Jakie pieniądze na Euro?
Euro Reprezentacje Świat

Jakie pieniądze na Euro?

 Dziś wielki finał Mistrzostw Europy na Wembley. Anglia powalczy o tytuł z Niemkami. Kończą się wyjątkowe i rekordowe z wielu względów Mistrzostwa, także tych finansowych. 

 

SPORA KASA

Na nagrody angielskich Mistrzostw Europy UEFA przeznaczyła rekordową pulę nagród w wysokości 16 milionów euro. Jest to bezprecedensowa suma, aż dwukrotnie większa niż suma nagród w poprzednim turnieju w 2017 roku. 

Nagrody gwarantowane na Euro :

  • każda reprezentacja, która zagrała w turnieju finałowym – 600 tysięcy euro. 
  • zwycięstwo – 100 tysięcy euro 
  • remis – 50 tysięcy euro
  • za ćwierćfinał – 205 tysięcy euro 
  • za półfinał – 320 tysięcy euro 
  • finalista – 420 tysięcy 
  • Mistrz Europy – 660 tysięcy 

UEFA kieruje się zasadą przy podziale –  60% kapitału, 40% za zasługi sportowe. Łącznie, reprezentacja która triumfuje dziś na Wembley otrzyma ponad 2 miliony euro. 

Od tego roku UEFA wprowadziła również „program świadczeń klubowych”, który rozdysponuje 4,5 miliona euro dla klubów, z których powołane zostały zawodniczki, które zagrały w Anglii. 

Jaka kasa dla zawodniczek? Prawie dziewięć razy mniej niż piłkarze!

Angielski Związek Piłki Nożnej ustalił jeszcze przed turniejem, że każda zawodniczka w przypadku zdobycia złota na Euro otrzyma po 65 tysięcy euro. Podczas gdy panowie mieli do zgarnięcia rok temu, gdyby wygrali finał z Włochami po 550 000 tysięcy na osobę, nagrody oczywiście nie przyznano po przegranej. 

W przypadku Niemek ta proporcja wcale nie jest dużo mniejsza. Panie mają tam obiecane po 60 tysięcy, a panowie mieli po 400 tysięcy. 

Pierwszy gwizdek finału już o 18:00.

Merry Piotrowska

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!
%d