Podsumowanie 6. kolejki Damallsvenskan
Damallsvenskan Ligi Publicystyka Świat

damf

Podsumowanie 6. kolejki sezonu 2021 w Damallsvenskan:

Najlepszy mecz: Hammarby 3-2 Djurgården. Wygląda na to, że derby stolicy to po prostu gwarancja niezapomnianych wrażeń. A o tym, że czeka nas naprawdę wyjątkowe popołudnie, przekonaliśmy się stosunkowo szybko. Najpierw po dośrodkowaniu Emilii Larsson wynik meczu otworzyła strzałem głową Madelen Janogy, a … niespełna minutę później do remisu doprowadziła Elizabeth Addo. A ponieważ podział punktów nie zadowalał tu nikogo, to przyszła pora na klasyczną wymianę ciosów: z jednej strony bliska szczęścia była Fanny Hjelm, a w odpowiedzi do protokołu meczowego spróbowała się wpisać Hayley Dowd. Na kolejne bramki przyszło nam jednak poczekać do drugiej połowy, kiedy to podyktowany za faul na Fridzie Thörnqvist rzut karny na gola zamieniła Emma Jansson. Przyjezdnym udało się raz jeszcze skutecznie odpowiedzieć, za sprawą duetu Arnardottir – Dowd, ale ostatnie słowo należało w tym meczu do Jansson. I podobnie jak w finale Ligi Mistrzyń zespół, w którym dominują krajowe (a w pewnym stopniu i lokalne) piłkarki, okazał się lepszy od ekipy zdecydowanie bardziej międzynarodowej. A mówili, że we współczesnym futbolu takie historie podobno się już nie zdarzają …

Wydarzenie kolejki: Derbowa passa przełamana. Wiemy już, że po kapitalnym meczu Hammarby pokonało ostatecznie Djurgården, ku uciesze licznie obecnych w okolicach stadionu fanów Zielono-białych. Wiemy również, że ostatnimi czasy starcia obu wspomnianych drużyn kończyły się zazwyczaj odwrotnym wynikiem. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, jak bardzo statystyka bezpośrednich spotkań faworyzuje Djurgården. Aby zaakcentować to wyraźnie, warto przytoczyć więc dwie statystyki: poprzedni triumf Hammarby nad lokalnym rywalem to lipiec 2014, a szukając poprzedniego zwycięstwa Bajen na poziomie pierwszej ligi, musimy cofnąć się aż do kwietnia 2008! Czy sobotnie trafienia Madelen Janogy oraz Emmy Jansson rozpoczną zupełnie nowy rozdział w historii derbowych potyczek? Niewykluczone, ale nawet jeśli, to wyrównania bilansu bezpośrednich starć możemy spodziewać się najwcześniej za kilkanaście lat. I to przy założeniu, że Hammarby będzie wygrywać absolutnie wszystko.

Bohaterka kolejki: Guro Pettersen (Piteå). Mocno przetrzebiony kadrowo klub z Norrbotten jechał do Malmö jak do jaskini lwa. Jeśli jednak kibice Rosengård mieli nadzieję, na łatwe, okazałe i przyjemne zwycięstwo, to ich plany skutecznie pokrzyżowała norweska golkiperka. I choć trudno powiedzieć, że Piteå było blisko wywiezienia z Malmö punktu (wszak podopieczne Stellana Carlssona nie oddały na bramkę Stephanie Labbé choćby jednego celnego strzału), to jednak postawa Guro Pettersen sprawiła, że sympatycy jedenastokrotnych mistrzyń Szwecji o wynik musieli drżeć tak naprawdę do ostatniej minuty. Norweska bramkarka broniła wszystko: rzut karny, uderzenia z dystansu, sytuacje sam na sam. Skapitulowała zaledwie jeden raz, gdy w zamieszaniu podbramkowym największym sprytem wykazała się Caroline Seger, ale bądźmy szczerzy: nie ona pierwsza dała się oszukać w podobnych okolicznościach 213-krotnej reprezentantce Szwecji. I zapewne nie ona ostatnia.

Gol kolejki: Emma Jansson (Hammarby). Derby Sztokholmu miały się ku końcowi, a na tablicy wyników widniał mało satysfakcjonujący dla obu ekip rezultat 2-2. Wydawało się, że w nieco lepszym położeniu znajdują się piłkarki Djurgården, które po zdobyciu gola wyrównującego z nową energią ruszyły do kolejnych ataków. To wszystko przestało mieć jednak znaczenie, gdy sprawy w swoje ręce wzięły rezerwowe Hammarby. Cała akcja rozpoczęła się od Matildy Vinberg, a kluczowym dośrodkowaniem w szesnastkę gości popisała się Elsa Karlsson. Emma Jansson nie mogła tego nie wykorzystać i tym sposobem długo wyczekiwane zwycięstwo nad lokalnym rywalem stało się faktem.

Sensacja kolejki: AIK punktuje w Skanii. Wyniki lepsze niż gra – te słowa najbardziej trafnie podsumowują występy piłkarek z Kristianstad w pierwszej ćwiartce sezonu 2021. W domowym starciu z beniaminkiem podopieczne Elisabet Gunnarsdottir były jednak zdecydowanymi faworytkami, tym bardziej, że defensywa AIK w niemal każdym meczu zwykła popełniać przynajmniej jeden mający bardzo przykre konsekwencje kardynalny błąd. Tradycja ta została zresztą podtrzymana i już w 19. minucie, w nieco kuriozalnych okolicznościach, na listę strzelczyń wpisała się Amanda Edgren. Z prowadzenia gospodynie nie cieszyły się przesadnie długo, gdyż dosłownie chwilę później, po akcji Honoki Hayashi, do remisu doprowadziła Nora Rönnfors. Kristianstad nie zamierzał jednak przesadnie forsować tempa i do 75. minuty najjaśniejszą postacią w ekipie gospodyń była … 36-letnia stoperka Sif Atladottir. Co oczywiście dobrze świadczy o islandzkiej defensorce, ale już nieco gorzej o postawie całego zespołu. Do bardziej zmasowanych ataków na bramkę Majasaari zawodniczki z północno-wschodniej Skanii rzuciły się dopiero w ostatnim kwadransie, ale na wywalczenie kompletu punktów zabrakło im czasu. Pretensje o taki stan rzeczy mogą mieć jednak wyłącznie do siebie.

Liczba kolejki: 32. Gdy tylko wyleczyła jeden uraz, od razu przyplątał się kolejny, w wyniku czego pierwsza połowa roku 2021 upłynęła Annie Anvegård głównie na leczeniu kontuzji. Dwukrotna królowa strzelczyń Damallsvenskan nie zamierza jednak rezygnować z walki o miejsce w kadrze na Igrzyska, a we wczorajszym meczu przeciwko Piteå, po raz pierwszy w obecnym sezonie ligowym, mogliśmy obejrzeć ją na boisku w trochę dłuższym wymiarze czasowym. Nieco ponad dwa kwadranse nie wystarczyły, aby uruchomić tegoroczny, strzelecki licznik, ale z powrotu Anvegård do poważnej gry cieszą się zapewne nie tylko w Skanii.