Nadchodzi rewolucja ! Wielkie zmiany w kobiecej piłce w Polsce
Ekstraliga I liga II liga Polska Publicystyka

Nadchodzi rewolucja ! Wielkie zmiany w kobiecej piłce w Polsce

 We wtorek 23 kwietnia w siedzibie PZPN w Warszawie na spotkaniu w sprawie zmian w kobiecej piłce doszło już do rewolucyjnych ustaleń. Jedno jest pewne – nadchodzą wielkie zmiany.

Pierwsza już ujawniona – zamiana na stanowisku selekcjonerów U17 i U19. Nina Patalon zamieniła się stanowiskiem z Marcinem Kasprowiczem. Czy dobra, czy nie … zobaczymy. Już niebawem powiemy więcej na temat tej zmiany.. rzucimy na nią prawdziwe światło.

Nadchodzą wielkie zmiany w ligach centralnych, nastąpi wielkie przetasowanie – zostaną najlepsi. Już nie będzie nagłych bankructw klubów, czy zbierania podczas sezonu na rzutkach pieniędzy na przetrwanie. Ekstraliga i jej zaplecze ma mieć swoisty ‘podręcznik licencyjny’. Mają zostać tam opisane wymogi finansowe i strukturalne, jakie kluby będą musiały spełnić, by grac w elicie.

Już od sezonu 2020/21 pierwsza liga ma liczyć dwanaście ekip, które mają stanowić jedną grupę ogólnopolską na wzór Ekstraligi. Oznacza to, że z obu grup pierwszej ligi w przyszłym sezonie spadanie aż 14 zespołów !

Jeszcze większy przesiew ma być w drugiej lidze – tam mają grać 24 zespoły podzielone na dwie grupy. Oznacza to redukcje lig o połowę i przejście całej drugiej ligi bezpośrednio pod skrzydła PZPN. Siłą rzeczy z pewnością niektóre województwa będą musiały rozszerzyć rozgrywki trzeciej i czwartej ligi.

Likwidacji ulegną Mistrzostwa Polski Juniorek i Makroregionalna Liga Juniorek Młodszych, które przekształcą się w Centralną Ligę U17. Ma ona być ogólnopolska.

Upadną kadry wojewódzkie U14 i U16, a zostanie po jednej kadrze U14 na jedno województwo. Tutaj mają powstać specjalne konsultacje TALENT PRO, a najzdolniejsze zawodniczki będą wyłapywać regionalne zespoły skautów.

To dopiero początek !

 


NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W LIGACH :

  • większe wymagania do spełnienia, by grać w Ekstralidze i na jej zapleczu (propozycja podręcznika licencyjnego)
  • zmniejszenie pierwszej ligi do 12 zespołów – 27 kolejek, jak w Ekstralidze
  • zmniejszenie drugiej ligi do 24 zespołów
  • likwidacja kadr wojewódzkich U13 i U15 – w zamian – jedna kadra U14 w każdym województwie
  • likwidacja Mistrzostw Polski Juniorek (U19) i Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych (U16) – w zamian Centralna Liga Juniorek (U17)
  • konsultacje szkoleniowe TALENT PRO

 

A to dopiero początek rewolucji …

Dawid Gordecki

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!
%d bloggers like this: