Matti Anttonen o fińskim futsalu, piłce nożnej i nie tylko
Futsal kobiet Publicystyka Reprezentacje Świat Wywiady

Matti Anttonen o fińskim futsalu, piłce nożnej i nie tylko

 

Powiedz kilka zdań o kobiecej piłce nożnej w Finlandii. Ile jest obecnie grających zawodniczek, a ile aktywnie działających klubów?
Piłka nożna jest największym sportem w Finlandii pod względem liczby zarejestrowanych graczy. W sumie istnieje około 1000 klubów piłkarskich z zarejestrowanymi 140000 piłkarzami, z których 32000 to kobiety. Finlandia to kraj Nordycki – zimą jest tu naprawdę dużo śniegu, dlatego sezon rozgrywany jest w okresie letnim, liga startuje w kwietniu i kończy się w październiku. To sprawia, że ​​idealnie pasuje, aby sezon futsal rozgrywać w okresie zimowym. Sporo naszych piłkarzy gra zarówno w piłkę nożną na trawie, jak i futsal.

Kim jest Matti Anttonen? Trenerem? Piłkarski aktywistą?
Uważam się głównie za promotora futsalu. Mam długą karierę w piłce nożnej i futsalu, ale w późniejszych latach byłem głównie osobą pracującą nad połączeniem najlepszych fragmentów z piłki nożnej i futsalu, aby stworzyć najlepsze warunki dla rozwoju piłkarza. W Finlandii brakowało nam osób z umiejętnościami technicznymi w porównaniu do najlepszych krajów piłkarskich, ale futsal to doskonały sposób, by rozwijać te umiejętności. Pracowałem przez sześć sezonów (2009-2016) w dziale futsalu w Ilves, największym klubie sportowym w Finlandii. Przez te sześć lat byłem w ścisłej współpracy z działem piłki nożnej na trawie w celu opracowania sposobów na ulepszanie graczy i przyciąganie większej liczby zawodników do futsalu. Kiedy dołączyłem do Ilves, mieliśmy tylko dwa zespoły futsalowe, ale po sześciu latach spędzonych w Ilves mieliśmy siedemnaście drużyn juniorów i pięć seniorskich. Aktualnie nadal jestem menedżerem żeńskiej sekcji Ilves FS, który teraz wygrał cztery z rzędu futsalowe mistrzostwa w Finlandii. Pracuję też jako wykładowca w regionalnym kursie Futsal C i ogólnokrajowym UEFA Futsal B.

Najlepszy kobiecy klub piłkarski w Finlandii. Najlepsze piłkarki.
Aktualnymi mistrzami piłki nożnej kobiet w Finlandii jest FC Honka, który wygrał tytuł z dramatyczną bramką w ostatniej minucie przeciwko PK-35 Vantaa, drużynie, która dominował na fińskiej, kobiecej piłkarskiej scenie kilka sezonów. Jedyny klub, który ma drużynę w czołówce zarówno w piłce nożnej na trawie, jak i futsalowej to Ilves. Wspominam kilka zawodniczek, które uważam za świetne pomocniczkę Emmi Alanen (1991, Vittsjö GIK, Szwecja) i napastniczkę Linde Sällström (1988, Vittsjö GIK, Szwecja). Mamy również wielu utalentowanych i obiecujących młodych piłkarek w Finlandii i te, których obserwuję najbardziej to Jenny Danielsson (1994, Åland United) i pomocniczka Emmaliina Tulkki (2000, Linköping FC, Szwecja). Nasza narodowa futsalowa kadra zmierzy się z Polską w listopadzie (18 w Lubawie i 19 w Ostródzie) w tym składzie szczególnie uważałbym na Emilię Jokisalo (1998, Ilves FS) i Jonnę Kykkänen (1987, Ilves FS).

W jaki sposób organizowane są rozgrywki piłki nożnej w twoim kraju?
Nasza najwyższa klasa rozgrywkowa kobiet ma dziesięć drużyn walczących o mistrzostwo. Po osiemnastu kolejkach liga dzieli się na dwie grupy: wyższą (6 drużyn) i niższą (4 zespoły) w celu rozstrzygnięcia mistrza i spadków. Pierwsza dywizja (zaplecze) rozgrywane jest na terenie całego kraju z dwunastoma drużynami i drugą dywizją dwudziestoma zespołami w dwóch grupach. Poniżej znajdują się regionalne dywizje aż do siódmego poziomu rozgrywek. W futsalu jest dziesięć drużyn w najwyższej lidze z czterema najlepszymi drużynami w fazie play-off. Na zapleczu pierwszej ligi jest jedynie siedem drużyn, a druga i trzecia liga jest na poziomie regionalnym.

