Lutowe szaleństwo czyli jak tu (wy)grać z covidem. Przegląd turniejów towarzyskich.
Świat Turnieje Międzynarodowe

Lutowe szaleństwo czyli jak tu (wy)grać z covidem. Przegląd turniejów towarzyskich.

Przełom lutego oraz marca w kalendarzu piłkarskim od lat należy do “wiosennych” turniejów towarzyskich. Niestety covidowa rzeczywistość, która globalnie przetrąciła kręgosłup rozgrywkom w ostatnim roku, ponownie dała znać o sobie.

Już na początku roku odwołano Algarve Cup oraz Cyprus Cup.  Losy dwóch najstarszych europejskich turniejów towarzyskich podzielił “dwulatek” Tournoi de France, który w zeszłym roku z powodu pierwszej fali epidemii SARS -Cov-2 kończył rozgrywki przy zamkniętych stadionach. W tym roku Norwegia szybko wycofała się z zawodów jako pierwsza co z kolei spowodowało swoistą reakcję łąńcuchową, której zakończeniem było odwołanie nie tylko francuskiego turnieju ale również rezygnacja z przeprowadzenia kolejnego na Wyspach Brytyjskich, którego gospodarzem miała być angielska The FA.

Kto więc pozostał na placu boju z covidem?


She Believes Cup – SBC

W tym roku amerykański turniej będzie znacznie słabiej obsadzony i nie chodzi tu tylko o wycofanie się z udziału w zawodach Japonii, w której  miejsce zaproszono piłkarki Argentyny. Większość markowych klubów – zwłaszcza w Europie i  Azji – nie wyraziła zgody na udział swoich piłkarek w meczach wyjazdowych, po których te musiały by przechodzić dwutygodniową kwarantannę. Jeżeli doliczymy do tego wszystkiego przypadki kontuzji, to próżno będzie szukać w składach USA, Kanady i Brazylii wielu podstawowych piłkarek tych reprezentacji.  W drużynie Argentyny zabraknie natomiast Estafanii Banini, która po krytyce własnego związku odnośnie braku zainteresowania kobiecą piłką “za karę” nie jest powoływana do reprezentacji.

Three Nations One Goal – 3N1

Niemcy, Holandia oraz Belgia ogłosiły współną kandydaturę do organizacji MŚ w 2027r. Three Nations One Goal – pod tym hasłem rozegrany zostanie inauguracyjny towarzyski mini-turniej mający na celu promocję tego przdsięwzięcia. Możemy się spodziewać, iż zawody te z roku na roku będą się rozwijać i do gospodyń w kolejnych latach dołączą inne ekipy.

Visit Malta Women’s Tournament – VMT

Turniej, w którym udział wezmą Szwecja, Austria, Słowacja oraz gospodynie – Malta wygląda na jednorazowe zawody, które mają wypełnić lukę po innych odwołanych imprezach. Dobrze świadczy to o rodzimych federacjach piłkarskich tych krajów, które szybko postarały się o organizację zastępczych gier.

Turkish Women’s Cup – TWC

Turniej, który ma już małą 5 letnią historię (reprezentacja Polski grała tam w latach 2017-2018) jest zazwyczaj podzielony na dwie grupy. Organizacja tych zawodów nie stoi jednak na najwyższym poziomie. Uczestników często łączy tu wspólny region przygotowań przed sezonem, w ramach któych wraz z lokalnymi ośrodkami organizują wyżej wymienione “zawody”.  W tym roku są to Ukraina, Indie, Serbia, Gwinea Równikowa, Uzbekistan, Nigeria, CSKA Moskwa.

Towarzyski – TOW

Pozostałe reprezentacje nie grające oficjalnych kwalifikacji ani nie uczestniczące w wyżej wymienionych turniejach, wykorzystują okno FIFA na pojedyńcze mecze towarzyskie.


17.02

TWC Indie 0 – 2 Serbia

TWC Gwinea Równikowa 0 – 5 Uzbekistaan

18.02

SBC Brazylia – Argentyna (Sportv, FS1)

SBC USA – Kanada (FS1, TUDN, One Soccer)

3N1 Belgia – Holandia (SBS9, Club RTL, VTM4)

VMT  Malta – Słowacja (TVM2)

TWC Nigeria – CSKA Moskwa

TOW Dominikana – Portoryko (CDN Desportes)

19.02

VMT Austria – Szwecja (SVT 1, Orf Sport+)

TWC Indie – Rosja

TOW Gwatemala – Panama (Tigo Sports GT)

20.02

TOW Francja – Szwajcaria (W9)

TOW Meksyk – Kostaryka (TUDN)

TWC Serbia – Rosja

TWC Nigeria – Uzbekistan

21.02

3N1 Niemcy – Belgia (Eurosport 1 DE, Club RTL, VTM4)

SBC USA – Brazylia (Sportv, FS1, TUDN)

SBC Kanada – Argentyna (One Soccer, FS2)

TOW Czarnogóra – Macedonia

TOW Ekwador – Boliwia (Direct Tv)

TWC Gwinea Równikowa – CSKA Moskwa

23.02

TOW Francja – Szwajcaria (W9)

TOW Anglia – Irlandia Północna

VMT Malta – Szwecja (SVT 1. TVM2)

VMT Austria – Słowacja (Orf Sport+)

TWC Indie – Ukraina

TWC Serbia – Rosja

TWC Nigeria  – Gwinea Równikowa

TWC Uzbekistan – CSKA Moskwa

24.02

3N1 Holandia – Niemcy (Eurosport 1, Veronica TV)

SBC Brazylia – Kanada (One Soccer, FS1)

SBC USA – Argentyna (FS1/TUDN)

TOW Ekwador – Boliwia (Direct Tv)


Norwegia i Japonia zrezygnowały z udziału we wcześniej uzgodnionych towarzyskich turniejach wywołując tym sporą falę kryrtyki.

Z jednej strony mamy tych, którzy już walczą o dobrą pozycję wyjściową w przypadku gdyby Igrzyska Olimpijskie miały dojść do skutku (co jest co raz bardziej prawdopodobne) w nadziei osiągnięcia korzyści przez rozegranie jak największej liczby spotkań międzynarodowych przed ich rozpoczęciem. Z drugiej (tu mowa o Norwegii i Japonii) mamy głosy tych, którzy mówią że teraz nie czas na towarzyski futbol.

W pewnym względzie mamy tu paralelę szerszego podejścia względem epidemii. Niektóre państwa we wczesnym etapie zamykają się szczelnie w swoich twierdzach – napominając jeśli trzeba obywateli i dostosowując swoje gospodarki, podczas gdy inne z uporem godnym lepszej sprawy, w róznym stopniu bagatelizują problem, bądż wręcz udają że go nie ma. Czyż to nie rząd Tanzanii odrzucił oferowaną szczepionkę – głosząc kraj wolnym od wirusa – by potem nakazać ludziom modlić się w obronie przed tymże “złym wirusem”.

Nieobecność Japonii i Norwegii w rozgrywanych teraz turniejach towarzyskich – w kontekście zbliżającej się Olimpiady – jest mocno na niekorzyść obu reprezentacji. Oba te kraje z pewnością zasługują jednak na mój szacunek ze względu na swoje podejście do o wiele ważniejszej od sportu kwesti jaką jest zdrowie swoich obywateli/ek oraz za efekty jakie osiągają w walce z epidemią.

Rob Mikalski

 

 

 

 

 

Rob Mikalski

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!