Historyczny Piast. Gliwice drugie miasto z podwójnym mistrzostwem
Ekstraliga Polska

Historyczny Piast. Gliwice drugie miasto z podwójnym mistrzostwem

Piast Gliwice zdobył pierwsze historyczne Mistrzostwo Polski w męskiej Ekstraklasie. Napisał piękną historię, która łączy męski futbol z kobiecym.

Jest rok 1993. Męski Piast wycofuje się z rozgrywek wskutek braku funduszy. Drużyna przestaje istnieć na cztery lata. W tym czasie jednak Piastunki Gliwice dzielą i rządzą w kobiecej piłce. W 1993 i 1994 zdobywają Mistrzostwo Polski na trawie, dzielą i rządzą też w rozgrywkach krajowych. Całe miasto kibicuje drużynie prezesa i trenera Józefa Drabickiego. W szczycie potęgi trenował nawet reprezentację Polski i był wieloletnim prezesem Piasta Gliwice.

W ostatnich latach schedę po nich przejęło miejscowe GTW, które grało w lidze futsalu i w rozgrywkach młodzieżowych. Wszystko pięknie zamyka się klamrą ćwierć wieku później, kiedy to drużyna Waldemara Fornalika na nowym stadionie przy Okrzei sięgnęła po Mistrzostwo Polski.

Jest to dopiero drugie miasto w Polsce, które ma kobiecego i męskiego Mistrza Polski w piłce nożnej. Pierwszym takim miastem był Wrocław, gdzie kobiecymi triumfatorkami był Pafawag i AZS, a męskim WKS Śląsk.

– fot. Mikołaj Barbanell

Dawid Gordecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!