Marcowe Szaleństwo 2019
Kadra A Mundial Świat Turnieje Międzynarodowe

Marcowe Szaleństwo 2019

Przed nami 10 dni z reprezentacyjną kobiecą piłką w wydaniu międzynarodowym. Jak co roku pomiędzy 26 lutego a 7 marca czeka nas rekordowa liczba spotkań towarzyskich. Nas najbardziej interesować będzie jak na tle silnych rywalek – finalistek rozpoczynających się w czerwcu we Francji MŚ – poradzą sobie w portugalskim turnieju Biało-Czerwone.

Dla wielu trenerów i trenerek, których reprezentacje są uczestnikami Mundialu, będzie to ostatni dzwonek na wprowadzenie jakichkolwiek poważnych zmian w zespole. Następne 10 dni w perspektywie nadchodzących MŚ niewątpliwie okaże się również kluczowe dla sporej liczby piłkarek, walczących o powołanie do kadry narodowej i bilet do Francji.


Algarve Cup 2019

Po 10 latach reprezentacja Polski wraca na Algarve Cup. Będzie to nasz trzeci występ na imprezie, w której 26 edycjach zagrało 36 reprezentacji narodowych z całego świata. Uprzednio Biało-czerwone uczestniczyły w 2008 i 2009 roku, zajmując w obu 11-ste miejsce. Warto tu jednak przypomnieć, iż po pierwsze turniej ten, dla wielu reprezentacji ma charakter przede wszystkim szkoleniowy. Po drugie zaś nasze Orlice będąc najniżej notowanym zespołem w całej stawce, a zmierzą się w grupie z Mistrzyniami Europy – Holandią oraz z niezwykle silną Hiszpanią (młodzieżowymi vice-Mistrzyniami Świata). Biorąc pod uwagę, iż wyniki mogą być tu sprawą drugorzędną, oczekujmy w zamian dobrej, ambitnej gry naszych pań na tle klasowych rywalek. Raz, że warto się pokazać by zaproszono nas również za rok, a dwa czas zacząć powoli równać do lepszych jeżeli myślimy o awansie na ME w 2021 roku. 

Faworytkami turnieju będą oczywiście drużyny finalistek MŚ.

Typ na finał: Kanada – Chiny

Grupa A: Kanada(5), Szkocja(20), Islandia(22)

Grupa B: Holandia(7), Hiszpania(12), Polska(34)

Grupa C: Norwegia(13), Chiny(15), Dania(17)

Grupa D: Szwecja(9), Szwajcaria(18), Portugalia(32)


Cyprus Cup 2019

Stawka 12 edycji cypryjskich zawodów prezentuje się niezwykle wyrównanie w tym roku. Za wyjątkiem Korei Północnej oraz być może Włoch brak tu zdecydowanych faworytów.

Patrząc pod kątem MŚ: Włochy spokojnie i metodycznie przygotowują się do MŚ. Co ciekawe to nie Giacinti ani Girelli, ale Ilaria Mauro wydaje się ostatnimi czasy wyrastać obok Gabrieli Sabatino na pierwszoplanową postać w ataku Azzure.

Tajlandia ledwie parę dni temu zatrudniła do swojego sztabu jako doradcę technicznego – znakomitą holenderską trener Verę Pauw. Warto tu wspomnieć, iż Nuengruethai Sathongwien – pierwsza trener Tajlandii – znalazła się w ubiegłym roku w ścisłej trójce najlepszych trenerek w AFC, po tym jak Chaba Kaew prawie wyeliminowały Australię w półfinale Pucharu Azji.