Czy znasz kobiecą piłkę w Polsce?
Muszę przyznać, że śledziłem więcej Ekstraklasę mężczyzn. Fińscy piłkarze tacy jak Kasper Hämäläinen i Paulus Arajuuri grali dla Lecha Poznań. Ze strony kobiet pamiętam tylko kluby futsalowe, które zagrały z Ilves FS: Gol Częstochowa i Kresowiak Orion Siemiatycze.

Ile razy byłeś w Polsce?
Trzy razy miałem przyjemność odwiedzić Polskę. Pierwszy był w 2008, kiedy grałem w Uniwersyteckich Mistrzostwach Europy w Futsalu we Wrocławiu. Następnym razem byłem w 2014 roku z zespołem mężczyzn Ilves FS w ramach rozgrywek Pucharu UEFA Futsal w Bielsku-Białej, a potem brałem udziału w futsalowym
turnieju w Siemiatyczach w 2015 roku z damskim zespołem Ilves FS. Wszystkie trzy razy były prawdziwą przyjemnością i zawierały wiele zapadających w pamięć momentów z wygranymi i porażkami. W 2008 roku udało nam się dokonać ogromnej niespodzianki, a wygrana 2-1 przeciwko portugalskiej drużynie była ogromnym sukcesem. Z żeńską drużyną Ilves FS wygraliśmy cały turniej, a w 2014 r. awansowaliśmy do rundy głównej UEFA Futsal Cup.

Co trzeba zrobić, aby piłka nożna kobiet stała się bardziej popularna?
Jest wiele dobrych oznak fińskiego futbolu kobiecego. Rośnie liczba zawodniczek, jest coraz więcej utalentowanych młodych piłkarek, których przyciągają zagraniczne kluby, aby mogły pracować pod okiem profesjonalistów. Pozwala to naszym dziewczynom rozwijać profesjonalną karierę.
Fakty te umożliwiają dobry punkt wyjścia dla marketingu dla kobiecej piłki nożnej z możliwością sprzedaży tego sportu widzom, gdy nasza drużyna narodowa rozgrywa ważne mecze przeciwko najlepszym na świecie. To, czego wciąż brakuje, to zdolność przekształcania możliwości w realny marketing. Powinniśmy promować piękną grę za każdym razem, gdy jest okazja, ale w tej chwili po prostu cieszymy się wynikami, niestety bez dzielenia się nimi z większą publicznością.

Sąd twój klub czerpie źródła finansowania?
Większość naszych klubów działa na podstawie wolontariuszy i entuzjastów, dla których futbol to hobby i pasja. To bardzo dobry grunt do pracy, ale my potrzebujemy znacznie więcej profesjonalizmu zaangażowanego na poziomie klubowym. W Finlandii osiągnięto dobre postępy z niektórymi klubami, które są w stanie zatrudnić pełnoetatowych lub niepełnoetatowych dyrektorów i trenerów, ale na dłuższą metę są potrzebne wzmocnienia od strony marketingowej. Jeżeli tam nie ma wystarczających ekspertów, to nie ma wystarczającej liczby widzów i są niewystarczające dochody z meczów lub od sponsorów. Ogromna wysokość dochodów pochodzi od sponsorów. Uzyskujemy również istotne wsparcie ze strony rządu i federacji piłkarskiej, ale z większym naciskiem na stronę marketingową, możemy również zwiększyć przychody z naszej podstawowej działalności – spotkań piłki nożnej.

Co chcesz przekazać polskim fanom?
Mam nadzieję, że wszyscy macie czas, aby obejrzeć naszą drużynę narodową kobiecego futsalu, która zagra przeciwko Polsce 18 i 19 listopada. Jest to pierwszy w historii mecz dla naszych piłkarskich federacji i początek pięknej historii. Życzę wszystkim dobrej zabawy i promowania kobiecej piłki i futsalu!

 

Rozmawiał : Jacek Piotrowski
Tłumaczenie : Mikołaj Barbanell

Dawid Gordecki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!