#Tokyo2020 – kwalifikacje CONCACAF (półfinały)
Świat Turnieje Międzynarodowe

#Tokyo2020 – kwalifikacje CONCACAF (półfinały)

Kanada oraz USA wygrywając swoje półfinałowe mecze zapewniły sobie awans na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Obie ekipy zmierzą się ze sobą w finale turnieju kwalifikacyjnego – 9 lutego w Los Angeles.

Kanada 1 – 0 Kostaryka

(Huitema 72′)

Kanadyjki po bardzo przeciętym meczu i nieco szczęśliwej bramce Jordyn Huitemy pokonały niezwykle ambitnie walczącą Kostarykę. Plan trenerki Valverde na pierwszą połowę przynióśł skutek w postaci bezbramkowego wyniku do przerwy. Niestety w drugiej połowie piłkarkom Kostaryki przyszło zapłacić cenę za wysiłek włożony w pierwszą część spotkania i do głosu co raz częściej zaczęły dochodzić rywalki, które ostatecznie “wymęczyły” upragnione zwycięstwo.  

USA 4 – 0 Kostaryka

(Lavelle 5′, Mewis 14′ 67′, Press 74′)

W drugim półfinale ekipa USWNT bez większych problemów zapewniła sobie awans do finału i bilet do Tokio gładko wygrywając z Meksykiem. Na uwagę zasługują dwie bramki Samanthy Mewis, która pozostaje mocno niedocenianą, cichą bohaterką ostatniego Mundialu. Trener Andonovski wychodząc z założenia, iż lepiej dmuchać na zimne pozostawił w domu większość nowo powołanych piłkarek z ostatniego obozu kadry. Postawienie na sprawdzony skład Mistrzyń Świata, który nie powinien mieć problemów z outsiderkami – miało zagwarantować awans. Tak też  sie stało. Pierwszym poważnym testem kadry pod wodzą Andonovskiego będzie dopiero towarzyski turniej SheBelieves Cup rozgrywany w marcu, w tym roku z udziałem gospodyń, Anglii, Japonii i Hiszpanii.

Jedyną nowością Meksyku na tym turnieju była…fryzura trenera Christopera Cuellara Jr. (jego ojciec Leonardo Cuellar był trenerem Meksykanek przez 18 lat – bez większych sukcesów) Niestety powiedzenie: niedaleko pada jabłko od jabłoni, wyaje się być tu wielce zasadne bo Cuellar Jr. nie odniósł większych sukcesów ani jako trener drużyn młodzieżowych w przeszłości, ani już jako trener seniorek. Wydaje się, iż Cuellar nie ma pomysłu na wykorzystanie puli młodych talentów i ogromnego potencjału płynącego z zawodowej ligi MX.  W dodatku ów trener wydaje się być człowiekiem małostkowym gdyż uparcie odmaiwa powołania świetnych piłkarek, które były wcześniej skonfliktowane z jego ojcem, m.in Charlyn Corral  (czołowa snajperka ligi hiszpańskiej – odmówiła gry dla Cuellara seniora), Stephany Mayor oraz Bianca Sierra (wyleciały “za karę” za coming out).

Rob Mikalski

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!