Najbliższy tydzień w kobiecej piłce należeć będzie do reprezentacji narodowych.
- 6 turniejów towarzyskich: Turnoi de France, SheBelieves Cup, Algarve Cup, Cyprus Cup, Turkish Cup, Pinatar Cup
- pierwsza kolejka fazy play-off kwalifikacji Olimpijskich strefy AFC,
- wkraczające w fazę półfinałową Mistrzostwa Afryki Zachodniej,
- wkraczający w fazę ćwierćfinałową turniej kwalifikacyjny do MŚ U20 ze strefy CONCACAF,
- mecze eliminacyjne EURO 2021 z udziałem reprezentacji Polski
*W wielu przypadkach podane niżej składy zespołów uległy zmianom.
Tournoi de France
Holandia (3), Francja (4), Kanada (8), Brazylia (9)
Francuska federacja po ubiegłorocznych MŚ zamierza kuć żelazo póki gorące, tym samym do kalendarza wiosennych rozgrywek dołączają nowe zawody. Pomimo obaw związanych z rosnącą ilością zarażeń koronawirusem (najbardziej zagrożone regiony we Francji zamykają szkoły i odwołują imprezy masowe) organizatorzy zapewniają, iż turniej odbedzie się planowo.
Czego możemy oczekiwać?
Francja potrzebuje sukcesu. Zwycięstwo w organizowanym przez siebie, inauguracyjnym turnieju nie tylko poprawi humory po „przegranych” MŚ, ale również wprowadzi do kadry Les Bleus spokój, bo dużo tam ostatnio dzieje się poza boiskiem. Wszyscy wydają się tam mieć sobie coś do powiedzenia – a to na stronach ksiązki (Wendie Reneard), a to w prasie (Jean-Michel Aulas) a to w telewizji (Corine Diacre).
Wygląda, iż Brazylia w końcu znalazła swój brakujący element. Canarinhas pod wodzą Pii Sundhage radzą sobie ostatnio wyśmienicie i bardzo możliwe, że jeszcze w tym roku udowodnią to awansem do najlepszej czwórki na Olimpiadzie w Tokio.
Holandia ma kłopot. Niespodziewane zakończenie kariery przez Desiree van Lunteren oraz plaga kontuzji podstawowych piłkarek defensywy wymuszają na Saarinie Wiegman nie tylko znalezienie zmienniczek ale co równie ważne szybkie zintegrowanie ich z zespołem jeżeli Oranje chcą liczyc się w Tokio.
Kanada szukająca własnego stylu. Ten turniej może okazać się być albo nie być dla Kennetha Heinera-Mollera. Defensywna taktyka obrana przez norweskiego szkoleniowca za często w opinii kibiców przypomina „bezbarwne wyrobnictwo”, które na dodatek nie przynosi spodziewanych wyników.
Mecz turnieju
Francja – Brazylia,
W ubiegłym roku na MŚ był to jeden z najlepszych meczy Mundialu.
4 marca
17:00 Francja – Kanada (W9, One Soccer Canada)
19:00 Niderlandy – Brazylia (6play, Veronica, Sportv, Bein Sports (USA))
7 marca
19:00 Kanada – Niderlandy (6play, Veronica, One Soccer Canada)
21:00 Francja – Brazylia (W9, Sportv, Bein Sports (USA))
10 marca
19:00 Brazylia – Kanada (6play, Sportv, Globo, One Soccer Canada)
21:00 Francja – Niderlandy (W9, Veronica, Bein Sports (USA))
SheBelieves Cup
USA (1), Anglia (6), Japonia (10), Hiszpania (13)
Rosnąca konkurencja ze strony Europejskich baz treningowych w połączeniu z nowym kalendarzem rozgrywek FIFA spowodowały, iż organizatorom najbardziej komercjnych zawodów w stawce było trudniej niż zwykle znaleźć chętnych w tym roku. Jak na ironię, w obecnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa w Azji i Europie, amerykańskie zawody wydają się najbezpieczniejszym kierunkiem.
Czego możemy oczekiwać?
Vlatko Andonovski przygotowując USWNT do Olimpiady w Tokio wreszcie będzie mógł sprawdzić swój zespół przeciwko klasowym rywalkom. Pamiętając jednak, iż w każdym meczu piłkarki USA grają o wypłatę – nie należy się więc spodziewać większych rewolucji w taktyce oraz ustawienu zespołu. Miejmy nadzieję, iż nowy trener zmieni styl gry USWNT bo ledwie 26 minut rzeczywistego czasu gry na mecz, prezentowane podczas Mundialu nie przystoi Mistrzyniom Świata.
Anglia bez Lucy Bronze, za to ze sporym kontyngentem młodzieży. Phill Neville ma tu twardy orzech do zgryzienia bo to w zasadzie początek drogi budowania kadry na EURO ale na następne pół roku i tak będzie trzeba odłożyć wszystkie te plany bo w Tokio wystapi 18 osobowa drużyna Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii składająca się z piłkarek Anglii, Szkocji i Walii.
