#Tokyo2020 – kwalifikacje CONCACAF (półfinały)
Świat Turnieje Międzynarodowe

#Tokyo2020 – kwalifikacje CONCACAF (półfinały)

Kanada oraz USA wygrywając swoje półfinałowe mecze zapewniły sobie awans na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Obie ekipy zmierzą się ze sobą w finale turnieju kwalifikacyjnego – 9 lutego w Los Angeles.

Kanada 1 – 0 Kostaryka

(Huitema 72′)

Kanadyjki po bardzo przeciętym meczu i nieco szczęśliwej bramce Jordyn Huitemy pokonały niezwykle ambitnie walczącą Kostarykę. Plan trenerki Valverde na pierwszą połowę przynióśł skutek w postaci bezbramkowego wyniku do przerwy. Niestety w drugiej połowie piłkarkom Kostaryki przyszło zapłacić cenę za wysiłek włożony w pierwszą część spotkania i do głosu co raz częściej zaczęły dochodzić rywalki, które ostatecznie “wymęczyły” upragnione zwycięstwo.  

USA 4 – 0 Kostaryka

(Lavelle 5′, Mewis 14′ 67′, Press 74′)

W drugim półfinale ekipa USWNT bez większych problemów zapewniła sobie awans do finału i bilet do Tokio gładko wygrywając z Meksykiem. Na uwagę zasługują dwie bramki Samanthy Mewis, która pozostaje mocno niedocenianą, cichą bohaterką ostatniego Mundialu. Trener Andonovski wychodząc z założenia, iż lepiej dmuchać na zimne pozostawił w domu większość nowo powołanych piłkarek z ostatniego obozu kadry. Postawienie na sprawdzony skład Mistrzyń Świata, który nie powinien mieć problemów z outsiderkami – miało zagwarantować awans. Tak też  sie stało. Pierwszym poważnym testem kadry pod wodzą Andonovskiego będzie dopiero towarzyski turniej SheBelieves Cup rozgrywany w marcu, w tym roku z udziałem gospodyń, Anglii, Japonii i Hiszpanii.

Jedyną nowością Meksyku na tym turnieju była…fryzura trenera Christopera Cuellara Jr. (jego ojciec Leonardo Cuellar był trenerem Meksykanek przez 18 lat – bez większych sukcesów) Niestety powiedzenie: niedaleko pada jabłko od jabłoni, wyaje się być tu wielce zasadne bo Cuellar Jr. nie odniósł większych sukcesów ani jako trener drużyn młodzieżowych w przeszłości, ani już jako trener seniorek. Wydaje się, iż Cuellar nie ma pomysłu na wykorzystanie puli młodych talentów i ogromnego potencjału płynącego z zawodowej ligi MX.  W dodatku ów trener wydaje się być człowiekiem małostkowym gdyż uparcie odmaiwa powołania świetnych piłkarek, które były wcześniej skonfliktowane z jego ojcem, m.in Charlyn Corral  (czołowa snajperka ligi hiszpańskiej – odmówiła gry dla Cuellara seniora), Stephany Mayor oraz Bianca Sierra (wyleciały “za karę” za coming out).

Rob Mikalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!