Polskie TOP 10 w 2017 : OBROŃCZYNIE
Polki na Świecie Polska Publicystyka

Polskie TOP 10 w 2017 : OBROŃCZYNIE

Kontynuujemy nasze rankingowe podsumowanie. Dziś czas na obrończynie. Tutaj mamy spore niespodzianki.

 

1. Dagmara Grad (KKPK Medyk Konin/KKS Czarni Sosnowiec) – Pozycja liderki wędruje do reprezentantki Polski Dagmary Grad, która rok 2017 może uznać za bardzo udany. Zdobyte kolejne Mistrzostwo i Puchar Polski plus liczne interwencje obronne podstawowej defensorki Medyka i od tego sezonu Czarnych mówią same za siebie. Grad fantastycznie odnalazła się w linii obrony zespołu z Sosnowca i aktualnie tworzy najbardziej skuteczny duet stoperek z Andreą Horvathovą.

 

2. Małgorzata Mesjasz (AZS PWSZ Wałbrzych) – Małgorzata odegrała najbardziej kluczową rolę w walce drużyny z Wałbrzycha o brązowy medal Ekstraligi, a także o złoto Akademickich Mistrzostw Polski. Bramkostrzelna stoperka, kapitan PWSZ wielokrotnie zdobywała bramki czy to po akcjach, czy stałych fragmentach, a w defensywnie naprawdę ciężko ją pokonać. Mesjasz jako seniorka rok 2017 może uznać za rasową i popartą argumentami walkę o możliwość zdobycia uznania w reprezentacji Polski.

 

3. Aleksandra Sikora (KKPK Medyk Konin/ACF Brescia Calcio Femminile) – Z jednej strony Ola w Medyku grała w obronie, a z drugiej brała czynny udział w kreowaniu akcji ofensywnych. Z reprezentantką Polski mało kto wygrał sprinterski pojedynek kończący się zniwelowaniem ataku przeciwniczki Sikory. Mimo, że jeden z boków obrony Medyka na kilka chwil zostawał wolny, to w chwili niebezpieczeństwa Aleksandra w niezwykle szybkim tempie wracała na swoją pozycję. Podobnie jak w przypadku Grad podkreślmy zdobyte kolejne Mistrzostwo i Puchar Polski.

 

4. Agata Guściora (KKPK Medyk Konin/GKS Górnik Łęczna) – Dla kolejnej reprezentantki Polski rok 2017 był przełomowy. Zdobyte pierwsze Mistrzostwo i Puchar Polski, wywalczone miejsce w żelaznej “11” Romana Jaszczaka, a następnie powrót do Górnika Łęczna, który w tym sezonie jest bardzo bliski historycznego czynu zdetronizowania wspomnianego zespołu z Konina. Wygrać stykowy pojedynek z Guściorą w linii obrony często graniczy z cudem, a dodatkowo gdy Agata wyczuje moment to jej rozpędzona lokomotywa w potężnym tempie dociera do bramkarskiej stacji oponentek.

 

5. Marlena Hajduk (GKS Górnik Łęczna/GKS Katowice) – Jedna z najbardziej doświadczonych polskich obrończyń swoje ogromne doświadczenie z Górnika Łęczna przeniosła do walczącej o Ekstraligę Gieksy. Hajduk wiosną 2017 roku znów zjawiła się w reprezentacji Polski, a wicemistrzostwo Polski może śmiało uznać za bardzo dobry rezultat minionego sezonu. Przechwyt piłki w obronie przez Marlenę szybko kończy się długim, wysokim i dokładnym podaniem w okolice linii pola karnego.

 

6. Jolanta Siwińska (Turbine Poczdam/AZS PWSZ Wałbrzych) – Podstawowa obrończyni reprezentacji Polski nauczyła się ogromnie wiele grając w Niemczech. W powrocie do Polski i grze w AZS PWSZ Wałbrzych – podobnie jak Marlena Hajduk w Gieksie – przekazuje sporo doświadczenia i tworzy silną linię defensywy wraz z koleżankami z Wałbrzycha. Rok 2017 dla Siwińskiej to początkowo utrzymywanie stabilnej dyspozycji, a w późniejszym czasie postawienie sobie nowego celu i zwiększanie progresu swojej formy.

 

7. Dominika Woźniak (KKPK Medyk II Konin/AZS UJ Kraków) – Każdego roku pojawia się nowa twarz, choć w tym przypadku ze sporym doświadczeniem, która może zaliczyć mijający rok do tych z serii “odciśnięcia swojego miejsca w I lidze i małymi, choć wyraźnymi krokami w Ekstralidze”. Woźniak grając w podstawowej “11” Medyka II zdobyła w 2017 roku Mistrzostwo Polski (bez przegranego meczu) oraz Mistrzostwo Polski U19. Debiut w Ekstralidze mogła zaliczyć między innymi w pierwszej drużynie Medyka, choć zdecydowała się na grę w AZS UJ Kraków. Z marszu wywalczyła sobie miejsce w “11” walczącej o top 6 Ekstraligi.

 

8. Elżbieta Edel (AZS PSW Biała Podlaska) – Prawdziwy fighter kierujący linią obrony team’u z Białej Podlaskiej. Żadne pojedynki jej nie straszne. Nie raz poświęciła własne zdrowie niwelując groźne sytuacje pod bramką swojego zespołu. W pamiętnym meczu z Jagiellonkami pomimo bardzo groźnej kontuzji oka nie chciała zejść z pola bitwy i dokończyła pojedynek, który był bardzo bliski zakończenia bezbramkowym remisem. Edel to także ogromne doświadczenie ze szkoleniową myślą. Rok 2017 jest przełomowym pod względem dobrej dyspozycji i walki o top 6 Ekstraligi w sezonie 2017/2018.

 

9. Natasza Górnicka (GKS Górnik Łęczna) – Natasza może pochwalić się nie tylko wicemistrzostwem Polski, ale przede wszystkim powrotem po długiej nieobecności do reprezentacji Polski. Dla doświadczonej defensorki jesień 2017 roku była powiewem sporej świerzości w jej boiskowej grze i trwającą walką o Mistrzostwo Polski z Medykiem Konin. Wyeliminowała poszczególne błędy i na nowo przebudziła w sobie drzemiącą od wielu lat moc. Górnicka idzie jak burza i w następnym roku może znaleźć się o wiele wyżej w notowaniu portalu Tylko Kobiecy Futbol.

 

10. Julia Wycisk (KKS Czarni Sosnowiec) – Była reprezentantka Polski U19 wkroczyła w wiek seniorski i ustabilizowała swoją pozycję na boku obrony “11” Czarnych Sosnowiec. Wycisk w 2017 roku o wiele odważniej porusza się wzdłuż linii bocznej jednocześnie kontrolując co dzieje się za jej plecami. Przez wielu nie była docenianą obrończynią w Ekstralidze, ale mijający rok otworzył niemal wszystkim oczy na jej zdolności, które z sezonu na sezon będa się rozwijać. Podobnie jak w przypadku Górnickiej Julia ma spore szanse na przesunięcie się w klasyfikacji portalu Tylko Kobiecy Futbol w 2018 roku.

 

UWAGA ! Ranking ma charakter subiektywny i jest owocem obserwacji redakcji

 

Piotr Walkowiak

 

Dawid Gordecki

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!