Japonia po zawodzie na Mundialu rozpoczęła „nowe rozdanie” przygotowaniami do organizowanej przez siebie Olimpady. Trenerka Takakura otwarcie mówi o celu jakim jest zdobycie złotego medalu. Piłkarki Nadeshiko Japan przylatują co prawda do USA przed sezonem, na miesiąc przed rozpoczęciem ligowych rozgrywek…jednak mając na koncie 6 zwyciestw w ostatnich 6 meczach od zakończenia MŚ oraz 21 strzelonych bramek i zero straconych.
La Viva Espania! Podopieczne Jorge Vildy przylatują do USA by zbierać doświadczenie a przy tym jednocześnie udowodnić kibicom i chyba samym sobie, iż stać je na miejsce w światowej czołówce. Na Mundialu we Francji to właśnie z Hiszpankami, które nie przestraszyły się utytułowanych rywalek, USWNT męczyły się najbardziej.
Mecz turnieju:
USA – Japonia
Dwie najbardziej utytułowane drużyny dziesęcioecia. Rywalizacja dekady. Mecze USWNT z Nadeshiko Japan obfitują w to co kibice lubią najbardziej – w gole.
5 marca
22:00 Japonia – Hiszpania (ESPN 3, NHK BS1)
6 marca
01:00 USA – Anglia (ESPN 2)
8 marca
20:00 Japonia – Anglia (ESPN 3, NHK BS1)
23:00 USA – Hiszpania (ESPN)
11 marca
23:00 Anglia – Hiszpania (ESPN 3)
12 marca
02:00 USA – Japonia (ESPNEWS, NHK BS1)
Algarve Cup
Niemcy (2), Szwecja (5), Norwegia (12), Włochy (14), Dania (16), Belgia (17), Nowa Zelandia (23), Portugalia (31)
Najbardziej prestiżowy Europejski turniej wraca w dobrej formie. Niestety z powodu obostrzeń w podróży ze względu na epidemię koronawirusa nie wszystkie zespoły zagrają w swoich optymalnych składach – nadal jednak powinniśmy się spodziewać kilku świetnych spotkań.
Czego możemy się spodziewać?
Powrotu Danii w chwale, czego domagają się kibice chcący obejrzeć Pernielle Harder na dużej imprezie. Notabene twitter ćwierka dzisiaj o możliwym przejściu Dunki do ligi angielskiej latem.
Norwegii, która udowodni iż wynik na Mundialu to nie przypadek a reszta kadry potrafi dostroić się do poziomu gry Hansen i Reiten.
Klasyk Niemcy – Szwecja czyli powtórka z Mundialu, ponowne lanie albo szansa na rewanż podopiecznych Voss-Tecklenburg.
Nieobliczalnej Belgii, ambitnej Nowej Zelandii, walecznej Portugalii oraz ekipy Włoch potwierdzającej swoją wysoką formę sprzed roku.
4 marca
14:00 Dania – Norwegia (Direktsport.no)
18:00 Nowa Zelandia – Belgia
20:00 Portugalia – Włochy (Canal 11 Portugal)
7 marca
Półfinały B (miejeca 5-8)
Półfinały A (miejsca 1-4)
10 marca
mecze rankingowe o 3, 5 i 7 miejsce
11 marca
Finał
Cyprus Cup
Tajlandia wycofała się z turnieju za namową własnego misnisterstwa zdrowia z powodu rosnącego zagrożenia koronawirusem w Europie. Zawody rozegrane zostaną w skróconej formie, Meksyk i Finalndia zagrają po trzy mecze, pozostałe drużyny po 2.
5 marca
13:00 Chorwacja – Meksyk
15:30 Czechy – Finalndia
8 marca
13:00 Finalndia – Chorwacja
18:00 Meksyk – Słowacja
11 marca
13:00 Meksyk -Czechy
15:30 Słowacja – Finalndia
Pinatar Cup
Islandia (18), Szkocja (22), Ukraina (27), Irlandia Północna (56)
4 marca
14:00 Irlandia Północna – Islandia
7 marca
14:00 Szkocja – Islandia
19:00 Ukraina – Irlandia Północna
10 marca
14:00 Islandia – Ukraina
19:30 Irandia Północna – Szkocja
Ważą się losy Turkish Womens Cup. W tle koronawirus. Od organizatorów dochodzą sprzeczne wiadomości, na temat ekip które albo nie przyleciały w pełnym składzie albo już się wycofały – tudzież wycofać się zamierzają. (Update: Wenezuela wycofała się z udziału w turnieju w jej mjejsce zagra drużyna klubowa BIIK Kazygurt z Kazachstanu)
Grupa A
Rumunia, Węgry, Wenezuela, Hong Kong
4 marca
Węgry – BIIK Kazygurt
Rumunia – Hong Kong
Grupa B
Chile, Kenia, Ghana, Irlandia Północna U-19
4 marca
Kenia – Iralndia Północna U-19