Pomimo przegranej w finale Pucharu Afryki, wydaje się iż to ekipa RPA dysponuje ostatnio lepszą formą od zwyciężczyń z Nigerii. Banyana Banyana pokazaly się z dobrej strony w swoich meczach towarzyskich (zwłaszcza przeciwko Holandii), podczas gdy ekipa Super Falcons zebrała tęgie baty od reprezentacji Chin  

Typ na finał: Korea Północna – Włochy

Grupa A: Korea Północna(11), Finlandia(28), Czechy (31), RPA(48)

Grupa B: Włochy(16), Meksyk(27), Tajlandia(29), Węgry(43)

Grupa C: Belgia(21), Austria(23), Nigeria(39), Słowacja(45)


SheBelieves Cup 2019

USA(1), Anglia(4), Japonia(7), Brazylia(10)

Nie licząc kilku nieobecności spowodowanych kontuzjami, wydaje się iż to ekipy USA oraz Anglii wystawiły swoje najsilniejsze składy w tym turnieju. Można było by tu doliczyć również Brazylię gdyby nie fakt, iż ta ekipa rzadko ze sobą grała w pełnym składzie w ostatnim półroczu. Japonia z kolei potraktowała te zawody mocno pod kątem szkoleniowym – przywożąc 10 piłkarek, które nie grały jeszcze w pierwszej kadrze.

Nieobecność Millie Bright na środku obrony oraz Jill Scott na flance może pozwolić Phill’owi Neville na rozpatrzenie alternatywnych rozwiązań w defensywie i drugiej linii Albionu – zwłaszcza po bolesnej przegranej ze Szwecją na własnym terenie w ostatnim meczu.  

Na pierwszy rzut oka Jill Ellis nie ma powodów do zmartwień… powód? 29 meczy USWNT bez porażki z ostatnich 30 rozegranych. Liga NWSLszerokie i głębokie zaplecze reprezentacji USA, zapewnia nieustanny dopływ piłkarek gotowych do gry w kadrze narodowej. Jednakże…wyraźna przegrana w styczniu z Francją na jej własnym terenie, brak klasowych zmienniczek dla Crystal Dunn i Lindsey Horan oraz “starzejące się” gwiazdy będące kręgosłupem tej kadry – niepokoją kibiców USWNT.

Odwiecznym problemem kobiecej reprezentacji Brazylii…są sami Brazylijczycy. Słabe zainteresowanie kibiców przekłada się na słabe zainteresowanie związku. Gdyby tamtejsza federacja wykładała na rozwój tej dyscypliny połowę tego co USSoccer, to Canarinhas miały by i dziesięć piłkarek kalibru Marty w swoich szeregach. Zamiast tego Vadao ledwie dwa razy do roku udaje się skompletować pożądaną przez niego ekipę – winą są kontuzje oraz problemy ze zgraniem czasowym kadry dla piłkarek rozsianych po rozmaitych ligach na każdym kontynencie.

Trenerzy Elis, Neville i Vadao mogą czuć się oszukani – Asako Takakura nie odkryje kart przed MŚ. Japonia realizuje swój program szkolenia młodzieży, oraz powołania-nagrody w ramach Nadeshiko Challange Camp (23 osobowy obóz kandydatek do kadry narodowej, od 2016 trenujący obok pierwszej reprezentacji). Na boiskach USA nie zobaczymy m.in trzech czołowych snajperek Nadeshiko Japan – Miny Tanaki, Many Iwabuchi i Yuiki Sugasawy, ani dwóch głównych golkiperek Ayaki Yamashity i Saori Ikedy. Zabraknie również podstawowej rozgrywającej Mizuho Sakaguchi (nie mylić ze skrzydłową Moeno o tym samym nazwisku) i środkowej obrony Shihori Miyake. Zamiast wyżej wymienionych pojawi się za to kilka “nowych” piłkarek z Nadeshiko League oraz kilka Młodzieżowych Mistrzyń Świata z ubiegłego roku.


