COMS o kontuzjach i prewencji urazów
Polska Publicystyka

COMS o kontuzjach i prewencji urazów

Kontuzje w piłce nożnej nie należą do rzadkości. Kobiecy futbol, który jest już dość dobrze rozwinięty także w Polsce, charakteryzuje się występowaniem specyficznych dysfunkcji narządu ruchu. Przykładem mogą być uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego, które zdarzają się 2-8 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Przyczyny zwiększonej częstości obrażeń ACL u kobiet dzieli się na wewnętrzne, które mają związek z anatomią i fizjologią stawu kolanowego (wiotkość więzadła, jego wielkość, ustawienie kończyn, szerokość dołu międzykłykciowego kości udowej, wielkość kąta Q, zmiany hormonalne zależne od cyklu miesiączkowego) oraz na zewnętrzne (niewłaściwy trening, obuwie, poziom wytrenowania).
Z ryciny poniżej przygotowanej przez FIFA wynika, że najczęściej u zawodniczek uszkadza się staw skokowy (24%), następnie obserwuje się urazy w obrębie głowy (16%).
Podejmowanie programów prewencyjnych, zmniejszających ryzyko kontuzji u piłkarek oraz monitorowanie rezultatu ich pracy jest bardzo ważnym aspektem, który wpływa na zachowanie dobrego zdrowia zawodniczek. Jednym z takich programów jest rozgrzewka FIFA 11+, stworzona z myślą o piłkarkach i piłkarzach nożnych.

 

Jeśli masz pytania i chcesz dowiedzieć się więcej na temat prewencji urazów w piłce nożnej kobiet lub jesteś piłkarką i szukasz pomocy w dojściu do siebie po kontuzji, skontaktuj się z COMS. Fizjoterapeuci COMS chętnie pomogą Ci w powrocie do pełnej formy!

Poniżej link do filmików z ćwiczeniami z rozgrzewki.

 

KONTAKT:

info@coms.pl
Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej
SP ZOZ COMS – Warszawa / Gdynia
www.coms.pl
 

COMS Warszawa
ul. Pory 78
02-757 Warszawa
Rejestracja: +48 22 355 86 00; +48 22 355 86 01
Godziny pracy :
Pn. – Czw.: 08:00 – 18:00
Pt: 8:00 – 16:00

 

COMS Gdynia
ul. Olimpijska 5/9
81-531 Gdynia
tel.+48 58 765 07 96
Godziny pracy:
Pn.- Czw.: 10:30 – 18:00
Pt.: 8:00-15:30

 

Dawid Gordecki

Skomentuj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!