Stomilanki krok po kroku robią postępy
I liga Polska Publicystyka Wywiady

Stomilanki krok po kroku robią postępy

 

– Proszę o przedstawienie swojej sylwetki.
– Nazywam się Dariusz Maleszewski, mam 37 lat. Jestem trenerem i prezesem Kobiecego Klubu Piłkarskiego Stomilanki Olsztyn. Posiadam licencję trenerską UEFA A
W męskim futbolu trenowałem : OKS Stomilowcy Olsztyn (2 awanse), Błękitni Orneta (1 awans), Pisa Barczewo i OKS 1945 Olsztyn (II Trener w II Lidze).
W kobiecej piłce trenuje : Stomilanki Olsztyn (dwa awanse) oraz Kadra U16 województwa warmińsko-mazurskiego

– Stomilanki i Stomil to ten sam klub czy inny?
– Stomilanki są całkowicie innym klubem i w żaden sposób nie są powiązane z klubem męskim. To właśnie męski klub, po przekazaniu przez nas nazwy w 2013 roku może występować w rozgrywkach pod takim szyldem.

– Od kiedy w Olsztynie istnieje kobieca piłka nożna?
– Oficjalnie od 2011 roku, ale jej początki już sięgały w 2010 roku, gdzie tworzyła się grupa ochotniczek.

– Stomilanki to klub grający trawę czy również futsal?
– Grający trawę, w rozgrywkach futsalowych uczestniczmy tylko w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski. Mamy zespoły występujące w pierwszej, trzeciej lidze, a także zespoły młodzieżowe występujące w swoich ligach.

– Proszę o krótką charakterystykę kobiecej piłki w Olsztynie i województwie warmińsko-mazurskim?
– Niestety, ale piłka kobieca w naszym regionie kuleje. W porównaniu z innymi województwami to jesteśmy na samym końcu, jeśli chodzi o ogół. Jednak jako przedstawiciel naszego województwa, Stomilanki godnie reprezentują nasz region na terenie kraju. Świadczą o tym drugie miejsce w Pierwszej Lidze po jesieni, 1/8 Pucharu Polski także staramy się to robić jak najlepiej.

– Jaki model kształcenia, treningu powinien być preferowany, aby dziewczęta, kobiety mogły zrobić karierę w tym sporcie?
– Przede wszystkim należy od najmłodszych lat szkolić i kształtować główne cechy takie jak motoryka czy aspekty techniczno-taktyczne, oczywiście wszystko musi być podparte pracą, ale i uzdolnieniem młodej zawodniczki. Każdy detal w pracy jest bardzo istotny, chociażby takie detale jak kwestie pracy nad sobą, indywidualnie odżywianie, regeneracja i wiele innych.

– Czy Pan uważa, że kobiecej piłce nożnej poświęca się mało uwagi? Tak ze strony samorządów, jak również związków sportowych?
– Chciałoby się, by było tego więcej, ale to wszystko zależy od regionów, jeśli chodzi o nas to mamy bardzo dobrą współpracę, jeśli chodzi o samorządy czy ich przedstawicieli. Mamy z ich strony duże wsparcie co do związku sportowego myślę, że oczekujemy czegoś więcej, chociażby wsparcia, a tego niestety nie odczuwamy. Liczymy na to, że to się zmieni w tej dziedzinie, ale to już nie od nas zależy.

– Co się powinno zmienić, aby wspomniany sport był bardziej popularny?
– Wszyscy wspólnie powinniśmy propagować, pokazywać i nagłaśniać piłkę kobiecą, trzeba dużo mówić, rozmawiać, organizować różnego rodzaju turnieje, mecze.

– Jakie bariery przeszkadzają Panu, aby Stomilanki były bardziej prężnym, znanym klubem?
– Myślę, że nie, bo jesteśmy już na tyle prężnym klubem kobiecym, że adekwatnie do naszej pozycji i poziomu struktury organizacyjnej, jak i wizerunkowej wyglądają świetnie i jest to dla nas bardzo duży sukces.

– fot. Stomilanki Olsztyn

– Sukcesy klubu, najlepsze piłkarki.
– W ciągu prawie siedmiu lat bardzo się rozwinął, co widać po dzisiejszej pozycji drużyny, która rozgrywa swoje mecze na zapleczach Ekstraligi. Pierwsze sygnały tego, że klub będzie w przyszłości odgrywał ważną rolę na wyższych szczeblach rozgrywki, można było już zauważyć w pierwszym sezonie. Ciężka praca zawodniczek oraz sztabu szkoleniowego, a także dobra organizacja klubu skutkowała w roku 2011/2012 zdobyciem mistrzostwa III ligi kobiet (gr. podlasko-warmińsko-mazurska), czyli awansem do II ligi. Warto zaznaczyć, że drużyna nie przegrała wtedy ani jednego meczu. Na kolejny sukces nie trzeba było długo czekać. Krok po kroku drużyna robiła coraz większe postępy i w 2013/2014 awansowała do Pierwszej Ligi. Pomimo trudnych początków, zaangażowanie, pasja, walka i serce pozostawione na boisku przeważyły o losach drużyny, która utrzymała się na zapleczach Ekstraligi. Obecnie Stomilanki zajmują drugie miejsce w Pierwszej Lidze.
Oczywiście nie można zapomnieć o młodszych koleżankach, które obecnie zbierają doświadczenie i umiejętności na boiskach III ligi. W latach 2014/2015, 2015/16, 2016/2017 drużyna zdobywała mistrzostwo trzeciej ligi. W gronie Stomilanek mamy również młodziczki oraz grupę naborową. Ta pierwsza w oficjalnym turnieju w latach 2016/2017 zdobyła mistrzostwo województwa i kolejne sukcesy przed nią.
Obecnie jest to jedyny klub na tak wysokim szczeblu rozgrywek w piłce nożnej kobiet w województwie warmińsko – mazurskim. Stomilanki Olsztyn są najlepszym przykładem, że w krótkim czasie można wzbić się na szczyt swoich możliwości. Oczywiście nikt nie twierdzi, że to koniec sukcesów tego klubu. Ostatnie siedem lat pokazało tylko, że na kolejne osiągnięcia nie trzeba będzie długo czekać.
Oprócz rozgrywek ligowych klub często gościł na wielu turniejach, na których często zajmował miejsce na podium. Oczywiście nie można zapomnieć, że od początku istnienia klubu Stomilanki nie oddały nikomu Wojewódzkiego Pucharu Polski i po raz kolejny będą reprezentować nasz region na wyższym szczeblu.
Możemy również poszczycić się kilkoma reprezentantkami Polski. Nie chcę nikogo wyróżniać, każda piłkarka włożyła i wkłada cegiełkę we wszystkie sukcesy klubu.

Rozmawiał Jacek Piotrowski

Dawid Gordecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!