Australian Cup of Nations 2019

Australia(6), Korea Południowa(14), Nowa Zelandia(19), Argentyna(36)

Aby liczyć na organizację MŚ w 2023 – Australia musi zacząć zjednywać sobie głosy delegatów FIFA (decyzja zapadnie 20 marca 2020). Organizacja dorocznego towarzyskiego turnieju  jest krokiem we właściwą stronę…i to jak się okazało proroczym, bo nie mogła nadejść w lepszym czasie. W ostatnich miesiącach kadrze gospodyń turnieju towarzyszy atmosfera skandalu. Ku oburzeniu kibiców, zaskoczeniu i proteście części zawodniczek – FFA niespodziewanie i być może nieco na wyrost zwolniła trenera Alana Stajcic’a. Przemycane tu i ówdzie niewielkie fakty dotyczące wydarzeń wewnątrz reprezentacji jakkolwiek malują jednak niewesoły obraz. Koteria oraz niskie standardy wychowawcze dominowały odpowiednio w cytatach pewnej grupy młodszych piłkarek oraz audytorów wynajętych przez federację. Atmosferę podgrzewają pogłoski i spekulacje fanów oraz prasy, na temat wrogów samego Stajcic’a działających z wewnątrz kadry bądź nawet samego związku. Turniej pozwoli powstałym emocjom i gorącym głowom dać nieco ochłonąć, a przede wszystkim przenieść się z powrotem na płaszczyznę sportową. Niełatwe jednak zadanie stoi przed Ante Milicic’em. Trener męskiej młodzieżówki U-19 objął tymczasowo kadrę pań z zadaniem przygotowania jej i poprowadzenia na MŚ we Francji.

Nowym szkoleniowcem mogą pochwalić się również Nowo Zelandki. Football Ferns, wyraźnie nie przypadł do gustu poprzedni trener Andreas Heraf, który po przegranym meczu towarzyskim z Japonią w ubiegłym roku miał ponoć publicznie powiedzieć, iż Nowa Zelandia “(..)nigdy nie będzie grać na poziomie Japonii.(..)” – piłkarki doprowadziły do jego usunięcia oraz powołania na jego miejsce Toma Sermanni’ego. Wielu kibiców kobiecej piłki nożnej zastanawia się tu czy Nowo Zelandzka federacja nie zamieniła czasem “..siekierki na kijek.”

Argentyna, latami skazywana na zaniedbania w rozwoju kobiecej piłki, znacznie większe w swojej skali niż w sąsiedniej Brazylii – rozpaczliwie potrzebuje test-meczy przeciwko silnym rywalkom. Czasu pozostało niewiele a nad kadrą zawisło widmo podzielenia losu Ekwadoru z poprzedniego Mundialu. Czas jaki Albicelestes spędzą w Australii na pewno zostanie maksymalnie wykorzystany na szkolenia i jeszcze raz szkolenia.

Korea Południowa. Engima. Jeśli ktoś szukałby na siłę porównań: to taka Hiszpania tyle, że w Azji…na papierze mają wszystko by móc już dołączyć do czołówki, pozostaje zrobić ten ostatni krok – odnieść sukces na poziomie pierwszej reprezentacji. Naszym zdaniem jest to możliwy czarny koń MŚ we Francji.


Croatia Women’s Cup 2019

Ukraina(24), Serbia(42), Chorwacja(51), Czarnogóra(96)

 

Turkish Women’s Cup 2019

Typ na finał: Rumunia – Francja B

Grupa A: Rumunia(41), Indie(62), Uzbekistan(-), Turkmenistan(-)

Grupa B: Jordania(52), Irlandia Północna(61), Kazachstan(71), Francja B(-)

 

Aphrodite Cup 2019

Estonia(98) Malta(101) Litwa(103) Cypr(-)


Towarzyskie

(28 Luty)

Francja(3) – Niemcy(2) 

Debiut Martiny Voss_Tecklenburg w roli selekcjoner reprezentacji Niemiec i potencjalnie przedsmak tegorocznego Finału MŚ.

(4 Marca)

Francja(3) – Urugwaj(74) 

(28 Luty i 3 Marca)

Jamajka(53) – Chile(38) 

Dwumecz kolejnej pary finalistek MŚ. Regge Girlz to ekipa, która ma szanse stać się ulubieńcem kibiców (przynajmniej w pierwszej fazie mistrzostw) zaś Las Chicas de Rojo to drużyna, która może zaskoczyć wielu kibiców wychodząc z grupy razem ze Szwecją i USA.

(28 Luty i 5 Marca)

Walia – Irlandia 

Rob Mikalski

1 Comment

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!