w drugiej linii ekipy z Malmö próżno szukać liderek na miarę chociażby wspomnianej Angeldal. Do takiej roli z pewnością pretenduje jednak młoda Dunka Sofie Bredgaard i życzymy jej, aby to właśnie dwumecz w europejskich pucharach okazał się momentem, w którym mocniej przedstawi się publiczności nie tylko w krajach nordyckich.

 

 Jeszcze mniej szczęścia od swoich konkurentek ze Skanii miały za to piłkarki Häcken. Sytuacja w ścieżce ligowej była o tyle klarowna, że każdy z nierozstawionych zespołów marzył wyłącznie o rywalizacji ze Spartą Praga, ale jak wiadomo ten przywilej mógł przypaść w udziale tylko jednemu spośród chętnych. Drużyną tą nie okazały się jednak popularne Osy z Hisingen, które zamiast do stolicy Czech pojadą we wrześniu do największej francuskiej metropolii. I nie ma co bawić się w eufemizmy: wylosowanie przeciwnika w postaci PSG było zdecydowanie najtrudniejszą opcją pod względem sportowym.

 O ile ewentualnych szans na sprawienie sensacji dałoby się poszukać nawet w starciu z londyńskim Arsenalem lub Realem Madryt, o tyle pokonanie na przestrzeni dwumeczu wicemistrzyń Francji wydaje się misją absolutnie niewykonalną nawet jeśli w Paryżu też mają swoje problemy. W futbolu nikomu nie można jednak odbierać całkowicie szans przed pierwszym gwizdkiem, więc po cichu wierzymy, że już za kilka tygodni świat europejskiej piłki nożnej będzie dyskutował tylko i wyłącznie o nieprawdopodobnym wyczynie podopiecznych trenera Vilahamna. Jeśli zaś chodzi o wspomnianą wcześniej praską Spartę, to w walce o fazę grupową zmierzy się ona z włoską Romą ze szwedzkim kwartetem w kadrze. Czyli co, znów okazało się, że suma szczęścia i pecha na koniec wychodzi w okolicach zera? Wszak to właśnie przedstawiciele Serie A przez lata głośno i wyraźnie narzekali na kolejne losowania.

Szwedzka Piłka

Jared Burzynski

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: